Ana Sayfa / Sağlık / Karpal Tünel Sendromu

Karpal Tünel Sendromu

Karpal kelimesi yunancadaki Carpus kelimesinden gelmektedir ve bilek (el bileği) anlamına gelir. El bileğimiz lifli dokular tarafından çevrelenmiştir ve bu dokular bileğimizi destekler. El bileği kemiği ve lifli doku arasındaki boşuluğa karpal tünel denir. Bu kanaldan sinir hücreleri geçmektedir. Karpal tünelin içinden geçen sinirlerin zarar görmesi bileğinizi etkiler. Karpal tünelin içindeki sinirlerin zarar görmesine “karpal tünel sendromu” denir.

Hangi durumlar karpal tünel sendromuna sebep olur?
Birçok hastanın karpal tünel sendromuna yakalanma sebebi tam olarak bilinmemektedir. Ancak çalışmalar göstermiştir ki; bilgisayar başında çalışanların birçoğu bilgisayarın faresini veya klavyesini kullanma esnasında bileklerine çok fazla yüklenip, karpal tünelden geçen sinirlerin zarar görmesine sebep olurlar. Karpal tünel sendromuna sadece bilgisayar ekipmanlarını kullanmak veya bilgisayarda yazı yazmak sebep olmaz. Bu hastalıktan muzdarip olan kişiler arasında obezite rahatsızlığı olanlar, hamileler, hipotroid hastaları, diyabetliler ve bilek travması geçirmiş kişiler de bulunabilir.

Karpal tünel sendromunun belirtileri nelerdir?
Karpal tünel sendromundan rahatsız olan kişiler el veya ellerinde hissizlik, ağrı veya karıncalanma şikayetleri yaşarlar. Zaman zaman ağrılar kişileri uykularından uyandıracak derecede olabilir. İlerlemiş vakalarda hastaların ellerinde yanma hissi oluşabilir.

Tedavisi nedir?
Tedavi seçenekleri kişinin hastalığının ciddiyetine göre değişiklik gösterir. İlerlememiş vakalarda buz kompresi, dinlendirme gibi tedavi yöntemleri uygulanırken, ilerlemiş vakalarda cerrahi müdaheleler gerekebilir.

Karpal Tünel Sendromundan Nasıl Korunabilirim?
* El bileğinizin komforunu düşünün. Eğer sürekli bilgisayarda yazı yazıyor ve fare kullanıyorsanız, bileğinizi rahat ettirecek ekipmanlar kullanabilirsiniz.
* Zaman zaman el bileklerinizi çeşitli streç hareketleriyle dinlendirin.
* Fazla kilo probleminiz varsa mutlaka kilo vermeye çalışın.
* Eğer hamileyseniz ve bu tip bir sıkıntınız varsa muhtemelen bu şikayetler doğumdan sonra geçecektir. Bu bakımdan hamilelik boyunca bileklerinizi dinlendirin, streç yapın.
* B6 vitamin desteğinin bu rahatsızlıkta size yardım edebileceği görüşü uzmanlar tarafından öne atılan fikirler arasında. Herhangi başka bir probleme sebep olmamak ve kaş yapıyım derken göz çıkarmamak için mutlaka bir uzmana danışarak B6 vitamin desteğine başvurun.
* Egzersiz yapın.
* Tanıyı kendiniz koymaya çalışmayın. Benzer türde şikayetleriniz varsa mutlaka bir uzmana danışın.

 

 

(Visited 483 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Sağlıklı Yaşam için Doğal ve Doğru Nefes

Günümüz koşullarında beslenme ve diğer günlük rutinler gitgide farklılaşıyor. Daha hızlı yaşamaya bu nedenle hazır …

Bir yorum

  1. Çağlar Candaş

    karpal tünel yüzünden 3 yıl önce ameliyat oldum, gerçekten oldukça ağrılı bir dönem geçirdim, rahatsızlığı olanlar mutlaka erkenden tedavi olsunlar, zaman geçtikçe daha da zorlaşıyor tedavisi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.