Panik Atak Hakkında Merak Edilen Her Şey!

Panik atak ani bir şekilde meydana gelen yoğun korku ya da stres ile açığa çıkan, kişiye bağlı olarak sık sık tekrarlama eğilimi de gösterebilen psikolojik bir sorundur.  Genellikle kişilerin içinde bulunduğu koşullar ve karşı karşıya kaldığı problemler nedeni ile ortaya çıkan panik atağın ayrıca beraberinde getirdiği krizler de vardır.

Öfke, korku ve stres gibi durumlar ile tetiklenen bu rahatsızlık psikolojik olsa da fiziksel belirtiler ile ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle fiziksel sebepli hastalıklar ile karıştırılabilir. Ancak bir uzman gözetiminde hastalığın tanısı koyulabilmekte ve pek çok destek sayesinde hastalık aşılabilmektedir.

Panik atak kimlerde görülür?

Bugünlerde her on kişiden biri hayatında en az bir kez panik atak krizi geçirmiştir. Bu rahatsızlığın görülme oranı ve sıklığı ülke geliştikçe artış göstermektedir. Genellikle kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülmektedir. Şu an için panik atağın kalıtsal olup olmadığı tam anlamıyla bulunamamış olsa da genellikle bu rahatsızlığa sahip olan kişilerin ailesinde en az bir kişide bu rahatsızlığın bulunduğu görülmüştür.

Panik atak belirtileri nelerdir?

Titreme, çarpıntı, soğuk soğuk terleme, nefesin kesilmesi, nefes darlığı, boğulma hissi, bulantı, baş dönmesi, hazımsızlık ve uyuşma bu rahatsızlık ile birlikte gelen krizin belirtileri arasında yer almaktadır. Eğer bu belirtilerin en az dördünü bir arada yaşıyorsanız panik atak krizinin ortasında olduğunuzu düşünebilirsiniz. Elbette her krizde aynı belirtiler aynı süre ile görülmeyebilir. Bunun yanı sıra bütün bu belirtiler kişiden kişiye de değişiklik gösterebilmektedir. Bu krizler bir saat boyunca bile sürebilir.

Panik atak ölüm sebebi olabilir mi?

Pek çok kişi panik atağı oldukça zorlu bir şekilde geçirmektedir. Bu kişiler kalp krizi ya da felç geçirdiğini bile düşünebilir. Hatta bazıları ölümün eşiğinde olduğunu bile düşünebilir. Ancak durum herkeste aynı şekilde değildir. Neyse ki panik atağın getirdiği krizler kalp krizi ya da felce neden olmamaktadır. Ancak her bir krizin adeta bir işkence olduğunu söylemek mümkündür.

Bazı kişilerin yaşadığı krizler çok zorlu olduğu için bu kişiler kendilerini eve kapatabilir ve dışarı çıkmaya korkabilir. Bu noktada toplumdan izole olmaya başlarlar ve bu durum krizleri daha fazla tetikleyebilir.

Panik atağın tedavisi var mıdır?

Eğer kendinizi panik ataktan korumak istiyorsanız öncelikle sakinliğini korumanız gerektiğini bilmelisiniz. Bu tür rahatsızlıklar herkesin başına gelebilir, öncelikle bunu kabullenmelisiniz. Bu noktada insanların sizi ayıplayacağını ya da eleştireceğini düşünmemeli ve tedavi için adım atmalısınız. Başvurduğunuz doktorun gözetimi altında önerilen tedaviyi aksatmadan uygulamalısınız. Eğer ilaç tedavisi uygulanıyorsa ilaçlarınızı mutlaka düzenli bir şekilde almalısınız. Ancak her şeyden önemlisi sevdiğiniz şeyleri yapmalı, sevdiğiniz kişilerle sohbet etmeli ve hayata iyimser bakmalısınız. Eğer kendinizi psikolojik açıdan bu hastalığı yeneceğinize inandırırsanız kısa sürede bunu başardığınızı göreceksiniz.

(Visited 73 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Cilt Problemleri Teknolojiyle Nasıl Tetikleniyor?

Kulağa ilginç gelse de doğru; teknoloji cilt problemleri ve kusurlarının erken ve daha kolay oluşması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.