Kısırlık ve Alınması Gereken Önlemler

Kısırlığın sebebleri, erkeklerde ve kadınlarda farklılık göstermektedir ancak şu da bilinmelidir ki, kısırlık sorununun çoğu çeşitli tedavi yöntemleri ile çözülebilmektedir.

Sorunun ne olduğunu tam olarak anlayabilmek için hem kadının hem de erkeğin tam teşekküllü bir tanı aşamasından geçmesi gerekmektedir. Yapılacak laboratuvar testleri ve sorunun tam sebebinin anlaşılması ile tedavi yolculuğu başlayacaktır.

Erkeklerde tanı aşaması oldukça basit bir süreçtir. Erkek hastaların sperm örneği vermesi gerekmektedir. Bu aşamada hastalar genellikle hastanede bu iş için ayrılmış odalarda, örnek verme işlemini gerçekleştirmesi için yalnız bırakılır. Alınan örnek laboratuvar ortamında incelenir. Eğer örnekte beyaz kan hücreleri varsa bu kısırlığın sebeplerinden biri olabilir. Beyaz kan hücreleri enfeksiyon olduğunu gösterir. Bunun dışında sperm sayımı da yapılır. Eğer sayı az ise kısırlığın sebeblerinden biri de bu olabilir. Tedavisi basit sayılır, istikrarlı bir bakım ile düşük sperm sayısının üstesinden gelinebilir.

Tanı işi bayanlarda biraz daha kompleks bir hal almaktadır. Öncelikle yapılacak smear testiyle enfeksiyon olup olmadığına kesinlikle bakılır.  Çünkü enfeksiyon spermin yumurtalık kanallarına girmesine engel olur. Adet dönemlerinin tarihleri de titizlikle incelenir çünkü düzensiz adetler de problemlerin habercisidir.

Tanının konulması, problemin saptanmasından sonra sıra doğru zamanda doğru tedavinin uygulanmasındadır.

Eğer eşler doğal yöntemlerle tedaviden yanaysalar öncelikle dengeli ve sağlıklı bir diyet uygulamaya başlamaları gerekmektedir. Alkol ve sigara kullanımı bırakılmalı ve hamilelik şansını düşürecek ilaçlardan uzak durulmalıdır.

Yaşam tarzlarında da değişiklik yapmak iyi bir fikir olabilir. Örneğin kilo problemi olan çiftler, egzersizi hayatlarına entegre ederek daha hareketli bir hayatı tercih edebilirler. Unutmayalım ki obezite ve hareketsiz yaşamlar son zamanların en çok kısırlığa sebep olan nedenlerindendir.

Doğal yöntemler ve hayat tarzlarında yapılan değişikliklerle çare bulunamayan kısırlık problemlerinde, bir uzmana mutlaka başvurulmalıdır. Unutmayın ki günümüzde kısırlık çoğunlukla tedavi edilebilir rahatsızlıklar arasındadır.

      

(Visited 450 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Kusursuz Gelin Saçı için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir gelin için düğün günü her şeyin eksiksiz ve göz alıcı olması çok önemlidir. Buna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.