Ana Sayfa / Diyet / Nasıl Fit Olabilirim?

Nasıl Fit Olabilirim?

Öncelikle bakış açınızı değiştirin; Fit olmak kısa bir koşu değildir adeta bir maratona benzer, ve hayata bakışınızda bir takım değişiklikler yapmanız gerekir. Hayatınızda köklü değişiklikler yapmanız gerekir. Ayrıca şunu da eklememiz gerekir ki, istediğiniz kiloyu verdikten sonra da hayatınıza yeni şekliyle devam etmeli, eski alışkanlıklarınıza geri dönmemelisiniz.

Hayatınıza daha fazla aktivite entegre edin; Muhtemelen hayatınız monotonlaştığı ve hareketten yoksunlaştığı için formunuzu kaybetmiş olabilirsiniz. Bu durumda hemen uyanmalı ve hayatınıza aktivite katmalısınız.

• İşe yürüyerek gitme şansınız varsa bunu değerlendirin. Toplu taşıma ile bile işe gidiyor olabilirsiniz bu yürüyüş yapmanıza engel değildir. Birkaç durak önce inin ve işinize yürüyün.
• Evinizi temizleyin, evet evet doğru duydunuz evinizi temizleyin. Hatta ütü yapın. Ev işlerinin ne kadar çok kilo verdirdiğine inanamayacaksınız. Ayrıca buna bir taşla iki kuş vurmakta diyebiliriz.

Rutin bir egzersiz programı başlatın ve buna uyun; Haftanın birkaç günü koşuya çıkın veya evde kullanabileceğiniz aletlerle egzersiz yapın. Zaman içerisinde egzersizinizin hem süresini hem de zorluğunu arttırın. Size ışık tutabilecek biraç kitap alabilir, internetteki egzersiz sitelerinden yararlanabilirsiniz.

Hayatınıza renk katın: Egzersizi ilaç niyetine değil zevk alarak yapmaya çalışın. Bunu nasıl yaparım diyecek olursanız cevap çok basit! Alternatif egzersiz yollarını deneyin. Hem vücudunuza hem de zihninize hitap edin.

• Dans edin.
• Havuza atlayın ve değişik yüzme stillerini deneyin.
• Köpeğinizi yürüyüşe çıkarın. Köpeğiniz yoksa komşunuzun veya bir yakınınızın köpeğini gezdirin. Hatta dahası bir yavru köpek edinin. Barınaklar yardımınızı bekleyen sadık dostlarla dolu.

En ufak bir gelişmeyi bile kaydedin; Kilo vermeniz duraksadıysa bile moralinizi bozmayın. Ne kadar çok efor sarfettiğinize konsantre olun ve kendinizle gurur duyun.

Vücudunuza ihtiyaç duyduğu enerjiyi verin; Daha fazla egzersiz yapmak daha fazla enerji ihtiyacı anlamına gelir. Ancak daha fazla enerjiyi sağlıklı gıdalardan almanız gerektiğini unutmayın.

• Doğru yemek yemeği öğrenin, ve bunu alışkanlık haline getirin.
• Günde en az 8-10 bardak su için.
• Glisemik indeksi az olan gıdaları tespit edin ve bunları diyetinizdeki diğer gıdalarla değiştirin.

Evinizde doğru gıdalar bulundurun; Alışverişe çıkmadan önce sağlıklı bir liste yapın ve bu listeye sadık kalın. Evinizde sabrınızı test edecek yiyecekler bulundurmayın. Örneğin bir abur cubur çekmeceniz varsa ve bu çekmeceyi bir gün misafir gelirde ikram ederim diye barındırmaya devam ediyorsanız hemen bu gaflet uykusundan uyanın. O abur cuburları evden uzaklaştırın. Misafirlerinize sağlıklı yiyecekler ikram edebileceğinizi unutmayın.

Vücudunuza dinlenebilmesi için fırsat tanıyın: Fiziksel aktivitelerle uyandırdığınız vücudunuza dinlenebilmesi için bir fırsat tanıyın. Uykuya yeterince zaman ayırın.

 

(Visited 425 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Takma Kirpik Kullanma Kuralları

Bakışları belirginleştirmek birçok kadın için önemlidir. Bu nedenle hacim verici rimellerden sonra takma kirpik veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.