Kulak Ağrısı, Nedenleri ve Tedavisi

Kulak Ağrısı Nedir?
Kulak ağrısı, çift veya tek kulakta olabilen, keskin, ağır ve zonklar misali ağrılardır.Aralıklarla veya kalıcı olarak ağrıyabilir. Ayrıca kulağınızda boğuk duyma ve basınç yüzünden acıma gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Küçük çocuklar genelde bu ağrıları duyduklarına, kulaklarını ovar veya çekerler. Çocukların ağrısına teşhis koymak tabi ki yetişkin bir bireyin teşhisini yapmaktan daha zordur. o yüzden hareketlerini iyi takip etmelisiniz.

Kulak ağrısı, geceleri daha fazla rahatsızlık verir. Uykuya daldığınızda her şey normal görünür ama östaki kanalı rahat boşalamaz ve gece yeterince yutkunmadığınız için yeterince hava girişi de olmaz. Orta kulaktaki hava, etraftaki dokular tarafından kullanılır ve negatif basınç oluşumuna neden olur. Bu da kulak zarının içeri doğru emilmesi demektir. Sonra da gecenin bir yarısına doğru kulak ağrısı ile uyanılır. Peki bu durumda neler yapılabilir, işte size birkaç ipucu;

Ne yapabilirsiniz?
Kulak ağrısı çekiyorsanız doktorunuzu görmeniz gerekiyor demektir. Ancak o zamana kadar ağrıyı dindirecek basit önlemler şunlardır;

• Saç kurutma makinesi kullanın. 10 cm. mesafeden ılık hava ve düşük fan hızında kurutma makinesi ağrıyı azaltacaktır.
• Kulak kepçenizi hafif hareketlerle oynatın. Eğer ağrı duyuyorsanız bu muhtemelen dış kulak yolu enfeksiyonudur. Eğer ağrı yoksa orta kulak iltihap da olabilir.
• Bir parça sakız çiğneyiniz. Östaki kanalının açılması için oldukça faydalıdır. Birçok kişi uçakta bunu deneyerek faydasını görmüştür.
• Esneyin. Yine östaki kanalını açarak etki gösterir.
• Burnunuzu tutun. Uçakta 10.000 metrede uçarken kulaklarınız tıkanırsa burnunuzu iki parmak arasında sıkıştırıp, derin bir nefes alın ve havayı genzinize doğru yönlendirecek şekilde üfleyin. Açılma sesi duyacaksınız. Bu basınç eşitlemesinin olduğunu gösterir, aynı zamanda kulak ağrısı da ortadan kalkar.

Kulak ağrısı Neden Oluşur?
Kulak ağrılarının oluşumunda birçok sebep olabilir. Bunlardan bazıları ise;

•Kulağın zedelenmesi.
•Orta veya dış kulakta kapılan bir enfeksiyon, bir hastalık.
•Burunda, gırtlakta, sinüslerde veya ağızda oluşan bir enfeksiyon.
•Çenede meydana gelen darbe veya yaralanma.
•Hava basıncında oluşan değişiklikler, mesela uçak ile havalanmak.
•Hava sıcaklığındaki ani değişimler, mesela dışarısı çok iken birden çok sıcak bir odaya girmek.
•Kulak kirinin fazla olması.
•Kulağa kaçan bir madde veya böcek.

Orta Kulak İltihabı Nedir ?
Orta kulak iltihabı özellikle çocuklarda, kulak ağrısının en büyük nedenlerindendir.Kulaktaki iltihap özellikle önce soğuktan, sinüzit veya boğaz iltihabından doğar. Ayrıca ateş yükselmesi, baş dönmesi, işitme kaybı, kulak tıkanıklığı hissi ve iştahsızlık gibi başka rahatsızlıklara da sebebiyet verebilir.

Eğer dış kulak veya kulak kanalında nem birikir ve dışarı çıkamayıp içeride tıkanırsa, kulağınızda iltihap oluşturabilir. Bu genelde kulağın kenarında veya kulak memesinde acıya neden olur.Kulakta kızarıklık, şişme veya kaşıntı oluşturabilir. Bazen kulağınızda bir tıkanıklık hissi ve işitme kaybı yaşayabilirsiniz.

Tedavi;
Bazı kulak enfeksiyonları, antibiyotik ilaçlarla tedavi edilebilir. Eğer enfeksiyon kaptıysanız, uzmanınız size antibiyotik vermeden önce, 1 ila 3 gün arasında bir süre bekleyip, semptomların kendiliğinden iyileşmesini bekleyebilir.Bakteri bir şekilde antibiyotiğe bağışıklık kazanabilir, bu da antibiyotiğin bakteriyi öldüremeyeceği anlamına gelir. Ayrıca ilaçların yan etkileri de olabilir. Uzmanınız size, orta kulakta duyulan baskıyı azaltması için, burun tıkanıklığını gideren ilaçlar (sprey veya tablet) veya reçetesiz ağrı kesiciler de önerebilir.

Kulak içindeki maddeler (katılaşmış kulak kiri dahil) kesinlikle sağlık uzmanınız tarafından temizlenmelidir.

Kulak ağrısı için başka tedaviler de olabilir. Örnek olarak, sakız çiğnemek, sıvı almak, veya şeker emmek, hava basıncı veya sıcaklık değişimlerinden dolayı kulakta yapacak olan ağrıyı hafifletecektir.

Kendime Nasıl Dikkat Etmeliyim?
•Eğer enfeksiyon kaptıysanız, uzmanınız tarafından önerilen ilaçlardan kullanın.
•Bir buz torbası veya soğuk bir bezi kulağa 20 dakika kadar bir süre bekletirseniz acıyı biraz hafifletebilirsiniz.
•Veya tam tersi ılık, sıcak bir bezi kulakta bekletebilirsiniz.
•Reçetesiz kullanılabilen ağrı kesicilerden alabilirsiniz. Sakın unutmayın 18 yaşından küçüklerin Reye Sendromu adı verilen hastalığa yakalanma riski olduklarından ağrı kesicileri mutlaka uzman onayından sonra vermelisiniz.
•Eğer kulakta akıntı varsa kesinlikle kulak damlası kullanmamalısınız.

      
(Visited 1.878 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Takma Kirpik Kullanma Kuralları

Bakışları belirginleştirmek birçok kadın için önemlidir. Bu nedenle hacim verici rimellerden sonra takma kirpik veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.