Polikistik Over Sendromu (PKOS) Nedir?

Polikistik over sendromu (PKOS), tüm kadınların yaklaşık% 5 -% 10’nu etkileyen, en sık rastlanan kadın endokrin bozuklukluğudur.

PKOS bünyesinde birden fazla organ sistemini içeren bir hormonal bozukluktur ve temelde insülin hormonuna duyarsızlıktan dolayı meydana geldiğine inanılmaktadır.

Post-menopoz ile 8-9 yaş dönemi dahilinde ve yaşamın tüm evrelerinde teşhis edilebilir. PKOS, öncelikle kısırlığa sebep olmasına rağmen hastalığın üreme yönü ikincil önemdedir.

PKOS ortak belirtileri şunlardır;
• Düzensiz veya hiç adet görmeme (üreme çağındaki kadınlar için)
• Düzensiz yumurtlama
• Akne
• Yüz ve vücutta fazla tüylenme
• Saç seyrelmesi
• Yumurtalıkların çevresinde Rüptüre olmamış köklerinin birikimi

PKOS a sahip kişilerin tüm bu belirtileri göstermesi gerekli değildir. PKOS her kadında farklı biçimlerde kendini gösterir.

Yukarıdakilere ek olarak, PKOS olan kadınların yaklaşık % 60’ı kilo kontrolü problemi ve obezite gibi sağlık problemleriyle karşı karşıya kalma riskindedirler. Glikoz formunda enerji (gıda), kişilerin bünyesinde hemen yağ olarak depolanır. Yeterli gıda alımı ve hatta fazla beslenme olmasına rağmen PKOS sendromu olan kişiler, kronik yorgunluk ve yetersiz beslenme problemleri yaşarlar. Ancak, polikistik over sendromu olan kadınların % 40’ının, normal kilolu, hatta normal bir kilo aralığının altında olduğunu not etmek önemlidir.

PKOS’un tedavisi yoktur, ancak başarılı bir şekilde diyet, egzersiz yoluyla yönetilebilir, ve bazı durumlarda tıbbi müdahale gerekebilir. PKOS Yönetimi önemlidiir aksi takdirde yönetilmeyen polikistik over sendromu diyabete ve bazı kanser türlerine yol açabilir ve sağlığınızı tehdit edebilir. Başarılı bir PKOS yönetimi genellikle tüm belirtileri ortadan kaldırır. Kontrol altına alındığı takdirde çok sağlıklı bir hayat sürdürülebilir.

PKOS hakkındaki hurafeler;
Bu hastalığa sahip kadınlar çocuk sahibi olamazlar. YANLIŞ
Çocuk sahibi olan kadınlar da PKOS yoktur. YANLIŞ
Histerektomi PKOS’i tedavi eder. YANLIŞ
Bir kadına, PKOS tanısı koyulması için polikistik overe sahip olması gerekir. YANLIŞ
Doğum kontrol hapları PKOS’i tedavi eder. YANLIŞ
Bir kadın eğer çocuk sahibi olmak istemiyorsa PKOS’i dert etmemelidir. YANLIŞ

    

     
(Visited 302 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Cilt Problemleri Teknolojiyle Nasıl Tetikleniyor?

Kulağa ilginç gelse de doğru; teknoloji cilt problemleri ve kusurlarının erken ve daha kolay oluşması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.