Plank Hareketi Nedir?

Son dönemin en popüler egzersizlerinden bir tanesi olan plank hareketi aslında yapılması kolay gibi görünen ancak uzun süre yapıldığı takdirde kişiyi oldukça zorlayan bir harekettir. Bu hareketi düzenli bir şekilde yapan kişinin mükemmel bir karına sahip olacağını da belirtmekte fayda var. Özellikle spora ayıracak pek fazla vakti olmayan ve karın yağlarından şikayetçi olan kişiler için ideal bir egzersiz olan plank egzersizi için ihtiyacınız olan tek şey uygun bir alan. Bu egzersiz için herhangi bir ekipmana ihtiyacınız yok.

Plank egzersizleri tüm karın kaslarını çalıştırması ile bilinen bir egzersizdir. Bunun yanı sıra bel, boyun, sırt, ön ve arka bacak ve göğüs kaslarını da ciddi anlamda güçlendiren bu egzersiz duruş bozukluklarının düzeltilmesi hususunda da son derece etkilidir. Bu hareketi düzenli yaparsanız omzunuz geride, göğüsleriniz ise yukarıda kalabilir. Bu da size hoş bir duruş sağlayacaktır.

Plank hareketi nasıl yapılır?

Bu harekete başlarken öncelikle görselde gördüğünüz üzere düz bir zemine tıpkı şınav çeker gibi uzanın. Bu noktada vücudunuz mutlaka düz bir çizgi halinde olmalıdır. Yere sadece dirsek, kolun ön kısmı ve ayak parmak ucu değmelidir. Egzersiz esnasında dengede olabilmek için bacaklarınızı omuz genişliğinde açmanız gereklidir. Hareketi yaparken ellerinizi açık bırakabilir ya da birleştirebilirsiniz.

Sonrasında yapmanız gereken şey karın kaslarınızı sıkmak ve yaklaşık 10 saniye boyunca bu şekilde durmaktır. Ancak karın kaslarınızı sıkarken kalçanın düşmediğinden emin olmalısınız. Diğer bütün spor egzersizlerinde olduğu gibi plank hareketinde de nefes son derece önemlidir. Pek çok kişi bu hareketi yaparken oldukça zorlanır ve bu nedenle nefesini tutar. Ancak hareket esnasında nefesi tutmak boşa egzersiz yapmak anlamına gelecektir. Yapmanız gereken şey düzenli bir şekilde nefes alıp vermektir.

Plank egzersizine yeni başladıysanız öncelikle günlük 15 ila 20 saniye boyunca bu hareketi yapmalısınız. Eğer spor geçmişiniz varsa ya da bu süre sizi yormuyorsa süreyi uzatabilirsiniz. Aksi takdirde süreyi kademe kademe uzatarak harekete devam etmelisiniz.

Herhangi bir ekipmana ihtiyaç duymadan yapılan plank hareketi aslında en kolay ve en popüler egzersizlerden bir tanesidir. Bel çevresinde meydana gelen yağlanmalara karşı oldukça başarılı sonuçlar elde etmenizi sağlayacak olan bu hareketi vaktiniz varsa mekik hareketi ile birleştirebilirsiniz. Bu şekilde daha kısa zamanda daha iyi bir sonuç alabilirsiniz.

Plank hareketi sayesinde bel sakatlığı riski de azaltılabilir. Eğer herhangi bir boyun, bel ya da omurga sıkıntınız varsa bu egzersiz size ciddi anlamda yardımcı olabilir. plank hareketinin pek çok türü vardır ve en basit olanı düz planktır. Dilerseniz diğer hareketleri yaparak daha başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

(Visited 495 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Yaz Geldi Kol Göründü – Kalın Kollardan Kurtulmanın Yolları – Resimli Anlatım

5 Adımda Kalın Kollardan Kurtulmanın Yolları Sıcaklar gelmeye başlıyor ve dolayısıyla t-shirtler, atletler dolaplardan çıkmaya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.