NLP Mucizesiyle Zayıflamak

Öncelikle NLP’nin ne olduğunu öğrenelim. Kişisel değişim modeli olarak tanımlanan NLP ile fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. “Neuro Linguistic Programming” kelimelerinden oluşan NLP, ‘Kişisel Değişim Modeli’ olarak tanımlanıyor. Duyular duygular, kullandığımız dil ve davranışlar arasındaki bağlantıları inceleyen teknikler bütünüdür. İletişim, karar verme, satış, ikna, stratejiler, davranışların değiştirilmesi, alışkanlıkların giderilmesi ve de kilo verme amacıyla kullanılabilir.

NLP’ye göre kilo almanın sebepleri nelerdir?
Yaşanan tecrübeler, bilgilerin beynimizde yarattığı sınırlar ve inançlar hem davranışlarımızı ve hem de beslenme alışkanlıklarımızı değiştirir. Baskı ve stres altında kalan kişi bir şekilde bu baskıdan kurtulamadığı için ortaya çıkan boşluk bazen kilo ile doldurulmaktadır. Doğal olarak yeme alışkanlıklarını değiştirmekte ve kişi farkında olmadan kilo almaya başlamaktadır.

NLP’ye göre zayıflamak isteyen bir kişi neler yapmalıdır?
Dikkat edilmesi gereken nokta, kilolu kişilerin kendilerini iyi hissedip iyi hissetmediklerini kontrol etmeleridir. Genel olarak, aşırı kilo sahibi kişiler kendilerini iyi hissedemez. Kilo vermek isteyen insanın, önce hayatındaki öncelikleri gözden geçirmesi gerekir. Benzer şekilde kişi daha sonra vermek istediği kiloların ne kadar olduğunu ve bu kiloları ne kadar zaman içinde vermek istediğini de planlamalıdır. İşte bu noktada farkında olmadan temel bir hata yapılmakta kişi kilosunu düşünmeye devam etmekte ve ne kadar verdiğini ya da ne kadar veremediğini düşündüğü için farkında olmadan kilo vermesi zorlaşmaktadır. Zira hayatımızdaki istediğimiz sonuca ulaştığımız içeriklere baktığımızda planlayıp organize ettikten sonra bu konu üzerinde düşünmeden yapmaya başladığımızda sonuç kolaylıkla gerçekleşmektedir. Sorgulamalar ve bu sorgulamalar sonucunda elde ettiğimiz yargılar istediğimiz sonuca ulaşmamızı geciktirmekte ya da engellemekte. Kilo verme içereğinde karar verdikten sonra kişinin kendisini iyi hissetmeye devam etmesi ve artık kilosunu düşünmemesi sonucu kolaylıkla gerçekleştirecektir.

NLP ile zayıflamak için ne yemeli?
Bunun için vücudumuzdaki katı, sıvı ve gaz oranı hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Vücudumuzda yüzde 12 katı, yüzde 70 sıvı, yüzde 18 gaz bulunmaktadır. Kilolu kişilerde genellikle bu oran değişmekte ve kişiler beslenme alışkanlıklarını değiştirdikleri için ya artmakta ya da düşmektedir. Bu sistematiğe bakıldığında eğer katı gıda alınıyorsa, bunun karşılığında sıvı ve gaz da alınmalıdır. Bir birim katı gıda alındığında, beş birim su alınması ve bir buçuk birim gaz alınması gerekmektedir. Örneğin 100 gr. pirinç ya da makarna yediğimizde bunun beş katı kadar su içmemiz ve 1,5 katı kadar da nefes almamız gerekmektedir. Normalde aldığımız nefes ile 1,5 litre havayı ciğerlerimize çekiyoruz. Derin nefes aldığımızda bu miktar 3-4 litreye çıkar. Bu yüzden yemek yedikten sonra ya da önce nefes almamızı derinleştirerek kilomuzu korumayı veya kilo vermeyi sağlayabiliriz.

NLP’yle kişi kilolarından ne kadar zamanda kurtulur?
Verilmek istenen kilo ve zamanla bağlantıları kurulmalıdır. Örnek olarak, 80 kg olup 65 kiloya düşmek isteyen birinin bunu ne kadar ayda vermek istediği kararlaştırılmalıdır. Örneğin ayda 3 kilo vermeyi planlamışsa, beş ayda istediği kiloya ulaşacaktır. Kilolu kişiler “yapamam, gidemem” gibi olumsuz fiiller kullanır. Kişinin ne kadar kilo vereceğine karar verdikten sonra fiilleri olumsuzdan, olumluya çevirmesi, bu yöntemde kilo vermesini de hızlandıracaktır.

      
(Visited 201 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Kusursuz Gelin Saçı için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir gelin için düğün günü her şeyin eksiksiz ve göz alıcı olması çok önemlidir. Buna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.