Ana Sayfa / Ana Sayfa / Lens Nasıl Kullanılır

Lens Nasıl Kullanılır

Kontakt lenslerin kullanımında gerekli hijyen kurallarına uyulmamasının, körlüğe kadar gidecek sorunlara yol açabileceği yapılan birçok araştırmada kanıtlanmıştır.

Gerekli hijyen kurallarına dikkat edilmeden lens kullanımının korneada iltihaplanmalara neden olmaktadır. Bu iltihaplanmalardan en önemlisi, psödomonas keratitidir. Bu binde birden daha az sıklıkta görülmesine rağmen 24 veya 48 saat içinde körlüğe neden olabilmektedir. Bu nedenle lens kullanımında hijyen kurallarına çok dikkat edilmelidir.

Uyulması Gereken Hijyen Kuralları

Lens kullanımında en sık yapılan hata tasarruf amacıyla lens solüsyonlarının gerektiği zamanlarda değiştirilmemesidir. Lensler, üzerinde biriken mikropların yok edilebilmesi için çıkarıldıklarında, özel solüsyonlar içinde bekletilmelidir. Fakat tasarruf amacıyla solüsyonlar gerektiği zamanlarda değiştirilmemektedir ve bu da göz sağlığı açısından çok tehlikeli olmaktadır. Ayrıca kullanılan lens hangi tür olursa olsun gece mutlaka çıkarılmalıdır.

Kuruluk, yüksek irtifa ve hamileliğin lens kullanımını olumsuz yönde etkilediği de bilinmektedir. Kadınların makyaj yapmadan önce lenslerini takması, makyajlarını temizlemeden önce de lenslerini çıkarması gerekmektedir.

Lens kullananların gözlerinde ağrı, batma, kanlanma, görme bulanıklığı yaşadıkları zaman mutlaka uzman hekime başvurmaları gerekmektedir.

Ayrıca küçük yaştaki çocukların renkli lensleri kullanmamaları gerekmektedir. Çünkü gerekli hijyen kurallarının tam algılanamadığı veya ciddiyetle uygulanamadığı yaşlarda bu tür lenslerin kullanımı sakıncalıdır ve gözde çeşitli kalıcı hasarlara yol açabilir. Ebeveynler bu konuda dikkatli olmalıdırlar.

   

   

(Visited 758 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Takma Kirpik Kullanma Kuralları

Bakışları belirginleştirmek birçok kadın için önemlidir. Bu nedenle hacim verici rimellerden sonra takma kirpik veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.