Özgüveninizi Geri Kazanmanın Yolları

Her hafta, ay veya yılbaşında hayatımızda ufak veya büyük değişiklikler yapacağımızdan bahsederiz. Yanlış giden şeyleri biliriz ama bir türlü düşündüğümüz zamanda gerekli aksiyonu yapamayız. Peki neden mi? Çünkü özgüvenimiz yoktur…

Farkındalık; Şöyle bir etrafınıza bakın. Bu hayatta sizi neler kontrol ediyor yahut siz neleri kontrol ediyorsunuz. Özel ilişkinizi, iş ilişkinizi, arkadaşlarınızı hatta ailenizi iyice bir değerlendirin. Sizi neyin aşağıya çektiğini bulmaya çalışın. Size önerebileceğim en etkili yöntem bunları yazmanız. Evet üşenmeyin ve bir kağıt kalem alıp sizi nelerin kontrol ettiğini tespit edin.

Olumsuzluklardan kaçın; Hayatın negatif yanlarını görmeyi seven insanlardan hemen uzaklaşın. Bazı insanlar sürekli şikayet etmekten keyif alırlar hatta bu şekilde kendilerini motive ederler. Siz bu durumu onlar gibi kontrol edemiyorsanız, modunuzun düşeceği gibi özgüveniniz de paramparça olacaktır.

Kişisel algılamayın; Her zaman elinizden gelenin en iyisini yapın ve karşınıza çıkacak engelleri kişisel algılamayın. En iyisine odaklandığınızda önünüze çıkacak şansızlıklar ancak sizi yavaşlatabilir asla durduramaz.

Egzersiz yapın; Egzersiz yapmak kaslarınızı gevşeteceği gibi stresinizi azaltacaktır. Rahatlamış ve tazelenmiş bir vücutla doğru seçimler yapacaksınız ve kendinize olan güveniniz artmaya başlayacak.

Mola verin; Yoğun iş temponuza ara verin ve sevdiklerinizle zaman geçirin. Hayatta her şeyin kariyer ve para kazanmak olmadığını çok iyi anlamanız gerekiyor. Zihninizi dinlendirmek ve mutlu olabilmek için sosyal olmaktan kaçmayın.

Yeni şeyler öğrenin; Yeni ilgi alanları bulun. Yenilik beyin ve ruh için çok faydalıdır. Yeni işlerle henüz keşfetmediğiniz yeteneklerinizin farkına varabilirsiniz ve hayata farklı bir perspektiften bakabilirsiniz.

Başarıyı tanımlayın; Başarabileceğiniz hedefler belirleyin. Birçok kişinin düştüğü hata malesef budur. Ulaşılması imkansız hedefler belirleyip işi hüsranla sonlandırmak… Ufak hedefler belirleyip zaferin tadını çıkarın. Kendinize olan saygınız artacaktır.

    

(Visited 316 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Cilt Problemleri Teknolojiyle Nasıl Tetikleniyor?

Kulağa ilginç gelse de doğru; teknoloji cilt problemleri ve kusurlarının erken ve daha kolay oluşması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.