Kimyasallar ve Sağlımıza Etkileri

Ürün ambalajları, oyuncaklar, plastikler, yemek pişirme kapları, kozmetik ürünleri ve bunlar gibi diğer birçok ürün çeşitli kimyasallar içeriyor. İlk anda ambalaj içerisindeki kimyasalın veya bir makyaj malzemesinin içeriğinde yer alan kimyasalın nasıl vücudumuzda girip obezite gibi sağlık sorunlarına yatkınlığı artıracağını düşünmek kulağa garip geliyor olabilir. Ancak ne yazık ki bu kimyasallar deri altına işleyerek hormonlarımıza müdahale ediyor. Üstelik sadece kişinin temas etmesine bile gerek yok. Henüz anne karnındayken, annenin bu kimyasallara maruz kalması hormonları etkileyerek bebeği obeziteye yatkınlaştıran sebep bile olabilir.

Peki bu kimyasallar hangileridir? kullandığımız ürünlerde hangi kimyasalların olup olmadığına dikkat etmeliyiz?

Tabii ki bu kimyasallardan tamamıyla uzak kalmak pek mümkün değil. Fakat hangileri olduğunu bilerek bunlara maruz kalma oranınızı düşürebilirsiniz.

Bisfenol-A (BPA)

Yiyecek ve içeceklerin plastik ambalajlarında ve konservelerde aslında hemen her türlü üründe yer alan sentetik bileşik, cinsiyet hormonunu etkileyerek obezite sorununun artmasına neden olur. Bu kimyasala ayrıca pet şişelerde de rastlarız. Sadece obeziteye yatkınlık değil, tiroit bezlerinde bozukluk, diyabet, nörolojik hastalıklar, kalp hastalıkları gibi durumlarla da ilişkilendirilmektedir. Bu kadar zararlı olduğu bilinen bu kimyasalın belli bir oranının insanlar üzerinde olumsuz etkilerinin ciddiyeti hala araştırırsa da sürekli maruziyetin sağlığı olumsuz olarak etkileyecek kanıtlanmıştır.

Perfluorooctanic Asit (PFOA)

Bu kimyasalı en fazla teflon ve mikrodalga fırınlarında rastlanır. Özellikle yapışmaz teflon ürünlerde bu kimyasal ciddi oranda yer almaktadır. Yemek pişirme esnasında besinlere geçerek yine maruz kalmamıza neden olmaktadır.  Sürekli maruziyeti özellikle tiroit ile ilgili hastalıklarıa yol açmaktadır. Gelişim döneminde ise bu kimyasala çok fazla maruz kalmak gelecek yıllarda leptin insülin ve kilo artışına yol açmaktadır.

Fitalatlar

Günlük olarak kullandığımız ürünlerde yer alan en yaygın kimyasallardan bir tanesi de fitalatlardır. Bu malzeme plastiklerin esnek ve yumuşak olmasını sağlar. Dolayısıyla ambalajın kullanıldığı aklınıza gelebilecek her yerde bu kimyasala rastlanır. Plastiklerden sızarak kapladıkları besinin yapısını bozar ve sadece besinin değil su kaynaklarının, organların, hatta havanın bile kirlenmesine neden olurlar. Hormonal dengeyi etkileyerek kilo alımını kolaylaştırırlar. Bunun yanı sıra bel bölgesi yağlanması ve insülin direncinde de olumsuz etkilere sahip olduğu bilinmektedir.

Bunları öğrendik ama maruz kalmamak mümkün değilse ne yapmamız gerekiyor?

  • Son zamanlarda plastik kullanımını azaltmaya yönelik çalışmaların ne kadar yoğunlaştığını fark etmişsinizdir.  Bu kimyasalların çoğu plastiklerin içinde yani hazır olarak tükettiğimiz ürünlerin hemen her ambalajında yer aldığından plastik ambalajlı yiyecek ve içecekleri kullanmaktan kaçınmak gerekir. Plastik ambalajla sarılmış ürünler kullanacaksınız mümkün olduğunca kısa sürede plastik temasını kesmeye çalışın. Bunu gıdayı ambalaj içinde bekletmek yerine cam saklama kaplarına aktarmak gibi düşünebilirsiniz.
  • Yapışmaz teflonlar yerine paslanmaz çelik tencere ve tavalar kullanılabilir.
  • Sular içinse mümkünse cam damacana ve gün içinde cam şişeler kullanabilirsiniz.
  • Kozmetik ürünlere gelince ise bilinçli üretici firmalar bu kimyasal malzemeleri kullanmamaya özen gösteriyor. Fiyatları daha yüksek olsa da doğal ve organik ürünleri tercih etmek çok daha sağlıklı bir seçim olacaktır.
(Visited 78 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Takma Kirpik Kullanma Kuralları

Bakışları belirginleştirmek birçok kadın için önemlidir. Bu nedenle hacim verici rimellerden sonra takma kirpik veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.