Kısırlık Nedir? Kısırlık Nasıl Anlaşılır?

Her ne kadar yakın zamanda pek fazla yeni içerik yayınlamamış olsak da bu yayınlamayacağımız anlamına gelmiyor, öyle ki yeni oluşturduğumuz bölümümüzde özellikle kadın sağlığı üzerine yoğunlaşacak bu konu üzerine bir çok bilgiyi siz ziyaretçilerimizle paylaşacağız. Bu yazımızda ise bir çok bay ve bayanın başına gelebilecek veya gelmiş olan bir konuyu yani kısırlık konusunu işleyeceğiz. Konuyla ilgili sorularınızı Sitemizin alt kısmında bulunan yorum bölümünden yaptığınız takdirde en kısa zamanda dönüş alabilirsiniz. Kısırlık nedir? konusuyla ilgili olarak bilgileri bu sayfada bulabileceğiniz gibi, bir başka kısırlık konusuna ise Kısırlık tedavisi linkinden ulaşabilirsiniz.

kısırlık nedir? kısırlığın açıklaması nelerdir?

Tıp dilindeki adıyla setrilite sosyal ve psikolojik olarak önemli bir problemdir. Bunun yanında hekimler açısından da tedavisi uzun süren bir şikayettir. Çünkü erkek ve kadında ayrı ayrı olmak üzere kısırlığa yol açabilecek çok sayıda etmen mevcut olabilir. Bunların tek tek araştırılması zaman alıcı ve zahmetli bir uğraştır. Bu nedenle biz burada kısırlığın nedenlerinden çok, böyle istenmeyen bir durumla karşılaşılırsa nasıl davranılması gerektiği konusunda yazmak istiyoruz.

Kısırlık Anlaşılma Süreci nedir?

Öncelikle kısır, kime denir?
Bilimsel olarak iki senedir evli olunmasına ve düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebe kalınmamış ise eşlerde anormal bir durumun olduğu kabul edilir.
Eşleri birlikte kullanmamızın nedeni, kısırlık vakalarının 1/3′ünde hatanın erkekte olmasıdır. Yani halk arasında yaygın olan kısır çiftlerden yalnızca kadının suçlanması yanlış ve hatalı bir davranıştır. Konunun uzmanları “Biz yalnız steril kadınları ve erkekleri değil bilhassa steril çiftleri muayene ve tedavi etmekteyiz” diyerek bu durumu vurgulamaktadırlar. Ayrıca bazı kısırlık vakalarının sebebinin sperm ve yumurtanın antijenik özelliklerine bağlı olduğunun tespit edilmesi bu tanımın önemini arttırmıştır. Çünkü bazı spermler sadece antijenik özellikleri sebebi ile yumurta ile birleşemez. Ancak, yumurta değiştiğinde antijenik özellikler de değişeceğinden birleşme vuku bulabilir. Bu sebeple çocuk sahibi olamayan bir çiftin bireyleri kimi zaman başka eşlerle evlendiklerinde çocuk sahibi olabilirler. Olaya bu bilgilerin ışığı altında bakıldığında kısırlık tedavisi için doktora, eşler beraber gitmenin önemi ve değeri kendiliğinden anlaşılacaktır. İlk muayene, kısırlık sebeplerinin daha kolay tespit edildiği ve daha çabuk çözüm bulunduğu için erkekle yapılır. İlk muayenenin kadından başlaması hatalıdır. Yapılan tahlillerde erkeğin sağlam çıkması halinde kadın araştırılmaya başlanır.

İki senedir evli olunmasına ve düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebe kalınmamış ise, bu şartlarda eşlerde kısırlık olduğu düşünülebilir.

Kısırlık durumunda, eşler doktora birlikte gitmelidir.

Erkek ve kadında ayrı ayrı olmak üzere, kısırlığa yol açabilecek çok çeşitli nedenler olabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Son olarak bir uzmandan kısırlık ile ilgili önemli bilgiler içeren bir adet video paylaşmak istedik;

(Visited 582 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Takma Kirpik Kullanma Kuralları

Bakışları belirginleştirmek birçok kadın için önemlidir. Bu nedenle hacim verici rimellerden sonra takma kirpik veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.