Plastik Doğada Nasıl Çözünür, Kaç Yıl Kalır?

Plastik ürünler günümüzde hayatımızın her köşesinde yer edinmiş durumda. Mutfaktan banyoya kadar pek çok ev bölümünde kullanılan plastik ürünler her ne kadar kullanışlı gibi görünüyor olsa da ciddi tehlikeler barındırıyor. İnsan sağlığı için hiç de yararlı olmayan plastik maddeler pek çok hastalığa davetiye çıkarırken içerisinde saklanan ürünlerin de kalitesine etki ediyor. Bu durumda geri dönüşü olmayan hasarlar meydana gelebiliyor.

Plastiğin hayatımızda edindiği en büyük yer ise şüphesiz ki poşet kullanımında oluyor. Pazarlardan marketlere, bakkallardan akla gelebilecek diğer tüm dükkanlara kadar her noktada plastik poşetler kullanılıyor. Elbette bu poşetlerin tek kullanımlık olması ucuz olmasını da sağlıyor ve bu durum satıcıların oldukça işine geliyor. Netpak ambalaj bu süreci dükkan sahiplerinin lehine çevirerek ucuz bez çanta üretmek için uğraş veriyor.

Ancak poşet masrafından kâr ettiğini düşünerek içini rahatlatan satıcılar ne yazık ki müşterilerinin sağlığı ile oynuyor. Bu durum özellikle yiyecek satışında yaşanıyor. Pazar ve marketlerde satışa sunulan sebze ve meyveler plastik poşetler ile satıldığı için kişiler de çoğu zaman aldıkları ürünleri dolaba poşetleri ile yerleştiriyor. Ancak yiyecekler bu poşetlerin içerisinde kısa bir süre kalıyor olsa bile tehlikenin son derece büyük olduğunu eklemekte fayda var.

Her ne kadar plastik poşet kullanımının önüne geçilmeye çalışıyor olsa da ne yazık ki bu çabalar istenen sonucu vermiyor. Pek çok ülkede plastik poşetlerin kullanımının yasaklanmış olduğunu görüyoruz ancak dünyanın büyük bir kısmı hala bu poşetleri her gün kullanıyor ve bu ülkelere Türkiye de dahil durumda.

Plastik poşet ne kadar sürede ve nasıl kaybolur?

Ucuz olduğu için pek çok üründe kullanılan plastik madde, doğaya en fazla zarar veren atıklardan bir tanesidir. Bu tehlikeli atık doğaya bırakıldıktan asırlar sonra tamamen çözünür. Özellikle plastik poşetler doğada en zor çözünen atıklar arasındadır. Bu ürünün doğada tamamen çözünmesi için 1000 yıldan daha fazla zaman gerekir. Bu süre plastik tabaklar için 500 yıl, plastik pet şişeler için de 400 yıldır.

Plastik doğaya bırakıldığında toprak bu maddenin içindeki zehirli ve zararlı kimyasalları emer. Bu durumda toprakta yaşayan canlılar bu etkilere maruz kalır ve olumsuz etkilenir. Tüm bunlar da toprağın ve hatta suyun dengesinin bozulmasına neden olur. Yani küçücük bir plastik ürünün bile doğaya atılması tüm insanlığı tehdit edebilir.

Çözüm ne olabilir?

Plastik poşetlerin doğaya verdiği zararı en aza indirgemek adına insanların bilinçlenmesi gerekmektedir. Bu ürünler yerine bez poşet kullanımının yaygın hale getirilmesi oldukça önemlidir. Zira alışverişlerde bu ürünlerin kullanılması doğayı koruyacak ve dolayısıyla hem insanlar hem de dünyadaki diğer canlılar için plastiğin yaratacağı tehlike ortadan kalkmaya başlayacaktır. Üstelik bez poşet ya da bez çanta fiyatları günümüzde son derece uygun olduğu için bu ürünlerin plastik ürünleri aratmayacağına kesin gözüyle bakılabilir. Sizler de doğayı ve elbette kendinizi korumak adına daha bilinçli hareket etmeli ve alışverişlerinizde bez poşet ya da bez çanta kullanmalısınız.

(Visited 1.279 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Kusursuz Gelin Saçı için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir gelin için düğün günü her şeyin eksiksiz ve göz alıcı olması çok önemlidir. Buna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.