Ana Sayfa / Ana Sayfa / Miyom hastalığı ve Miyom tedavisi

Miyom hastalığı ve Miyom tedavisi

Diyelim ki, 35 yaşındasınız. Sık sık idrara çıkma ihtiyacı duyuyorsunuz. Adet kanamalarınızın uzamasından ve artmasından şikayetçisiniz. Karnınızdaki şişme ve dolgunluk hissi sizi fazlasıyla rahatsız ediyor. Ve kabızlık gibi bir sorunla mücadele ediyorsunuz. Yaşam kalitenizi düşüren, huzurunuzu kaçıran bu belirtilerin miyom adı verilen ve kadın sağlığı açısından ciddi problemlere yol açabilen bir rahatsızlık olduğundan haberiniz var mı?

Kadınlardaki en önemli cinsiyet hormonu olan östrojene bağlı olarak rahimde gelişen iyi huylu bir tümör olan miyomun ortaya çıkış nedeni tam olarak belirlenmiş değil. Çevresel, hormonal ve genetik bazı faktörlerin etkili olduğu tahmin ediliyor. Bazı ırklarda örneğin zencilerde ve ailesinde miyom olan kadınlarda miyoma daha fazla rastlanması bir genetik geçiş olabileceğini düşündürüyor. Ancak hangi genle ve nasıl bir geçiş gösterdiğini tam olarak açıklayamayan bilim adamları hormonal değişiklikler üzerinde duruyorlar.

Kadınlarda 15-45 yaş arasındaki üreme çağının hastalığı olarak kabul edilen miyonlar, 35 yaşın üstündeki kadınların yüzde 30′unda görülüyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Ahmet R. Esmer (*), herhangi bir nedenle otopsi yapılan kadınların yüzde 50′sinde miyoma rastlandığını ve gerçek oranın yüzde 30′dan fazla olduğunu söylüyor. 35 yaşından sonra görülme riski artan miyomlar, 40-45′li yaşlarda maksimum düzeye ulaşıyor. Ancak çok çok nadir olmak üzere çocukluk çağında da ortaya çıkabilen miyomların menopoza girdiğinde küçülme eğilimi gösterdiğine dikkat çeken Opr. Dr. Ahmet R. Esmer, miyomu olan kadınların yüzde 50′inde hiçbir yakınma olmadığına dikkat çekiyor.

Miyom hastalığı belirtileri nelerdir?

Miyomun her kadında değişik şikayetlere yol açtığı biliniyor. Örneğin çok küçük bir miyom çok fazla yakınmaya yol açarken, 2-3 kilo büyüklüğündeki bir miyom çok az veya hiçbir şikayete neden olmuyor. Belirtilerin miyomun bulunduğu yere, büyüklüğüne, büyüme hızına ve miyomun kendi içinde oluşan değişikliklerine göre ortaya çıktığını belirten Opr. Dr. Ahmet Esmer, şunları söylüyor:

  • Uzamış ve artmış adet kanamaları.
  • Karnın alt kısımlarındaki künt ağrılar.
  • Karında şişme dolgunluk hissi.
  • Kalın bağırsaklara bası yapan miyomlarda kabızlık, gaita olmamasına karşın varmış gibi tuvalete gitme isteği.
  • idrar yollarına baskı yapan miyomlarda sık sık idrara çıkma, idrar yolunun idrarla dolup şişmesi ve buna bağlı olarak böğür ağrıları, taşma şeklinde idrar kaçırma.
  • Rahim ağzına yerleşik miyomlarda adetlerde şiddetli sancı, miyomun vaginaya doğru uzanmasına bağlı doğum sancısına benzer şiddetli ağrı.
  • Miyomun kendisinde olan gangren, çürüme gibi değişikliklere bağlı şiddetli karın ağrısı
  • Gebe kalamama, kısırlık.
  • Tekrarlayan düşükler.

Miyom hastalıkları kansere dönüşebilir mi?

Kadın sağlığı açısından ciddi sorunlardan biri olan miyomla ilgili en fazla olarak merak edilen konulardan birisi de kansere dönüşüp dönüşmeyeceği. Miyomların kansere dönüşme ihtimalinin çok düşük olduğunu belirten Opr. Dr. Esmer, bunun binde yarım ile binde 5 oranında değiştiğini söylüyor. Eğer miyom hızlı büyüyorsa, şiddetli ağrı varsa ve en önemlisi menopoza girilmesine karşın hala büyümeye devam ediyorsa kanser şüphesi gündeme geliyor.

