Ana Sayfa / Sağlık / Prostat Kanserinden Korunma Yolları

Prostat Kanserinden Korunma Yolları

Prostat kanseri, kanserli tümörün prostat bezindeki sağlıklı hücrelere saldırmasıyla; 65 yaş üstü ve oran olarak 10 erkekten 1 tanesinin karşılaştığı bir hastalıktır. Uzun yıllardır yapılan çalışmalarda bu hastalığın tedavisi için önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Ancak bu hastalığa yakalanmadan önce de kendimizi korumak mümkün. Hayat tarzınız ve beslenme seçiminiz bu hastalığın pençesine düşmekten sizi kurtarabilir.

1. Alkol ve sigarayı bırakın. Bu hastalığa 60 yaşını aşmış, gençliğinde sigara ve alkol alışkanlığı olan herkes bir adım daha yakındır. Şimdiden alkol ve sigarayla vedalaşmanızda fayda var.

2. Sağlıklı beslenin. Kanser uzmanlarına göre tahıllı gıdalar, fasülye, taze meyve ve sebzeler bu hastalığa yakalanmamanıza yardımcı olabilir. Kırmızı et, yağ ve işlenmiş gıdaları mümkün olduğunca az tüketmenizde fayda vardır.

3. Sigarayı hemen bırakın. İlk maddede belirtmiştik ama gerçekten en önemli konu bu olduğu için birtek prostat kanseri değil bütün kanserlerden korunmak adına mutlaka sigarayı bırakın. Sigara içen kişiler her kanser türünde olduğu gibi prostat kanserine yakalanacaklar listesinde de üst sıralardadırlar.

4. Günlük E vitamini ve selenyum takviyesi alın. Yapılan araştırmalar özellikle selenyum kullanan kişilerin bu hastalığa yakalanma oranının azaldığına işaret etmektedir.

5. Likopen tüketin. Likopenler de vitaminler gibi antioksidandır ve kanserle savaşmakta tam bir yardımcı rol oynarlar. Likopen karpuz, greyfurt ve domateste yoğun miktarda bulunmaktadır.

6. Alkol tüketimini azaltın. Yukarıda tamamen kurtulmanız gerektiğinden bahsetmiştik ancak sosyal olarak ta olsa içki içiyorsanız günde 1-2 kadehten fazla tüketilen alkol prostat kanseri riskini arttırmaktadır bunu bilin.

7. Hareketli olun. Düzenli egzersiz yapın. Spor prostat kanseri de dahil birçok hastalığa yakalanmanızı engelleyecektir.

8. Düzenli muayene ve check up yaptırın. Bu hastalığa yakalanıldığı taktirde bile erken teşhis ile kurtulmak mümkündür. Düzenli sağlık kontrolleri yaptırmayı unutmayın. Sağlık şakaya gelmez!

 

(Visited 558 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Sağlıklı Yaşam için Doğal ve Doğru Nefes

Günümüz koşullarında beslenme ve diğer günlük rutinler gitgide farklılaşıyor. Daha hızlı yaşamaya bu nedenle hazır …

4 yorumlar

  1. Cok zor bir durum bu. Benim dedemde vardı, cok cekti cok.

  2. Haluk Tambur

    küçük tuvaleti oturarak yapmak lazımmış, bilginize

  3. Aykut Doğan

    küçük tuvaletten önce eğer sigara içiliyor ise ilk olarak o bırakılmalı, sigara konusunda hep akciğer kanserinden bahsediliyor ama etkilediği en önemli diğer yer de prostat !!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.