Ana Sayfa / Sağlık / Mide Gribine Dikkat

Mide Gribine Dikkat

Soğuk kış günlerinde bulaşıcı özelliği ile anne babaları endişelendiren mide gribi nedir ve nasıl tedavi edilir açıklayalım.

Şu aralar bir sürü kişi mide gribinden konuşur oldu. Peki mide gribi nedir?

İngiltere ve Almanya’da milyonlarca kişiyi vuran mide gribi kendini Türkiye’de de hissettirdi. Nörovirüs’ün sebep olduğu mide gribi mideye yerleşip, kendini mide bulantısı, kusma, baş ve eklem ağrısı şikayetlerine sebep oluyor, ince ve kalın bağırsakta iltihaba sebebiyet veriyor.

Genelikle küçük çocuklarda, hasta ve yaşlılarda kendini gösteren mide gribi, virüs alımından 24-48 saat sonra ortaya çıkıyor. Etkisini yaklaşık 2 gün devam ettiren bu hastalık yeterli miktarda su alınmazsa hastane bakımı gerektirebiliyor.

Bu virüsten korunmak için mutlaka eller sık sık yıkanmalı, meyve ve sebzeler çok iyi temizlenmeli, birçok kişinin dokunduğu kapı kolları gibi ortak alanlar sık sık dezenfekte edilmeli. Hastalık geçirildikten sonra virüsün bulaşmış olabileceği çarşaf ve bulaşık gibi eşyalar dezenfekte edilmeli ve şehir suyu kullanılacaksa mutlaka öncelikle kaynatılmalıdır.

Tedavisine bol su kullanımı ile 1-2 gün içerisinde  çare bulunamadı ise kesinlikle en yakın hastaneyi ziyaret ediniz, 1 haftalık bir antibiyotik tedavisi ile bu hastalıktan kurtulmanız mümkündür.

Siz siz olun tedavinizi sakın geciktirmeyin, her geçen gün hastalığın hem daha fazla ilerlemesine hemde vücudunuza daha fazla zarar vermesine sebep olursunuz.

(Visited 332 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Sağlıklı Yaşam için Doğal ve Doğru Nefes

Günümüz koşullarında beslenme ve diğer günlük rutinler gitgide farklılaşıyor. Daha hızlı yaşamaya bu nedenle hazır …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.