Ana Sayfa / Sağlık / Psikiyatrist mi Psikolog mu?

Psikiyatrist mi Psikolog mu?

Ünlü zihin sağlığı doktoru Dr.Charles Raison’ın yayınladığı Psikiyatrist mi Psikolog mu? Hangisine Gitmeliyim? isimli makaleyi faydalı olabileceğini düşünerek türkçeye çevirdim ve sizinle paylaşmak istiyorum.

“Psikiyatr mı?, Psikolog mu? Hangisine gitmeliyim? Bu soruyu çok duyuyorum ve aslında net bir cevap olmadığını düşünüyorum. Ancak tabi ki bu konu üzerinde bir kaç görüşümü sizlerle paylaşmak isterim. Psikiyatristler tıbbi eğitimini tamamlamış tıp doktorlarıdır. Psikologlar ise üniversiteden sonra klinikte stajlarını tamamlamış kişilerdir.

Şöyle de ifade edilebilir, psikiyatristler birçok ruhsal rahatsızlığın tanısını koyup, hastaları ilaçlarla ve çeşitli yöntemlerle tedavi ederler. Psikologlar ise hastaların ruhsal rahatsızlıklarını teşhis ederler ancak ilaç ile değil ama daha ziyade psikoterapi teknikleriyle tedaviyi sürdürürler.

Psikiyatrlar, şizofren gibi ciddi hastalıkları olan hastaları tedavi ederler daha ziyade. Psikologlar ise anksiyete gibi daha hafif sorunları olan hastalarla ilgilenirler de diyebiliriz.

Aslında ikisi arasındaki farkı ilaç yazıp yazamadıklarına göre de açıklayabilirirz. Ciddi vakalarda psikiyatrlar ilaç yazabildikleri için daha iyi sonuçlar elde edilebilir.

Sinir krizi geçiren insanların bazıları depresyona bağlı sıkıntılar yaşarken bazıları ise şizofreni gibi hastalıkların başlangıç seviyesinde olabilirler. Durumlar çok farklıdır ve farklı farklı sorunlara sebep olurlar, ayrıca farklı tedaviler gerektirirler. Bu yüzden bir psikolog olarak, bana “sinir krizleri geçiriyorum” diyen hastalarımı öncelikle bu iki ayrıma göre değerlendiriyorum. Diyor Dr. Charles.

Umarım ki bu yazı bu iki meslek arasında ki farkı anlamanızda size yardımcı olmuştur.

Kaynak: http://edition.cnn.com/2011/HEALTH/expert.q.a/02/01/psychologist.psychiatrist.raison/index.html

(Visited 357 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Sağlıklı Yaşam için Doğal ve Doğru Nefes

Günümüz koşullarında beslenme ve diğer günlük rutinler gitgide farklılaşıyor. Daha hızlı yaşamaya bu nedenle hazır …

4 yorumlar

  1. Hüseyin Durmaz

    İnsanlar psikolog ve pskiyatrlara deli doktoru gözüyle bakıyorlar ama aslında nasıl check up için düzenli muayneye gidiliyor ise psikoloğa da düzenli olarak gitmek lazım.

  2. Fahrettin Düz

    O kadar para verince zaten psikolojim bozuluyo diye espiri yapıyo millet. Bir arkadaşım vardı Kerem diye, doktorun anlattığına göre şizofreninin köşesinden dönmüş. Allah gösstermesin.

    Eğer doktora gitmesiydi nolurdu kim bilir…

  3. şizofreniden allah korusun, insanı deliden beter eden lanet bi hastalık…

  4. Kontrol edebilsen eğlenceli olabilir :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.