Göbek Yağı Problemi

Yaşınız ilerledikçe, ister istemez göbek yağları oluşur. Doğru beslenmeyi ve egzersizleri öğrenerek, oluşan şişliklerden ve yağ kümelerinden kurtulabilirsiniz…

Yaşlanıyorsunuz ve göbeğiniz giderek genişliyor, yumuşuyor ve deforme oluyor. Neden? Oysa siz senelerdir doğru beslendiğinizi ve aktif bir hayat sürdüğünüzü düşünüyorsunuz.

Göbek Yağının Biyolojisi;
Göbeğinizi eritmek istediğinizde karşınıza çıkacak bir numaralı zorluk hormonlardır. Menopozla birlikte östrojende düşüş olur. Bu azalma vücut yağ depolarının yerlerini değiştirerek, kadınları iç organlardan kaynaklanan göbek yağlanmasına daha meyilli hale getirir. Bu dönemdeki diğer hormonal dengesizlikler, yemekten sonra bile vücudun açlık hissetmesine sebep olur. Menopoz öncesi ve menopoz dönemlerinde gözüken uyku bozuklukları, leptin (bir iştah bastırıcı) düzeylerinde azalmaya ve ghrelin (bir iştah uyarıcı) düzeylerinde artışa sebep olur.

Buna ek olarak, çocuklar, okul taksitleri, ev kredileri gibi yaşamsal stresler, kortizol adı verilen stres hormonunun artmasına neden olur. Bu da vücudumuzun göbek çevresindeki yağ birikimini tetikler.

Neden Endişelenmelisiniz?
En sevdiğiniz kot pantolonunuza girememeyi henüz takıntı haline getirmemiş olabilirsiniz ama estetik dışında başka endişeleriniz de olmalı…

İç organlardaki aşırı yağlanma, 2. tip diyabetle ve kalp hastalıkları ile ilgilidir. Yeni çalışmalar, göbek çevresindeki yağlanmanın aynı zamanda kemik kaybı için risk faktörü olduğunu göstermiştir. İç organlardaki yağlanma, kemik iliğinde yağlanmaya ve kemiklerdeki mineral yoğunluğun azalmasına sebep olur. Kemik sağlığı ile ilgili olarak kendinizi nasıl korumanız gerektiğini öğrenmelisiniz.

Göbek Yağı Savaşçıları;
Östrojen, kortizol ve diğer bütün hormonlarla mücadele etmek zordur. Bu durumda, daha önce yaptığınız şeyler, geçmişte olduğu gibi işe yaramayabilir. Beslenme biçiminizden hareket tarzınıza kadar birçok değişiklik yapmanız gerekebilir.

Egzersiz;
Daha önce yaptığınız egzersizleri unutun. Orta yaş göbeğini eritmek için mekik ve kullandığınız diğer yöntemler artık işinize yaramayabilir. Karın bölgesini çalıştıran en eski ve en temel egzersiz olan ‘plank egzersizi’ni veya kedi duruşu gibi yoga temelli alternatifleri göz önünde bulundurun. Tüm bu egzersizleri yerde yapın.

Göbek Yağını Arttıran Gıdalar;
Hazır gıdalar, kısmen hidrojenli yağlar ve zenginleştirilmiş unlar, dostunuz değil. Bunların ötesinde, trans yağ kelimesini de sakın unutmayın. Her ne pahasına olursa olsun bundan sakının. Araştırmalar, margarinde, makarnada, hazır kurabiye ve krakerlerde bulunan trans yağın göbek bölgesindeki yağlanmayı artırdığını ve vücudun diğer bölgelerindeki yağı, göbek çevresine dağıttığını göstermiştir.

Göbek Yağını Yakan Gıdalar;
Fındık, zeytinyağı ve ay çekirdeğinde bulunan tekli doymamış yağ içeren gıdalar yiyin. Diğer yağ yakıcılar; avokado, yeşil çay ve tam tahıllı gıdalardır. Bunları alışveriş listenize ekleyin ve dolabınızı size sağlık ve enerji verecek gıdalarla doldurun.

   
   
(Visited 408 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Takma Kirpik Kullanma Kuralları

Bakışları belirginleştirmek birçok kadın için önemlidir. Bu nedenle hacim verici rimellerden sonra takma kirpik veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.