Kediler ve Aids (HIV,FIV)

Mayo Clinic araştırmacıları,AIDS’le mücadele için bir genom tabanlı bağışıklık kazandırma stratejisi geliştirdiklerini açıkladılar. Plan aynı zamanda insanlarda görülen HIV / AIDS ve diğer hastalıklarla mücadele yollarını mümkün kılıyor. Amaç AIDS virüsüne bağışıklığı olan sağlıklı kediler geliştirmek.

Kedi immün yetmezlik virüsü (FIV), aynı insan immün yetmezlik virüsü gibi vücudun enfeksiyon ile savaşan T-hücrelerini tüketerek, kedilerde AIDS (HIV) hastalığına neden olur.

Araştırmacılar, kedi yumurta hücreleri içine FIV enfeksiyonu engellemek için bir “rhesus makak” kısıtlama faktörü olan bir gen yerleştirdiler. Ayrıca yapılan işlemin ilerleyişini görebilmek için yeşil deniz anası geni ile farklılıkları gözlemlemeyi hedeflediler.

Bu özel transgenesis (genom değişiklik) doğrudan kedi (FIV) veya insan (HIV) tedavisi için kullanılmayacak ancak tıbbi ve veteriner araştırmacılar için virüsünün yol açtığı AIDS için gen terapisi alanlarına yardımcı olacaktır.

Eric Poeschla, MD, araştırma Mayo moleküler biyolog ve uluslararası çalışma lideri, bu araştırma “insanlar kadar kedilere de yardımcı olabilir” diyor.

   
    
(Visited 329 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Takma Kirpik Kullanma Kuralları

Bakışları belirginleştirmek birçok kadın için önemlidir. Bu nedenle hacim verici rimellerden sonra takma kirpik veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.