Ana Sayfa / Ana Sayfa / Kurban Keserken Dikkat

Kurban Keserken Dikkat

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr.Galip Ekuklu, “Kesim sırasında kene gibi parazitlere dikkat edilmesi, etlerin mümkün olduğunca hijyenik şartlarda, iyi pişirilerek tüketilmesi gerekir” dedi.

Ekuklu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vatandaşlardan kurban kesimi sırasında insana bulaşabilecek hastalıklar konusunda dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.

Şarbon, brusella, hidatik kist ve salmonella gibi hastalıkların hayvanlardan insanlara bulaştığını ifade eden Ekuklu, “Enfekte kurbanlığın Eti ve vücut salgılarıyla bulaşabilecek hastalıklara dikkat edilmelidir. Kesim sırasında kene gibi parazitlere dikkat edilmesi, etlerin mümkün olduğunca hijyenik şartlarda, iyi pişirilerek tüketilmesi gerekir” şeklinde konuştu.

Hidatik kist, brusella, salmonella, şarbon, tüberküloz, dizanteri ve kimi bağırsak parazitlerinin, hayvanlardan insanlara bulaştığına dikkati çeken Ekuklu, ülkenin bazı bölgeleri için riskli olan ve hayvanlardaki keneyle bulaşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına karşı da duyarlı olunması gerektiğini bildirdi.

Prof. Dr. Ekuklu, bu hastalıklardan korunmanın yolunun, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın denetiminden geçmiş ve denetimi belgelenmiş hayvanların tercih edilmesinden geçtiğini dile getirerek, kurban kesimi sırasında veya kesim sonrası hijyenik olmayan etlerin tüketilmesiyle bulaşan bazı hastalıkların, bayramdan günler sonra ortaya çıkabileceğini vurguladı.

(Visited 120 time, 1 visit today)
Önemli Bu website yer alan içerikler kesinlikle tıbbi bilgiler vermemektedir. Eğer sağlığınız ile ilgili bir bilgi edinmek istiyorsanız, doktora başvurmalısınız. Bu içeriklerden edindiğiniz bilgiyi kendi üzerinizde ve başkalarının üzerinde kullanmayınız.

Bir makale daha?

Takma Kirpik Kullanma Kuralları

Bakışları belirginleştirmek birçok kadın için önemlidir. Bu nedenle hacim verici rimellerden sonra takma kirpik veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.