Ana Sayfa / Sağlık / Kefir ve Yararları

Kefir ve Yararları

Kefir fermente edilmiş süttür. Kefir kelimesinin keyif kelimesinden geldiği söylenmektedir. Kefir çok eski tarihlere dayanan, Kafka dağlarındaki çobanların yanlarında taşıdıkları sütlerin deri mataralarda taşıması ve fermente olması sonucu ortaya çıkmıştır.

Kefir Kültürü;
İki çeşit kefir bulunmaktadır, su kefiri ve süt kefiri. Kefir sütte yaşayan bir kültürdür, otuzdan fazla kompleks mikrofloradan oluşur. Bu kültür sütte fermente oldukça kendini yeniler. Yani gerçek kefir sürekli kendini yeniler. Görüntü itibariyle karnıbaharı andırır.

Kefirde; Torula mayaları, Sacharamyces sp., Streptococcus cremoris, Betabacterium sp. gibi mikro organizmalar bulunmaktadır. Bu mikro organizmalar sayesinde süt asidi, etil alkol ve karbondioksit oluşur. Kefir tanesi içerisinde bulunan mikro organizmalardan bazıları süt şekerini parçalayarak süt asidi oluştururlar ve süt pıhtılaşır.

Kefir ve Sağlık;
Kefirin sağlık için bilinen birçok yararı bulunmaktadır. Antibiyotik ve mantarı önleyici özelliği bulunmaktadır. Çağlar boyu aleji, tüberküloz, kanser, sindirim problemleri, osteoporoz, hiper tansiyon, kalp rahatsızlıkları gibi bir sürü hastalığın tedavisinde kullanılmıştır.

Kefirin içinde bulunan maya ve yararlı bakterilerin yanı sıra birçok vitamin, amino asit ve enzim de bulunmaktadır. Özellikle yoğun olarak kalsiyum, fosfor, magnezyum, B2, B12, K vitamini ve A vitamini içermektedir. Sinir sistemini rahatlatması ile bilinen bir amino asit olan “triptofan” kefirde bol miktarda bulunmaktadır. Kefir tüketimi kesinlikle sinirsel anlamda size iyi gelecektir.

(Visited 325 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Sağlıklı Yaşam için Doğal ve Doğru Nefes

Günümüz koşullarında beslenme ve diğer günlük rutinler gitgide farklılaşıyor. Daha hızlı yaşamaya bu nedenle hazır …

Bir yorum

  1. Sayın birazsağlık web sitesi

    Efendim beni twitter de eklemişsiniz teşekkür ederim bende sayfanızı inceledim gerçekden de güzel bilgiler veriyorsunuz ve sizin Almanya genelinde nasil çalışmalar yapabiliriz acaba başarılar diler

    Saygılarımı sunarım

    Almanya .dan TURAN KAYA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir gecede Milyoner olan Bitcoin Zenginlerinden biri olabilirsin! 
ÜCRETSİZ HESAP AÇ