Liposuction Tehlikeli Midir?

liposuction tehlikeli midir

Yaklaşık 40 yıldır tıp uygulamalarına hizmet eden liposuction, en sık uygulanan vücut şekillendirme yöntemi olarak biliniyor. Gelişen teknoloji ile mevcut sistemlere her geçen gün bir yenilik ekleniyor. Bunlardan biri ise; liposuction uygulama yöntemlerinin en gelişmiş olanı Vaser Liposuction. Yöntem, uzay çağı teknolojisi olarak adlandırılan ultrasonik dalgalar ile çalışan bir cihaz yardımıyla, yağ hücrelerinin patlatılarak sıvılaştırılması ve sıvı halde vücuttan uzaklaştırılması prensibine dayanıyor.

Estecenter Plastik Cerrahi Merkezi doktorlarından Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Erdem Güven, bahar aylarının geldiği bu günlerden insanların yoğun ilgi gösterdiği bölgesel yağlanma ve tedavi detaylarını aktardı. Doç Dr. Erdem Güven; “2014 yılı estetik trendinin günümüzün en önemli dertlerinden biri olan kilo fazlalığının çözümü ile ilgili olacağını düşünüyorum. Bu durumun çözümünün ise yeni geliştirilen ve son teknolojilerden biri olan Vaser Liposuction olacağı kanaatindeyim” diyor.

Günümüzde birçok yerde kullanılmaya devam edilen klasik liposuction’da çelik kanüller yardımıyla mekanik olarak yağ hücreleri patlatılmadan, kopartılarak ve emilerek vücuttan uzaklaştırılırken travmadan dolayı zaman zaman morluklar, daha fazla ödem ve bunlara bağlı olarak iyileşmede uzamalar ortaya çıkabiliyor. Vaser liposuction’da ise; yağ hücreleri patlatılırken, bölgede bulunan damar ve sinirler gibi önemli yapıların korunması sağlanıyor. Bunun yanında da ultrason dalga teknolojisi ile sarkıklık olan deride sıkılaşma ve gençleşme mümkün oluyor. Bölgede yağ hücrelerinin şekillendirilmesi sağlanırken iyileşme için gerekli olan damar ve sinir gibi önemli yapıların korunması ile iyileşmenin daha hızlı olmasıyla birlikte, ameliyat sonrasındaki ödem ve morluklar en aza indirilebiliyor.

Yanıklara hazırlıklı olun!
Vaser liposuction ile laser lipo veya smart lipo olarak adlandırılan yöntemlerin arasında önemli farkları olduğunu dile getiren Estecenter Plastik Cerrahi Merkezi doktorlarından Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Erdem Güven; “Laser liposuction uygulaması güçlendirilmiş bir ışık yardımıyla yağ hücrelerinin ve etrafındaki dokuların yıkılması prensibiyle çalışır. Ancak liposelektif olarak adlandırılan bu sistem sadece yağ hücrelerini değil, damar ve sinir yapılarını da tahrip edebiliyor. Bunun yanında çalışma esnasında bölgede ısı artışına sebep olurken buna bağlı yanıkların ortaya çıkmasına da zemin hazırlıyor.  Isı artışıyla birlikte oluşan iç yanıklardan dolayı da iyileşme süresi uzama söz konusu oluyor” diyor.

Kilo vermek için Liposuction mı, hayır!!!

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Erdem Güven, uygulamanın özellikle uygun kiloda olup vücudunun belli bölgelerinde yağ birikimi olan ve bu birikimlere bağlı vücut harmonisinde bozukluk olan kişilerin en önemli aday grubu olduğunu belirtiyor.  Doç Dr. Güven; “Unutulmamalıdır ki tüm liposuction yöntemleri kilo vermek amacıyla uygulanamazlar. Kilo verme, diyet ve sporla kazanılması gereken bir durumdur. Kilo verildikten sonra vaser liposuction, vücut harmonisini sağlama, deriyi sıkılaştırma ve olması gereken dış görünümü kazandırmak için uygulanabilir”.

Vaser Liposuction’un kadınlarda uygulama alanları;

•         Basen inceltilmesi,
•         Bel ve karın bölgesindeki fazla yağların uzaklaştırılması,
•         Kol arkasında sallanan yağlı bölgenin inceltilmesi,
•         Diz iç kısmında şekil bozukluğu oluşturan yağların alınarak bacakların daha düzgün görünüme kavuşturulması,
•         Gıdı bölgesinin alınması ve sırtta bulunan anormal yağların alınması.

“Erkeklerde görülen ‘meme büyümesi’nde etkili bir çözüm”

Erkeklerde ise özellikle jinekomasti denilen çoğunlukla yağdan dolayı memelerde olan büyümelerde vaser liposuction çok etkili ve başarılı bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca karın ve bel bölgelerindeki lokalize yağ birikimlerinde, sırt ve kollardaki asimetrik yağ alanlarının azaltılmasında ve gıdı bölgesine güvenle uygulanabiliyor.

Vaser liposuction’ın lokal anestezi ve sedasyon ile uygulandığını dile getiren Doç. Dr. Erdem Güven, Özel bir solüsyonun vücuda verilmesi sonrası ultrasonik dalgaların uygulanması ve yağ hücrelerinin sıvı hale getirilmesi sonra özel kanüller ile sıvılaştırılmış yağ hücreleri vücuttan uzaklaştırılması sağlandığını, işlemin her bölge için 2-3 mm.’lik 1 veya 2 adet küçük delikten girilerek yapıldığını ve görünebilen önemli bir iz bırakmadığı da vurguluyor.

Doç. Dr. Erdem Güven; “klasik liposuctiona göre artmış hiçbir risk bulunmadığı gibi standart liposuctionda görülen deri sarkmalarının da düzeldiğini görüyoruz. Uygulama oldukça güvenliği arttırılmış bir yöntem ve bilinen standart risklere ek bir risk teşkil etmez” . Vücudun tümünü etkileyen kalp damar hastalıkları, spesifik böbrek ve karaciğer yetmezlikleri ve müzmin rahatsızlıklarda işlem öncesi ayrıntılı değerlendirme yapılarak işlemin yapılıp yapılamayacağı ortaya çıkartılabilir.

Bahar aylarını tercih edebilirsiniz!

Uygulamanın özellikle ergenlik döneminden başlayarak üst yaş sınırı olmaksızın sağlıklı her bireye yapılabileceğini belirten Doç Dr. Güven; “Operasyon sonrası genellikle günübirlik bir hastanede kalış yeterli olur. Aynı gün veya ertesi sabah hastaneden çıkış yapılarak, 3-4 gün sonra aktif hayata başlanabilir. 3-4 haftalık bir korse uygulaması sonrası yaklaşık 1-2 ay içinde ödemlerinde önemli ölçüde azaldığını izliyoruz” diyor.

“Aşırı kilolu hastalara önerim, medikal destek ile zayıflamaları sonrasında bize başvurmaları yönünde. Bu yöntem aşırı kilosu olanlar için uygun bir seçim olamaz. Vaser liposuction için bahar ayları çok ideal olarak kabul edilebilir. Ancak mevsim sınırlaması olmadan her mevsim uygulama yapılabilir”

(Visited 1.119 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Su Toplaması Nasıl Tedavi Edilir?

Ayakta su toplaması sık görülen ve rahatsız edici durumlardan bir tanesidir. Yeni alınan ayakkabıya ayağın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.