Kilo vermenin 5 kolay yolu

“Şunu da yiyeyim sonra kesinlikle rejime başlıyorum” birçoğumuzun mutlaka ağzından çıkmış bir cümledir. Ancak bu basit cümle ve takındıdığınız bu tutum kilo vermek adına sizi sağlıklı bir yaşamdan alıp, ölüme götürebilir.

Kendinizi yüksek yağ oranlı besinlerle şımartmaya karar verdiğiniz her sefer, damarlarınıza ve metabolizmanıza kalıcı zararlar verdiğinizi hiç düşünmezsiniz bile. Bu problemleri önlemek için size vereceğimiz 5 altın ipucununu gözardı etmeyin.

1. Aç kalmayın;
Aç kaldığınız zaman muhtemelen her gördüğünüz yemeğe saldıracak ve canınız özellikle şekerli ve yüksek karbonhidrat taşıyan yiyecekler isteyecek ve kendinizi bunları yerken bulacaksınız. Katılacağınız bir davet öncesinde protein içerikli (süt, ayran vs.) içecekler için. Bu içecekler metabolizmanızı uyaracak ve kendinizi tok hissetmenizi sağlayacaktır.

2. Acaba beni hangi yiyecekler bekliyor;
Bir davete katılmadan önce hangi yiyeceklerle karşılaşacağınız düşünün. Yılbaşı daveti gibi büyük günlerde, genellikle bizleri bekleyen tehlikeli yiyecekler alkol, karbonhidrat ve yağlı yiyeceklerden uzak durun. Bu yiyeceklerden yapacağınız kesintiler sizin ölümcül tuzağa düşmekten kurtaracaktır. “Yılda bir kere de yılbaşında da gönlümüzce yemek yiyemeyecek miyiz?” diye düşünmeyin. Sağlıklı beslenerek sevdiklerinizle geçireceğiniz önünüzdeki uzun yılları düşünün.

3. Yeşil ve Bej yiyeceklerle hayatınızı renklendirin:
Birçok modelin ve film yıdızının formlarını bu renkteki yiyeceklere borçlu olduğunu biliyor musunuz? Yeşil ve lif yönünden zengin yiyecekler tercih edin. Bej renkteki yiyecekler pek alışkın olduğumuz bir deyiş değil. Bunu bir yenilik olarak değerlendirin. Bej renk kategorisine giren yumurta akı, balık, tavuk ve hindi gibi yiyecekleri diyetinize mutlaka ekleyin.

4. Metabolizma hızlandırıcılardan yardım alın:
Ahududu ketonları, L-carnitin gibi metabolizma hızlandırıcılarını doktorunuza danışarak yemeklerden 30 dakika önce alabilirsiniz. Bunlar kendinizi tok hissetmenizi sağlayacaklardır.

5. Uyuyan metabolizmanızı sporla uyandırın:
Tüm sporlar yağ yakmak için ideal değildir. Eğer çok yoğun spor yaparsanız, yağlar bel bölgenizde depolanabilir. Çalışmalar yoğun spor yapan kişilerin kilo aldığını göstermiştir; bununda sebebi yoğun sporun sizi oldukça acıktırmasıdır. Hızlı ve yavaş tempolar içeren düzenli yürüyüşler yapın.

Unutmayın en önemlisi istemek, mazeretlerden arınmak ve sabretmek. Sonunda sağlıklı olmanın keyifini yaşayıp, kendinize aynada bakmaya doyamayacaksınız :)

    

    
(Visited 488 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Cilt Problemleri Teknolojiyle Nasıl Tetikleniyor?

Kulağa ilginç gelse de doğru; teknoloji cilt problemleri ve kusurlarının erken ve daha kolay oluşması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.