Ana Sayfa / Sağlık / Rahim Ağzı Kanseri

Rahim Ağzı Kanseri

Yazımızda rahim ağzı kanseri belirtileri, sebepleri, tanısı ve tedavisi hakkında herşeyi bulabilirsiniz.

Rahim ağzı kanseri nedir?
Rahim ağzı kanseri jinekolojik kanserler arasında ikinci en çok görülen kanserdir. Rahim ağzı kanseri, rahim ağzında abnormal hücrelerin büyümesi ile ortaya çıkar. Genellikle smear testi ile tanı konur.

Rahim ağzı kanserine ne sebep olur?
Birçok rahim ağzı kanseri “insan papillom virüsü” veya “HPV” virüsü ile ortaya çıkar. HPV cinsel yoldan bulaşan bir virüstür. HPV virüsünün bir sürü çeşidi bulunmaktadır ama hepsi rahim ağzı kanserine sebep olmaz. Bazı HPV virüsleri cinsel bölgede siğillerin oluşmasına neden olur ve bu virüsü kaptığınızı belli eder ancak bazılarının herhangi bir belirtisi yoktur. Yıllarca HPV virüsü taşıyabilir ve farkında olmayabilirsiniz. Kansere sebep olmadan önce yıllarca bu virüsü taşıyabilirsiniz. Bu bakımdan düzenli olarak Smear testi yatırmanız gerekmektedir. Smear testi rahimdeki hücrelerin durumunu kansere dönüşmeden önce tespit eder. Eğer erken tanı konulur ve kansere dönüşmeden tadavi edilirse kişinin rahim ağzı kanserine yakalanma ihtimali ortadan kalkabilir.

Rahim ağzı kanserinin belirtileri nelerdir?
Rahim ağzı kanserinin belirtileri arasında;

• Vajinada beklenmeyen bir kanamanın görülmesi ve regl döngüsünde açıklanamayan değişikler.
• Cinsel ilişki esnasında kanama ve acı.
• Kanlı vajinal akıntı.

Rahim ağzı kanseri nasıl teşhis edilir?
Smear testinin yanısıra vajinal muayene gerikir. Smear testine abnormal hücrelere rastlanırsa diğer testler yapılır. Ayrıca biyopsi de teşhis sırasında yapılanlar arasındadır.

Rahim ağzı kanseri tedavisi nasıl yapılır?
Eğer erken safhada teşhis edilirse rahim ağzı kanseri genellikle tedavi edilebilir. Ayrıca erken safhada tedavi edilen kişilerin hala çocuk sahibi olma şansları bulunmaktadır.
Diğer safhalardaki tedavilerde genellikle çocuk sahibi olma şansı ortadan kalmaktadır. İlerleyen safhalardaki tedaviler arasında rahimin alınması, radyasyon ve kemoterapi tedavileri bulunmaktadır.

(Visited 1.276 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Sağlıklı Yaşam için Doğal ve Doğru Nefes

Günümüz koşullarında beslenme ve diğer günlük rutinler gitgide farklılaşıyor. Daha hızlı yaşamaya bu nedenle hazır …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.