Mevsimsel Depresyon Nedir ?

İlkbahar kapıya dayandı ancak bu herkes için sevindirici bir haber olmayabilir. Kimilerimiz bahar aylarının ilk zamanlarında kendimizi mutsuz, bitkin ve endişe içinde buluruz. Bunun sebebi mevsimsel depresyondur.

Birçok kişi bahar ayı ile beraber kendilerini çok farklı bir mod içinde bulabilir ve günlük aktivitelere odaklanamaz hale gelebilir. Bunun sebebi mevsimsel depresyondur ve hemen hemen her mevsim geçişinde meydana gelir. Kişiler bu durumun farkında olmamakla beraber sorunu başka yerlerde arar ve çevrelerindeki insanlar için tahammül edilemez kişilere dönüşebilirler.

Peki depresyonda olduğunuzu nasıl anlayacaksınız? Çok kolay… İlkbahar mevsimine geçiş yapıyoruz ve yakında havalar ısınmaya başlayacak. Heryer günlük güneşlik olmasına rağmen içinizde sebebini bilmediğiniz bir mutsuzluk hissederseniz yada hergün yaptığınız rutin işleri yapmak zor hale gelir ve kendinizi endişeli ve bazen sinirli hissederseniz, malesef bu durum siz için geçerli oldu demektir. Enerjiniz emilmiştir ve akılınızdan uyumaktan başka hiçbir şey geçmez hale gelmiştir. Bu durum genelde 30-40 yaş arası bayanlarda karşılaşılan bir durumdur ama az da olsa erkeklerde de rastlanılır.

Bu durumdan nasıl kurtulabilirsiniz?
Bu durumdan kurtulmak istiyorsanız hemen beslenme tarzınızı değiştirmeniz ve spor yapmaya başlamanızı öneririz.

Beslenme;
Hemen hemen her yazımızda dengeli ve sağlıklı beslenmenin önemini vurguluyoruz. Kişilerin en çok hataya düştüğü nokta bu oluyor ne yazık ki. Birçok yöntem denemelerine rağmen sağlıklısız beslenmeyi bırakmadıkları için diğer uyguladıkları yöntemlerden de hiçbir sonuç alamıyorlar. Kendinizi mutsuz hissettiğiniz bu dönemlerde, hafif ve sağlıklı beslenmeye yönelmeniz sizi pozitif yönde etkileyecektir. Vitamin ve sıvı ağırlıklı hafif yemekler yemenizi öneririz. Zaten yorgun ve enerjisiz bir halde olacağınız için ağır yemekler sizi daha da bitkin bir hale sokacaktır. Tavsiyemiz, bol bol meyve tüketin!

Günışığı ve Egzersiz;
Güneş açtı ve kış aylarındaki o sıkıcı ve karamsar hava gitti. Kendinizi mutlaka fırsat buldukça dışarı atın. Bol yürüş ve egzersiz yapın. Evde yapacağınız sporu dışarıya taşımaya çalışın. Bu dönemde kendinizi yorgun hissedeceğiniz için spor yapma isteğiniz hemen hemen hiç olmayabilir ancak bu durumun üstesinden gelmelisiniz. İnanın egzersiz yaptıkça enerjiniz yerine gelecektir. Ayrıca unutmayalım ki bu dönemdeki miskinliğiniz size kilo olarak geri dönecektir. Yaz aylarında istenmeyen kilolarla karşılaşmamak için egzersiz yapmayı ertelemeyin derim.

 

 

(Visited 360 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Takma Kirpik Kullanma Kuralları

Bakışları belirginleştirmek birçok kadın için önemlidir. Bu nedenle hacim verici rimellerden sonra takma kirpik veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.