Kış Aylarında Cilt Bakımı Tavsiyeleri

Kış aylarının dondurucu soğuğu ve sert esen rüzgarları nedeni ile cildimizin yıpranması son derece normaldir. Bunun yanı sıra evlerimizdeki kaloriferlerin havayı kurutması ve sıcak su ile yapılan duşlar da cildin yıpranmasına neden olan şeyler arasındadır.  Peki, kış aylarında cildimizi korumak için yapabileceğimiz şeyler nelerdir?

Mevsime uygun bakım yapmak

Sonbahar ve kış mevsimlerinde nasıl ki giysi seçimlerimiz değişiyorsa cilt bakım ürünlerinin seçimi de değişmelidir. Yani cilt bakım ürünlerinin de mevsime uygunluğuna dikkat etmekte fayda var. Kış aylarında özellikle cilt bakımı için birden fazla ürünü kullanmak son derece faydalı olabilir. Örnek verecek olursak, nemlendirici, bakım kremi ve serum bir arada kullanılmalıdır. Bu şekilde çok daha iyi sonuçlar alınabilir.

Ellere dikkat!

Şüphesiz ki soğuktan en fazla etkilenen nokta ellerimiz. Ellerimizle pek çok işi yaptığımız için onları soğuktan korumak pek mümkün değil. Ancak özellikle soğuk ve rüzgarlı havalarda ellerin korunması gerektiği bilinmelidir. Aksi takdirde ellerde çatlama, kuruluk ve kaşıntı meydana gelebilir. Bunun için en iyi çözüm ise dışarı çıkmadan önce ellere kaliteli bir nemlendirici sürmek ve eldiven takmaktır. Bunun yanı sıra her el sabunlama işlemi sonrasında da ellere krem sürülmesinde fayda vardır.

Cilt tipi her zaman önemli!

Cilt bakımında en önemli nokta elbette cilt tipine göre ürün seçmek. Yılın her mevsiminde kişilerin mutlaka cilt tiplerine uygun ürünler kullanması gerekir. Bu durum kış aylarında çok daha önemlidir zira kış aylarında cilt daha çabuk yıpranır ve yanlış cilt bakımı ürünü seçimi yıpranmanın daha da kötüye gitmesine neden olabilir. Özellikle kuru bir cilde sahip olan kişilerin alkol içeren tonikleri kesinlikle kullanmaması gerekir.

Duştan vazgeçmeyin!

Sık sık duş almak ve duştan sonra da cildi nemlendirmek oldukça önemlidir. Hatta duş jeli kullanmak yerine duş yağı ya da duş kremi kullanmak da yararlı olabilir. Zira yağ ve kremler su kaybının çok daha az olmasını sağlar ve dökülmeleri de önler.

Beslenme olmadan cilt sağlığı olmaz!

Düzenli beslenme, vücut sağlığı için hayati önem taşır. Hastalık riskinin arttığı kış aylarında düzenli beslenmek her zamankinden daha önemli hale gelir. Ayrıca bu durum cilt sağlığı için de geçerlidir. Bol bol su içmek ve vitamin almak cilt için oldukça önemliyken omega 3 desteğinin de cilde büyük katkı sağladığını belirtmekte fayda var. Omega 3 için ceviz ve somon balığı tüketilebilir.

Sonuç olarak siz cildinize ne kadar özen gösterirseniz cildiniz de o kadar sağlıklı ve güzel görünür. Dudaklar ve eller başta olmak üzere vücudun her noktasını düzenli ve kaliteli bir şekilde nemlendirmek cilt bakımının ilk ve en önemli adımıdır. Sonrasında ise düzenli beslenerek, spor yaparak ve cilde pek çok ürün ile bakım yaparak cilt sağlığını zinde tutmak mümkün olacaktır.

(Visited 67 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Kusursuz Gelin Saçı için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir gelin için düğün günü her şeyin eksiksiz ve göz alıcı olması çok önemlidir. Buna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.