Kalp Hastalıkları Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Yıllardır sadece erkeklerde görülen bir hastalık olarak düşünülen kalp hastalıkları son dönemde kadınlarda da hızlı bir şekilde yaygınlaşıyor. Bu konuda yapılan araştırmalara göre hem dünyada hem de ülkemizde erkek ve kadın fark etmeden ölüm sebepleri arasında ilk sırayı kalp hastalıkları almış durumda. Bu noktada Türkiye’nin Avrupa ülkeleri arasında kalp hastalıklarına bağlı ölümler hususunda ilk sırada yer alıyor oluşu da oldukça acı bir gerçek.

Söz konusu oranın ülkemizde fazla yüksek olmasının başlıca nedeni ise şüphesiz ki toplumda kalp ve damar hastalıkları ile ilgili pek çok şeyin yanlış biliniyor oluşu. Peki, kalp ve damar hastalıkları hakkında bu doğru bilinen yanlışlar neler?

“Kalp hastalıkları erkeklerde, kanser kadınlarda görülür.”

Özellikle meme kanseri Türkiye’de her sekiz kadından birinde görülüyor ve bu da oldukça önemli bir tehdit olarak görülüyor ancak aslında kalp hastalıkları kadınları meme kanserinden daha fazla tehdit ediyor. Üstelik kadınlarda yalnızca meme kanseri değil, diğer tüm kanserlerin ölüm oranlarından daha büyük orana sahip. Şu anda Türkiye Avrupa ülkeleri arasında kalp hastalıklarına bağlı ölümlerde başı çekiyor.

“Kalp hastalığı yaşlı hastalığıdır.”

Kalp hastalıklarının görülme sıklığı her ne kadar yaş ile birlikte artıyor olsa da her yaş grubundan insanı etkileyebilir. Ülkemizde bu hastalıkların sıklığı fazla olduğu gibi aynı zamanda hastalıkların görülme yaşı da oldukça düşük. Son dönemde yapılmış olan araştırmalara göre damar sertliğine dair değişimler 30lu yaşlarda kendini gösteriyor ve risk grubunda yer alan kişiler de erken yaşta kalp krizi geçirebiliyor. Obezite, şişmanlık, metabolik değişiklikler, yüksek tansiyon, diyabet ve kolesterol de kalp hastalıkları ve kalp krizi riskini ciddi anlamda artırıyor.

“Kalp hastalığı genetik olduğu için önlem almak gereksizdir.”

Kadın ve erkeklerde görülen kalp ve damar hastalıklarının büyük bir çoğunluğu sigara, alkol, merkezi yağlanma, anormal kan yağları, sağlık beslenme, stres ve hareketsizlik gibi değiştirilebilir faktörler nedeni ile ortaya çıkıyor. Bu noktada genetik faktörler elbette ki riski artırıyor ancak alınacak önlemler sayesinde kalp ve damar hastalıklarının önüne geçmek mümkün. Fazla kilolardan kurtulmak, stresi kontrol altına almak, sigarayı bırakmak, sebze ağırlıklı beslenmek ve hareket etmek riski ciddi anlamda azaltıyor.

“Kalpte sorun olursa sinyal verir.”

Yapılan araştırmalara göre kalp hastalığı nedeni ile ani bir şekilde ölen kişilerin sayısı oldukça fazla ve bu kişilerde önceden hiçbir şekilde belirti görülmemiş durumda. Yani kalp hastalığı kendini göstermeden ilerleyebilir ve ani ölümlere sebep olabilir. Bu nedenle kişilerin 20 yaşından itibaren kolesterol seviyesini düzenli olarak ölçtürmesi, tansiyon ölçümü yaptırması ve doktor muayenesi olması, kalp ve damar hastalıklarının önüne geçebilmek adına son derece önemlidir.

(Visited 62 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Cilt Problemleri Teknolojiyle Nasıl Tetikleniyor?

Kulağa ilginç gelse de doğru; teknoloji cilt problemleri ve kusurlarının erken ve daha kolay oluşması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.