Ana Sayfa / Sağlık / Kolonoskopi Nedir?

Kolonoskopi Nedir?

Kolonoskopi kolon ve rektumun içine bakılan bir prosedürdür. Kolonoskopi ile kolondaki iltihaplı dokular, ülser ve anormal büyümeler ortaya çıkarılır. Kolonoskopi yaptırarak kolonda oluşan kanserlerin tanısı da konulabilir. Açıklanamayan kilo kaybı, değişik renk ve formda dışkılarda kolonoskopi yaptırılması önerilmektedir.

Kolonoskopiye hazırlık;
Genellikle doktorunuz tarafından kolonoskopiye hazırlanma süreci yazılı olarak verilir. Hastalardan kullandıkları kan sulandırıcı gibi bazı ilaçların bırakılması beklenir. Genellikle 1-3 gün arası değişen sıkı bir diyet uygulanır. Bu diyette kesinlikle katı gıda alınmaz. Çorba, çay, posasız meyva suyu içilebilir. Süt, ayran, kahve, posalı meyve suları ve taneli-süzülmemiş çorba içilemez. Hastalara doktor tarafından bir gün öncesinden belirli bir zaman aralığında suya karıştırılıp içilmesi gereken ilaç verilir. Bu ilaçlar kolonoskopi yapılmadan bir akşam öncesinden yaklaşık 4 litre suya karıştırılarak içilir. 10 dakikada bir, 1 bardak yaklaşık 250 ml içilir. Ancak kolonoskopinin en zorlu aşaması birçok hastaya göre bu ilaçlı suyu içmektir. Şişkinliğe ve mide bulantısına sebep olur ve çoğu hastada kusmaya sebebiyet vermektedir. Ancak hastalara tavsiyemiz ilacı içmeye devam etmeleri ve sürekli hareket halinde olmalarıdır. İlaç içmeye başladıktan yaklaşık 45 dakika içinde bağırsak hareketleri başlar ve hastalar tuvalete gitme ihtiyacı hissederler. Gecenin sonunda hastaların dışkılarının saydam yani tabiri yerindeyse su kıvamında olması gerekmektedir. Eğer aksi bir durum oluşursa kolonoskopiye hazır duruma gelemezseniz ve doktorunuz kolonoskopiyi yapmayacaktır. Kusmadan dolayı oluşan problemlerde doktorunuza bildirebilirsiniz çünkü bazı durumlarda bu hazırlık aşamasında kusmayı önleyici ilaçlar hastaya verilebilmektedir.

Kolonoskopi nasıl uygulanır?
Kolonoskopi esnasında hastalara hasta önlüğü ve uygulamayı kolaylaştıracak şekilde tasarlanmış eşortman altı giydirilir. Hastalar sol taraflarına yatırılır ve damardan bir sakinleştirici verilir. Bu sakinleştirici sizi bayıltmaz ancak rahatlatır. Bazı vakalarda sakinleştiricinin dozu arttırılır. Hastanın durumu doktor ve hemşireler tarafından an ve an izlenerek gerekli önlemler alınır.

Doktor uzun, esnek ve ışıklı bir alet olan kolonoskopiyi kolonun içini görmek için anüsten sokar. Kolonoskopi aletinden daha rahat görüntü alınabilmesi açısından karbondiyoksit verilerek kalın bağırsak şişirilir. Kolonoskopi aletinde bulunan kameradan görüntüler ekrana yansıtılır. Zaman zaman doktor daha iyi görüntü alabilmek için hastanın pozisyon değiştirmesini isteyebilir.

Polip Alınması;
Doktorlar kalın bağırsaktan örnekler alabilir ve bu örnekler daha sonrasında laboratuarda kanser taraması açısından tetkik edilir. Polipler yetişkinlerde sıklıkla görülür ve çoğu zarasızdır. Ancak şunu da hatırlatmak gerekir ki kolon kanseri polip olarak oluşur ve bu poliplerin alınması kanserin önlenmesi açısından önemlidir.
Zaman zaman doktorlar anormal görünen dokulardan da örnekler alabilirler. Bu işlemler sırasında kanamalar oluşabilir ve doktorlar buna hemen müdahale eder. Polip ve doku örneği alımı ve kanama durdurmaları genellikle acısız işlemlerdir.

Kolonoskopi sonrası;
Kolonoskopi prosedürü 30-60 dakika arası sürer.Kolonoskopi süresince ve sonrasında kramplar ve şişkinlik hissedilebilir. İşlem öncesinde verilen sakinleştiricinin etkisinin geçmesi zaman alabilir. Mutlaka kolonoskopiye bir refakatçi ile beraber gidilmesi gerekir. Hastalar klinikte prosedür sonrası dinlenme ihtiyacı hissedebilirler. Hastaların 24 saat araç kullanması kesinlikle yasaktır. Tam olarak iyileşme bir sonraki gün gerçekleşir. Kolonoskopi sonrası ciddi karın ağrısı, ateş ve uzun süre geçmeyen baş dönmesi gerçekleşirse mutlaka zaman kaybetmeden doktorunuza başvurun.

 

  

(Visited 4.281 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Sağlıklı Yaşam için Doğal ve Doğru Nefes

Günümüz koşullarında beslenme ve diğer günlük rutinler gitgide farklılaşıyor. Daha hızlı yaşamaya bu nedenle hazır …

4 yorumlar

  1. Erkan Sarılı

    allahım düşman başına verme denilecek test !

  2. özcan söylemez

    arkadaşlar bu olay benim başımada gelecek 2 hafta kaldı çok korkuyorum biraz bilgi verin nasıl bi durum…

  3. Peki bu suyu icmek icin bir kolay yontem bilen var mi?

  4. Eğer yapabiliyorsanız hiç nefes almadan tek seferde içmek doktorlar tarafından en çok önerilen çözümdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.