Oruç ve mutluluk psikolojisi

Mübarek aylara giriş yaptık. Bir ay boyunca müslüman aleminin dini inanç gereği oruç tutma zamanı geldi çattı. Bu yazıda değinmek istediğimiz konu ne orucun faydaları ne de orucun zararları. Bu yazıda orucun psikolojik etkililerine değineceğiz.

Dini farzlardan bir tanesi olan oruç hepimizin bildiği üzere mezhepten mezhebe zamanlaması ve tutuluş biçimi değişse de aynı amaç uğruna günün belli bir süresi aç kalmayı gerektirmekte. Buradaki dini ve temel amaç aç kalıp vücudu detoks yapmak değil tabi ki de. İşin özü amaç aç kalıp açın halinden anlamak ve müslümanlığın en büyük erdemlerinden olan paylaşmayı öğrenmek.

Peki, insan psikolojisinin bununla ne ilgisi var. İşte günahı ve sevabı bir yana koyarsak ve işin içine psikolojiyi sokarsak farklı bir bakış açısına sahip bu yazının asıl kaynağına inmiş oluruz.

Oruç, aslında inanan kişi için ciddi bir rahatlamadır. İnsan zihninin açılması ve mutluluk hormonunun salgılanmasını sağlar.

Gece değişmekle birlikte uykunuzun en tatlı anında uyanıyorsunuz. Muhtemelen büyük bir çoğunluk hiç istemese de karnını tıka basa doyuruyor ve uykuya tekrar devam ediyor. Yine değişmekle birlikte günün 12-18 saatini aç ve susuz olarak geçiriyor.  E peki nasıl olacakta bu kadar zaman aç, susuz kalıp rahatlayacağız?

Dinin birçok farzında olduğu gibi, verilen görevlerin yapılması insanı rahatlatırken oruç aynı zamanda başka insanlar ile empati kurmaya da yardımcı olur. Kendini aç ve susuz bırakıp, gerçek hayatında aslında ne gibi nimetlere sahip olduğunu, ne kadar rahat şartlarda yaşadığını, başka insanların ne gibi zorluklar çektiğini, kendinin bir günü aç zor çıkartırken diğer insanların bunu bütün yıl boyunca yaşadığını görmemizi sağlar. Haliyle insanda şükretme ve mutluluğu birlikte getirir.

İnsan hayatı bir sınırı olan zaman ile kısıtlanmıştır ve yaşadığı bu zamanı değerlendirirken kendisine yapabileceği en önemli şeyin bu zamanı mutlu geçirmeye çalışmak olduğunu unutmamalıdır. Ne kadar mutlu yaşadığınız o hayatı ne kadar güzel yaşadığınız ile eşdeğer orantıdadır. Oruç tutarak hayatınızın aslında eksik değil fazla olan yönlerini görerek bu mutluluğu bir kere daha kendinize hatırlatabilirsiniz.

Eğer orucu kendinizi zorlayarak sadece dini görev için tutuyorsanız bunun ne kadar yanlış olduğunu da biz size hatırlatmak isteriz.

(Visited 417 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Takma Kirpik Kullanma Kuralları

Bakışları belirginleştirmek birçok kadın için önemlidir. Bu nedenle hacim verici rimellerden sonra takma kirpik veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.