Pilatesin Faydaları

Canlandırıcı bir zihin ve beden egzersizi;

Pilates ile doğru nefes almayı öğrenerek, akıcı egzersizlerle konsantrasyonunuzu arttırak, vücüdunuzun gerçek ritmini yakalayacaksınız ve dahası vücut hareketlerinizi kontrol altına almayı öğreneceksiniz. Kısacası, pilatesin faydaları saymakla bitmez.

Pilateste yapılan hareketin kalitesi: yapacağınız tekrar sayısıyla ve doğru nefes alıp vermekle artar.Pilateste nefes, egzersizin etkinliğini arttırır. Dahası doğru nefes alıp vermeyi öğrenmek, hepimizin baş düşmanı olan stresle baş etmemize yardımcı olur ve size sağlıklı yaşamın kapılarını aralar.

Düz bir karına ve ağrısız bir sırta sahip olmayı kim istemez ki;
Pilates egzersizleri karın kaslarını ve kaburgamıza yakın bulunan kasları kusursuz bir şekilde çalıştırır. Çalışan kaslarla karın bölgemizdeki yağlara gün be gün veda ederken sırtımızı da güçlendirmiş oluruz. Güçlenen kaslar ağrılara veda etmemizde en önemli etkendir.

Esnek ve Uzun Kaslar;
Genellikle ağırlık kaldırma ile ilgili olan geleneksel egzersizler, kısa kaslarımızı geliştirmemize neden olur ki kısa kaslar yaralanmaya en yatkın türdür. Pilates, kas elastikiyetini ve eklem hareketliliğini artırır, uzatır ve güçlendirir. Esneklik kazanmış bir vücudun yaralanabilme olasılığı daha azdır.

Güçlü bir vücut oluşturma, spor performansını artırmak ve yaralanmaları önlemek;
Pilates ayak bilekleri ve ayaklar da dahil olmak üzere tüm vücudu çalıştırır. Vücutta çalıştırılmayan ya da az çalışan hiçbir kas gurubu kalmaz. Tüm kaslar eşit ve dengeli çalışır. Bu nedenle birçok profesyonel sporcu spor programlarına pilatesi eklemişlerdir.

Mutlaka Deneyin;
Bu kadar sağlıklı olan bir şeye hemen başlamak gerekir diye düşünebilirsiniz. Ama asıl soru nasıl ve nereden başlamalı. Hemen her bölgede bulunan spor merkezlerinin pilates kurslarına kayıt olabilirsiniz ya da “mat ve pilates” topu edinerek kendi evinizde pilates yapabilirsiniz. Hareketleri mi nereden bileceksiniz? İnternetten temin edebileceğiniz çeşitli videolar ve özellikle sabah saatlerinde yayınlanan pilates programlarından yardım alabilirsiniz.

     
     
(Visited 185 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Cilt Problemleri Teknolojiyle Nasıl Tetikleniyor?

Kulağa ilginç gelse de doğru; teknoloji cilt problemleri ve kusurlarının erken ve daha kolay oluşması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.