Miyom hastalığı Tedavisi nasıl yapılır?

Miyomun tedavisinde iki yol benimseniyor. Birincisi ilaçla tedavi, ikincisi ise cerrahi yöntemler. Hastanın bir şikayeti yoksa, miyom bir hasara yol açmıyorsa ve küçükse tedavi gerektirmiyor. Çünkü menopozda geriliyor. Bu durumda hastanın altı ayda bir ultrasonografi ile izlenmesinin yeterli olduğunu belirten Opr. Dr. Esmer, tedavi gerektiren durumları şöyle özetliyor:
“Anormal kanama, miyomun hızla büyümesi, rahimin üç aylık gebe kadar büyük olması, menopoza rağmen miyomun büyümesi, başka bir neden saptanamayan kısırlık söz konusuyla tedavi şarttır. Ayrıca yine belli bir nedene bağlanamayan tekrarlayan düşükler oluyorsa, ağrı veya basıya bağlı bulgular varsa, sürekli fazla adet görmeye bağlı kansızlıktan şikayet ediliyorsa ve yumurtalık tümörü gibi bir nedenle zaten ameliyat gerekliyse muhakkak tedavi ediyoruz.”

ılaçla tedavi son yıllarda uygulanıyor. Miyomu tamamen yok etmeyen küçülmesine yol açan ilaç tedavisi 3-6 ay sürüyor. Pahalı olan ilaç tedavisi bırakıldıktan sonra miyom tekrar büyüyor.

Ameliyatta hangi yöntemler kullanılıyor?

Miyom ameliyatlarında da tercih edilen iki yöntem var. Birincisi yalnızca miyomun çıkarıldığı miyomektomi, ikincisi ise rahmin tümüyle çıkarıldığı histeroktomi. Miyom bir sapla rahimin içine, ya da dışına asılı duruyorsa, hasta çocuk istiyor ve rahmini aldırmak istemiyorsa o zaman miyomektomi uygulanıyor. Bazen de yalnızca miyomun alınması teknik olarak mümkün olmadığı için rahim tümüyle alınıyor. Ameliyatlar hekimin yapacağı inceleme sonucu karın yoluyla ya da vaginal yolla gerçekleştiriliyor.

Doğum kontrol hapları ve miyomlar

Son yıllarda üretilen çok düşük doz içeren östrojen içeren hapların kullanılması miyomun büyümesine yol açmıyor. Hatta bazı çalışmalar bu tip hap kullanan kadınlarda miyom görülme ihtimalinin azaldığını gösteriyor. Miyomu olan menopozdaki kadınların düşük doz östrojen kullanabileceğini belirten Opr. Dr. Esmer, ancak miyomun büyüyüp büyümediğinin ultrasonografi ile izlenmesinin mutlaka gerekli olduğunu söylüyor. Bazen belirti vermeyen, bazen de önemli şikayetlere yol açan miyom görüldüğü gibi son derece önemli bir problem. Ve miyomun erkenden teşhise edilebilmesi için de her altı ayda bir jinekoloğunuza gitme alışkanlığınızı kazanmanız, ya da sürdürmeniz büyük önem taşıyor.

Miyom hakkında Bunları Biliyor Musunuz?

Miyom 15-45 yaş arasındaki üreme çağının hastalığı olarak biliniyor.
Östrojenin etkisini azaltan progesteron tamoksifen gibi bazı ilaçlarla kandaki düzeyini düşüren GnRH tipi ilaçlar miyomların küçülmesine yol açarlar ve tedavide kullanılırlar.
Miyom bir sapla rahimin içine ya da dışına asılı duruyorsa ve hasta çocuk istiyorsa yalnızca miyom alınır. Bazen yalnızca miyomun alınması teknik olarak mümkün olmaz, o zaman rahim tümüyle alınır.

(Visited 2.506 time, 1 visit today)
Önemli Bu website yer alan içerikler kesinlikle tıbbi bilgiler vermemektedir. Eğer sağlığınız ile ilgili bir bilgi edinmek istiyorsanız, doktora başvurmalısınız. Bu içeriklerden edindiğiniz bilgiyi kendi üzerinizde ve başkalarının üzerinde kullanmayınız.

Bir makale daha?

Takma Kirpik Kullanma Kuralları

Bakışları belirginleştirmek birçok kadın için önemlidir. Bu nedenle hacim verici rimellerden sonra takma kirpik veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.