Ana Sayfa / Ana Sayfa / Kedi Beslemek Hamilelik Döneminde Tehlikeli Midir?

Kedi Beslemek Hamilelik Döneminde Tehlikeli Midir?

toksoplazmaKedi, hayır. Kedi kumu, evet! Hamilelik döneminde bayanlar kedi kumu temizliği yapmak zorunda kalırlarsa çok dikkatli olmalıdırlar.

Bunun sebebi ise kedi kakası (veya kakanın yer aldığı kum) içerisinde toksoplazma adı verilen parazetileri barındırır. Eğer hamile olduğunuz dönem yahut birkaç ay öncesinde bu parazitleri kaparsanız bebekte ciddi kalıcı hasarlar meydana gelebilir. (Göz veya beyin hasarı gibi…)

Artık kedi kumunu temizleme işini başkasına devretmek için makul bir sebebiniz var. Eğer tek başınıza yaşıyorsanız kumu her gün pis olmasa dahi temzilemenizi öneririz zira mikrop 1 ile 3 gün arasında bulaşıcı değildir. Ayrıca kumu mutlaka eldivenle temizleyin ve gün içinde ellerinizi bolca sabunla yıkayınız.

Son olarak hamile kalmadan önce toksoplazma testini mutlaka yaptırmanızı öneririz çünkü eğer uzun zamandır kediler ile haşır neşirseniz büyük ihtimalle sizde zaten bu parazit vardır ve bu durumda korkulacak bir durum yoktur. Paraziti tekrar kapmayacağınız için bebeğiniz güvende olacaktır :)

Kedi Beslemek Hamilelik Döneminde Tehlikeli Midir? Sanırım cevabı açık, tabi ki hayır :)

(Visited 221 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Kusursuz Gelin Saçı için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir gelin için düğün günü her şeyin eksiksiz ve göz alıcı olması çok önemlidir. Buna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.