Kortizol ve Stres

Kortizol böbrek üstü bezleri tarafından salgılanan ve vücuttaki önemli faaliyetleri düzenleyen bir hormondur. Kortizol hormonunun etkilediği metabolizma fonksiyonları arasında kan şekeri seviyesi, tansiyon, insülin direnci ve bağışıklık sistemi bulunmaktadır.

Kortizol hormonu sabah saatlerinde fazla salgılanır ve akşam saatlerinde azalır. Bu hormonun hormonunun salgılanmasındaki düzensizlikler genelde stres kaynaklıdır. Bazı durumlarda ise diğer hormonlarda oluşan dengesizliklerden etkilenerek veya böbrek üstü bezlerindeki bir tümöre bağlı olarak seviyelerde değişme olabilir. Kortizol hormonuna “stres hormonuda” denilir halk arasında. Genellikle vücudun savunmaya geçtiği durumlarda kortizol hormonu fazla salgılanır. Bu hormonda meydana gelen küçük yükselmelerin iyi sonuçları da bulunmaktadır. Bu sonuçlar arasında enerji patlaması, hafıza güçlenmesi, bağışıklık sisteminde iyileşme, acıya dayanıklılık bulunabilir.

Kortizol hormonunun yükselmesiyle oluşan negatif etkilerle başedebilmek için vücudumuzu nasıl rahatlatmamız gerektiğini bilmemiz ve eğer değerler düşmüyorsa mutlaka kontrol altına almak için ilaç tedavisine başvurmamız gerekmektedir. Malesef çok stresli bir ortamda yaşadığımız için kronik stresle başedemeyenlerimiz bu rahatsızlıktan muzdarip olabilir.

Yüksek kortizol seviyesi zararları arasında; hafıza problemleri, tiroid fonksiyonlarında bozukluk, hipoglisemi gibi şeker dengesizlikleri, yüksek tansiyon, bağışıklık sistemi zayıflaması ve yaraların iyileşmesindeki zorluklar sayılabilir. Birçok probleme sebep olan bel çevresinin kalınlaşması da kortizol seviyesinin yükselmesinin sonuçlarından biridir. Bel çevresi kalınlaşması zararları arasında kalp krizi riski, kötü kolestrol yükselmesi ve iyi kolestrolün düşmesi gibi rahatsızlıklar bulunur.

Bütün bu rahatsızlıklardan korunmak ve kortizol seviyenizi düşürmek için size bir kaç öneride bulunmak istiyoruz. Stresle başa çıkmayın öğrenin. Bunu nasıl yapcağım diye soracak olursanız işte size yolları. “Gözlerinizi kapatıp hayal kurun, günlük tutun, spor yapın, yoga yapın, müzik dinleyin, nefes egzersizleri yapın, meditasyon yapın.”

     

      

(Visited 2.104 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Cilt Problemleri Teknolojiyle Nasıl Tetikleniyor?

Kulağa ilginç gelse de doğru; teknoloji cilt problemleri ve kusurlarının erken ve daha kolay oluşması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.