Miyop nedir, nasıl tedavi edilir ?

Miyop Nedir ? 
Miyop kısaca uzağı net görememe durumudur. Gözün normalden (24 mm) uzun olması sonucu görüntü retinanın önünde odaklaşır ise bu duruma miyopi (uzağı görememe) denilir. Bir başka ifadeyle ise;

Miyopi, gözlerin yakındaki cisimleri net olarak gördüğü ama uzaktaki cisimleri net olarak göremediği bir durumdur. Bir başka ifadeyle, gözün belirli bir uzaklığın ötesindeki nesneleri odaklayamamasına miyopluk denir. Miyop kelimesi Latince “kapalı göz” kelimesinden gelir çünkü miyop kişiler uzağı daha iyi görmek için gözlerini kısarlar.

Miyoplu göz;
Miyoplarda gözün kırıcı bileşenleri gözün ön-arka çapına göre fazla güçlüdür, veya gözün ön-arka çapı gözün kırıcı bileşenlerine göre fazla uzundur. Bazen bu her iki durum bir arada bulunabilir. Miyop gözlerde bu nedenle göze paralel gelen ışınlar retinanın önünde göz yuvarlağı içerisindeki bir noktada odaklanmaktadır. Gözün önden arkaya normalden uzun olduğu veya kornea veya merceğin kırma gücünün normalden fazla olduğu için görüntü retina yüzeyinde değil, önünde oluşur.

Yakındaki nesnelerden yayılarak gelen ışınların, retinada odaklanabilmesi için uzağa bakıştan daha çok mercek gücü gerekir, miyop bir gözün kırıcı bileşenleri, diğer bir deyişle mercek gücü fazla olduğu için yakından gelen ışınları retina üzerinde odaklayabilir, işte bu nedenle miyop kişiler yakını net görebilirler.

Uzaktan gelen ışınlar 6 metreden sonra göze paralel olarak geliyor olarak kabul edilebilir, bu paralel ışınlar retinada odaklanamayacağı için miyoplar uzağı net göremezler.

Miyop genellikle 20 yaşına kadar ilerleyebilir;
Miyopi kendini genellikle okul çağlarında belli eder, miyopi yetişkinlik dönemine kadar bir miktar artış gösterebilir. Genellikle çoçukların net görmediklerine ilişkin bir yakınmaları yoktur, daha çok sınıfta tahtayı göremediklerinde fark edilirler. Miyopi ergenlikten sonra genellikle fazla değişmez, ancak dejeneratif miyopi denilen durumda miyopi erişkin yaşamda da artmaya devam edebilir.

Miyop kişiler uzağı net göremez;
Çoğu miyop uzaktaki nesneleri zor veya bulanık görür. Mesela otoyol tabelaları, sınıfta arka sıralarda tahta net görülmez. Miyoplar televizyona çok yaklaşırlar, gözlerini kısarak bakarlar. Okuma, bilgisayar gibi yakın işlerini rahat yaparlar. Kalıtımsal olabilir ve genellikle 8-10 yaş cıvarı ortaya çıkar. Tipik olarak vücut gelişimine bağlı olarak 20’li yaşlara kadar değişik oranlarda miyop ilerleyebilir. Daha sonra durur veya daha yavaş ilerler.

Miyop olduğunu nasıl anlarım?
Miyopi tanısı, göz doktorunuzun yapacağı muayene sonucunda kesinleşir. Miyopisi olan hastalar her yıl göz muayenesinden geçmelidirler. Numaraların kontrolü dışında retina muayenesi de önemlidir. Retinada oluşan bazı anormallikler ve zayıflıklar miyoplarda sağlıklı topluma göre daha sık görülmektedir. Bunların erken teşhis ve tedavisinde düzenli muayenenin rolü tartışılmaz

Miyop gözlük veya lensle tedavi edilebilir; 
Miyopinin tedavisinde kalın kenarlı “içbükey” camlar kullanılır. Bu mercekler göze gelen ışınların yayılmasını sağlayarak, görüntünün retinada net bir şekilde oluşmasını sağlarlar. Aynı optik özelliklere sahip kontakt lensler de kırma kusurunu düzeltmek için kullanılabilir.

Miyop lazerle tedavi edilebilir;
Kornea üzerine yapılan “fotorefraktif keratektomi” (photorefractive keratectomy, PRK) ve lazer eşlikli “in situ keratomileusis” (Laser Assisted In Situ Keratomileusis, LASIK) son yıllarda popülerlik kazanmış bazı tedavi yöntemleridir. Miyopla baş etmek zor değildir öncelikle bir doktor muayenesi ile başlayabilirsiniz…

      

(Visited 3.583 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Takma Kirpik Kullanma Kuralları

Bakışları belirginleştirmek birçok kadın için önemlidir. Bu nedenle hacim verici rimellerden sonra takma kirpik veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.