Kolon Kanserinin Erken Belirtileri Nelerdir?

Kolon kanserini tespit etmek son derece zordur. Bu kanser ortaya çıkmadan önce yıllarca belirti veya semptom göstermeden büyüyebilir. Aslında bazı semptomlar ortaya çıkar ancak bu semptomlar başka hastalıkların belirtilerini gösterir niteliktedir.

Kolon kanserinin belirtileri arasında kabızlıkta bulunmaktadır. Bu hastalığa yakalanan bireylerde kabızlık, bağırsak bölgelerini tıkayan kanserli tümörler nedeniyle oluşmaktadır. İnce dışkı, kolon kanserinin bir diğer göstergesidir. Tümörler, dışkının sıkışmasına neden olur ve bu sıkışma sonucunda sağlıklı bir dışkıdan daha ince dışkı oluşur. Bu belirtinin, yetersiz beslenmeden dolayı oluştuğu kanısı sizi yanıltabilir.

Dışkıda kan, birçok insanı harekete geçiren semptomlardan biridir. Kanserli tümörler dışkıda kan oluşmasına da sebep olur. Tümörün bulunduğu yere bağlı olarak, kan rengi değişir.

Mide krampları ve şişkinlik, tümörlerin sindirim sistemini etkilemesi sebebiyle kolon kanserinin belirtileri arasında yeralmaktadır. Kramplar o kadar acılı olur ki, kişiler bir doktora başvurmak zorunda kalırlar.

Kolon kanseri açıklanamayan kilo kaybına yol açar. Bulantı ve kusma, tümörlerin vücutta depoladığı zararlı gazların neden olduğu kolon kanserinin başka bir belirtisidir.Tümörler, sindirim sistemini bloke eder ve zararlı komplikasyonlara neden olur. Tümörde meydana gelen kanama sonucunda, bu durum anemi ve demir eksikliğine yol açar.

Kanserin en tehlikeli türlerinden biri olan kolon kanserinin erken teşhisi için, bireylerin vücutlarını dinlemeleri, dikkat etmeleri ve hiçbir semptomu es geçmeyerek mutlaka bir hekime başvurmaları gerekmektedir.

   
   
(Visited 1.139 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Cilt Problemleri Teknolojiyle Nasıl Tetikleniyor?

Kulağa ilginç gelse de doğru; teknoloji cilt problemleri ve kusurlarının erken ve daha kolay oluşması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.