Kamkat Meyvesi – Nasıl Yenir? Nasıl Yetiştirilir? Faydaları Nelerdir?

kumkat-agaciKamkat meyvesi, son zamanlarda mutfağımıza giren portakala benzeyen ufak ve sevimli bir meyvedir. Çin’de bir hayli popüler olan Kamkat meyvesi son yıllarda Avrupa’da da oldukça talep görmektedir.

Küçük mücevher olarak da anılan Kamkat, çiğ olarak tüketildiği gibi reçel yapımında da kullanılmaktadır. C vitamini bakımdan çok zengin oluşu ise onu bu kadar popüler yapmış olsa gerek.

Kamkat Meyvesi Nasıl Yenir?

Kamkat meyvesi kabukları ile yenilebilmektedir. Hatta birçok kişiye kabuları meyvesinden daha lezzetli bile gelmektedir. Ancak hoşunuza gitmediği takdirde soyup veya incir yer gibi de yiyebilirsiniz.

Kamkat Meyvesi Nasıl Yetiştirilir?

Kamkat meyvesini evinizin balkonunda yetiştirebilirsiniz çünkü çok dayanıklı bir ağaçtır. Yaklaşık 1 metre uzunluğa gelicek olan ağaçtan Mayıs-Haziran aylarında meyveleri toplayabilirsiniz. Bir defada yaklaşık 5-7 arası meyve veren bu küçük ağaç, bitkilere merakı olanlar için çok keyifli ve göze hitap eden bir uğraş olabilir.

Gübre olarak azot, fosfor ve potasyuma ihtiyaç duyan Kamkat meyvesini, fidan satışı yapan yerlerden temin edebilirsiniz.

Kamkat Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Bağışıklık sistemi: Tam bir C vitamini deposu olan Kamkat, bağışıklık sisteminizi güçlendireceği gibi sizi rahatsızlıklardan koruyacaktır.

Kanser: Uzak doğuda çok tercih edilmesinin bir başka önemli sebebi de vücudunuzu kansere karşı koruyor olmasıdır. İçinde barındırdığı antioksidanlar sayesinde hasar görmüş hücreleriniz iyileşecektir.

Diyabet: Omega 3 ve omega 6 bakımından çok zengin olan Kumkat, diyabet hastları tarafından da talep görmektedir.

Enerji: Güne dinç ve dinamik başlamak istiyorsanız her sabah 2-3 tane Kumkat yemenizi öneririz çünkü içerisinde hatrı sayılır miktarda karbonhidrat ve kalori barındırır.

(Visited 10.679 time, 2 visit today)

Bir makale daha?

Takma Kirpik Kullanma Kuralları

Bakışları belirginleştirmek birçok kadın için önemlidir. Bu nedenle hacim verici rimellerden sonra takma kirpik veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.