Kanser ve Beslenme

Beslenme, kanserin önlenmesi ve tedavisinde önemli bir faktör olarak kabul edilir. Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü’ne göre, kanserlerin yaklaşık üçte biri beslenme ile bağlantılıdır. Bu yüzden, doğru gıda seçimi, yeni kanser vakalarının ve kanserden ölümlerin büyük bir çoğunluğunu önlemeye yardımcı olur ve sağlıklı yaşama kucak açar.

Kanser genellikle uzun bir süre içinde gelişir. Son araştırmalar, kişilerin beslenme şekillerinin kanserin yayılması, büyümesi ile birçok aşamada ilişkili olduğunu gösterdi. Gıdalar, kanseri başlatan kimyasal aktivasyonları engelleyebilir. Antioksidanlar ve vitaminler, kanser riskini ortadan kaldırabilir ve hatta hücresel hasarı onarabilir. İlerlemiş vakalarda bile, doğru gıdalar, hastanın ömrünü uzatabilir.

1970 yılından beri diyet ve kanser arasındaki bağlantılar üzerine yapılan araştırmalar, artık kesin olarak, meyve ve sebzelerin kansere panzehir olarak kullanılabileceğini kanıtlamıştır.Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü Kanser Önleme ve Kontrol Bölümü Müdürü Dr. Peter Greenwald göre: “Meyve ve sebze tüketen insanların meme kanseri, mide, kolon kanseri ve akciğer kanserine yakalanma riskinin, tüketmeyen insanlara göre daha az olduğunu göstermiştir. Tüketilmesi önerilen sebze miktarı, günde iki adet meyve ve üç adet sebzedir.

Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü tarafından kanserle savaşta etkili olduğu söylenilen gıdalar arasında sarımsak, lahana, domates, soya fasulyesi, zencefil, havuç, kereviz, soğan, brokoli, karnabahar, brüksel lahanası, salatalık, narenciyeler (portakal, greyfurt, limon ve misket limonu), biberiye, adaçayı, kekik, frenk soğanı ve fesleğen gibi otlar, zerdeçal, tam buğday, kahverengi pirinç ve çilek yeralmaktadır.

Çalışmalara göre, A vitamini, kansere karşı savaşmada önemli bir rol oynamaktadır. A vitamini kanserle mücadele etmek ve önlemek için vücudun savunma sisteminin en önemli yardımcılarından biridir. Son zamanlarda İngiltere’de yapılan bir çalışmada beta karoten kullanan erkeklerdeki kanser risinin %40 düştüğü gözlenmiştir. Diğer araştırmalar, folik asit (yeşil sebze bulunan) ve likopen (domateste bulunur) düzeyi daha yüksek olan olanların, özellikle akciğer, rahim ağzı ve pankreas kanserlerine yakalanma risklerinin daha düşük olduğunu göstermiştir.

    
   
(Visited 224 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Cilt Problemleri Teknolojiyle Nasıl Tetikleniyor?

Kulağa ilginç gelse de doğru; teknoloji cilt problemleri ve kusurlarının erken ve daha kolay oluşması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.