Meme Kanseri Korkulu Rüyanız Olmasın!

Kanser elbette ki kulağa kötü geliyor ancak günümüzde her türlü kanseri yenmek eskisinden daha kolay. Şüphesiz ki bu noktada erken teşhis ve kişinin hayat düzeni son derece önemli. Özellikle kadınlarda çok sık görülen meme kanseri de aynı şekilde belirli müdahaleler ile yenilebilecek bir hastalık. Peki, meme kanserine yakalanma riskini azaltmak için neler yapılabilir ya da bu kanser nasıl yenilebilir? Öncelikle meme kanserini tanıyalım.

Meme kanseri nedir?

Meme dokusu içerisindeki süt kanalları içinde meydana gelen kanser hücreleridir. Bu kanser türüne neden olan hücrelerin büyüyerek çoğalması uzun zaman alsa da çoğalma gerçekleştikten sonra kanser son derece hızlı bir şekilde diğer organlara yayılabilir. Her kanser türünde olduğu gibi meme kanserinde de erken teşhisin önemi büyüktür. Erken teşhis sayesinde kanser hücrelerinin çoğalması ve diğer organlara yayılması kontrol altına alınabilir.

Meme kanseri belirtileri nelerdir?

 • Meme üzerinde sert yapılı, ağrısız hareket eden ya da yerinden oynamayan şişliklerin olması
 • Meme boyutu ya da şeklinde gözle görülür değişikliklerin yaşanması
 • Meme başı ve etrafında değişikliklerin ortaya çıkması (yön değiştirme, kabuklanma, düzleşme, içe çökme, genişleme vb.)
 • Meme başından gelen kanlı ya da kansız akıntı
 • Meme cildinde morluk, yara, kızarıklık, şişkinlik ve içeri doğru çöküntü oluşması
 • Koltuk altında oluşabilen elle fark edilebilen şişliklerin olması

Meme kanseri risk faktörleri nelerdir?

 • Kadın olmak meme kanserinde birinci derece risk faktörüdür
 • Beyaz tenli kadınların bu kansere yakalanma oranı daha fazladır
 • Yaş ilerledikçe risk artar
 • Yaşlanma ve yaşam şeklinin düzensiz olması risk yaratır
 • Şişmanlık özellikle doğurganlık çağındaki kadınları risk altında bırakır
 • Aileden geçen bozuk genler kansere neden olabilir

Meme kanserine yakalanma riskini azaltmak için yapılması gerekenler

Yapılan bilimsel araştırmalara göre egzersiz şeklinde yapılan fiziksel aktiviteler meme kanseri riskini oldukça azaltır. Haftada en az 1-2 saatlik yapılan yürüyüşler kadınlardaki kanser oranını yaklaşık olarak %18 azaltır. Bu saatin artırılması riskin de düşmesini sağlar.

Bazı araştırmalara göre uzun süre bebek emzirmek meme kanseri riskini biraz da olsa azaltır. Genç yaşta hamile kalan ya da fazla hamilelik geçiren kadınlarda ise kanser riski daha azdır. Bunun nedeni ise hamilelik süresince duran adet döngüsüdür.

Elbette düzensiz bir hayat kanserin en büyük sebeplerinden bir tanesidir. Düzensiz ve dengesiz beslenme ya da uyuma günlük hayatın zorlaşmasına neden olurken psikolojik anlamda da kişileri etkilemektedir. Düzensiz beslenmede özellikle yağlı ve nerede üretildiği bile belli olmayan yiyecekler tüketildiği için meme kanseri riski oldukça artmaktadır. Uykusuzluk, yorgunluk, sinir, stres ve üzüntü gibi ruh halleri de kanserin en büyük dostlarıdır.

Sonuç olarak kanserden kaçmak için kendinize düzenli ve huzurlu bir hayat yaratmalısınız. Çevrenizde her ne oluyorsa olsun, kendinizi strese sokmamalı ve kendinize iyi bakmalısınız. Uykunuza ve beslenmenize dikkat ederseniz daha zinde ve mutlu olduğunuzu görecek ve kanser riskini azalttığınızı bilmenizin keyfini sürebileceksiniz.

(Visited 82 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Cilt Problemleri Teknolojiyle Nasıl Tetikleniyor?

Kulağa ilginç gelse de doğru; teknoloji cilt problemleri ve kusurlarının erken ve daha kolay oluşması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.