Ana Sayfa / Ana Sayfa / Koşmak mı Yürümek mi?

Koşmak mı Yürümek mi?

koşmak-zaralı-mıdırKoşmak Zararlı Mıdır?

Son günlerin tartışma konusu yürümenin koşmaya kıyasla çok daha faydalı olduğu yönündedir. Hatta birçok uzmana göre bilinçsizce yapılan koşular faydadan çok zarar getirmektedir. Hiç kuşkusuz herkes hızlıca kilo vermek veya forma kavuşmak ister ancak koşmak gerçektende doğru bir yöntem midir? Gelin beraber koşmanın bize verdiği zararlara bakalım…

Bağışıklık Sistemi:

Yürümek, koşmanın aksine bağışıklık sistemini zorlamamaktadır. Uzun mesafe koşanlar, vücutta enfeksiyon oluşumuna maruz kalabilmektedirler. Ayrıca dokularınızın da zedelenmesine de neden olabilen bilinçsiz koşular, bağışıklık sisteminizi altüst edebilmektedir.

Kalp Sağlığı:

Koşucular üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, koşu öncesi ve sonrası kalp kaslarında büyük farklara rastlanılmıştır. 20 dakika aralıksız koşan koşucularda troponin seviyesi olması gerektiğinden yüksek çıkmıştır. Not: Troponin testleri göğüs ağrısı olan hastalarda bu ağrının kalp krizinden veya kalp hasarı yaratan bir başka durumdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek amacıyla yapılır.

Eklem Rahatsızlıkları:

Koşucuların bir başka müzdarip olduğu konu ise eklem ağrılarıdır. Özellikle açık alanlarda yapılan koşular, zemin bozuklarından ötürü osteoartrit  gibi ciddi rahatsızlıklara yol açmaktadır. Osteoartrit, halk arasında kireçlenme olarak bilinen kıkırdak dokusunun incelmesi veya aşınması anlamına gelmektedir. Eğer koşmayı kafanıza koyduysanız şayet koşu yapacağınız alanın engebeli olmamasına dikkat etmelisiniz.

Güneş Çarpası: 

Güneş çarpması da koşu yapmayı tercih edenlerin karşılaşabileceği bir başka risktir. Akla ilk olarak yürüyenlerin de bu durumdan etkilenebileceği gelebilir ancak koşu sırasında hormonların düzensiz hareketleri vücut dengenizi alt üst edebileceği gibi güneş çarpması ihtimalini de daha fazla zemin hazırlayacaktır.

Eğer koşmak hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz ya konunun uzmanına danışmanızı yahut yürümeyi tercih etmenizi öneririz. Yürümenin bir başka avantajı da istikrarın koşmaya oranla daha fazla olmasıdır. Yani koşmaya karar verdikten veya 2-3 defa koştuktan sonra bir daha koşmama ihtimaliniz yürüme ile kıyasla çok daha fazladır. Tercih size kalmış :)

Koşmak mı Yürümek mi? - by
, 2014-06-16Koşmak gerçekten de zararlı mıdır? Koşmak ve yürümek üzerine faydalı bir yazı

 

(Visited 472 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Kusursuz Gelin Saçı için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir gelin için düğün günü her şeyin eksiksiz ve göz alıcı olması çok önemlidir. Buna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.