Psikolojik Bozuklukların Tedavisi

Okul, iş ya da sosyal hayatta yaşanan sıkıntılar, ailevi problemler, ölüm ya da kaza gibi kötü haberler sonucunda insan psikolojisinin de bozulduğu görülmektedir. Zor dönemler geçiren kişilerin bu bunalımın etkisinde kalmamak için ve normal hayatlarına devam edebilmelerini sağlamak için antidepresan ilaçlar kullanılabilmektedir. Kesinlikle muayene sonucunda ve devamlı doktor kontrolünde kullanılması gereken bu ilaçlar, zorlu bir sürecin üstesinden daha kolay gelmeyi sağlamaktadır.

Normal reçeteli ve 23,52 TL satış fiyatına sahip olan Cipralex, beyindeki dengesizliğe neden olarak depresyon, kaygı ve endişeye yol açan kimyasallara etki etmektedir. Diğer antidepresan ilaçlar ile kıyaslandığı zaman bu ilacın iyileştirici etkisinin daha kısa süre içinde ortaya çıktığı bilinmektedir. Cipralex’in etkin maddesi Essitalopram okzalat’tır. Bu etken madde sayesinde görülen psikolojik bozuklukların ortadan kalkmasını sağlar.

Cipralex Ne için Kullanılır?

Piyasada çok sayıda antidepresan ilaç varken aralarında en fazla tercih edilen Cipralex nedir diye sorulacak olursa, bunun başlıca nedeninin daha az yan etkiye sahip olmasından kaynaklandığı söylenebilir. Cipralex’in kullanıldığı durumlar:

Takıntı/saplantı: Kişinin aklından atamadığı, engellenemeyen, irade dışı gelişen ve tedirginliğe yol açan düşüncelerin sürekliliği.

Obsesif-Kompülsif bozukluk: Mantık dışı korku ve düşünceler nedeniyle sürekli tekrar eden davranışların görülmesi.

Majör depresif bozukluk: Sosyal hayatı olumsuz etkileyecek derecede konuşma, düşünme, vücut hareketlerinde yavaşlama, çaresizlik, suçluluk, değersiz hissetme, öfke patlamaları, halsizlik, enerji eksikliği, karar verme ve hatırlamada güçlük çekme.

Yaygın anksiyete bozukluğu: Uzun süreli kaygı, endişe hali.

Agorafobili panik bozukluk: Baş dönmesi ve sıkıntı ile ortaya çıkan boşluktan, yükseklikte, açık alanlardan, kalabalık ve yabancı yerlerden korkmak.

Cipralex yan etkileri günlük hayatta da karşılaşılabilen karın ağrısı, mide bulantısı, ağız kuruluğu terleme, yorgunluk, ateş, eklem ve kaslarda ağrı gibi durumlardır. Bunların yanında boğazda, dilde veya dudaklarda şişlik, nefes almada güçlük çekme gibi durumlar görülürse en kısa sürede doktorla iletişime geçilmelidir.

Cipralex Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüm antidepresan ilaçlar için unutulmaması gereken konulardan birisi, ani bir şekilde bırakılmaması gerektiğidir. Doktor kontrolü ile Cipralex gibi antidepresan ilaçların kullanımı kişinin iyileşme durumuna göre zaman içerisinde dozaj azaltma ve gerekirse kesilmesi ile sonlandırılır.

Cipralex’in kullanım dozajı, kişinin rahatsızlığa göre farklılık göstermektedir. Tek dozu 10 mg olan haplardan doktorun istemesi halinde, başlangıçta 5 mg ve maksimum 20 mg olabilecek şekilde değişiklik gösterebilmektedir.

Linezolid, Selejilin, Moklobemid, Pimozid etken maddesi içeren ilaçların herhangi birisiyle beraber kullanılmamalıdır.

Kalp ritm bozukluğu için ya da kalp ritmini etkileyen ilaçların kullanımı sırasında kullanılmamalıdır.

İlacın kullanıma başlamasından yaklaşık 2 haftalık dönem boyunca aile ve doktor tarafından gözlemlenmesi gerekmektedir.

İlacın ilk kullanımından itibaren etkisinin görülebilmesi için yaklaşık 2 hafta gerekmektedir. İlacın aniden bırakılmaması gerekir.

Uyanık olmayı, dinç hissetmeyi gerektiren aktiviteler sırasında dikkatli kullanılmamalıdır.

Olası yan etkilerin ihtimalini artırmamak adına, ilaçla alkol kullanımından kaçınılmalıdır.

İlacı kullanırken intihara eğilimli düşünceler, panik ataklar, hiperaktivite gibi durumlar görülürse en kısa sürede doktorla iletişime geçilmelidir.

18 yaşından küçüklerin kullanması önerilmemektedir.

(Visited 234 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Cilt Problemleri Teknolojiyle Nasıl Tetikleniyor?

Kulağa ilginç gelse de doğru; teknoloji cilt problemleri ve kusurlarının erken ve daha kolay oluşması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.