Ana Sayfa / Ana Sayfa / Rahim kanseri ve Rahim ağzı kanseri

Rahim kanseri ve Rahim ağzı kanseri

Rahim kanseri
Menopoz dönemini geçirmiş, son reglini birkaç yıl önce görmüş, yaşlı kadınların hastalığıdır. Gençlerde ender rastlanır. Ayrıca fazla kilolu, yüksek tansiyonlu ve şeker hastası kadınlarda, diğerlerine oranla daha sıktır.
Rahim kanserinin en önemli belirtisi son regli gördükten birkaç yıl sonra ortaya çıkan akıntı ve ardından da kanamadır. Akıntı genellikle et suyu renginde olmakla beraber, berrak da olabilir. Kanama sebebiyle yeniden adet görmeye başlanıldığı zannedilebilir. Halbuki bu, hemen doktora gidilmesi için bir işarettir. Önemli olduğu için tekrar söylemek istiyoruz: Adetler bittikten sonra ortaya çıkan akıntı veya kanamada derhal bir doktora müracaat etmek şarttır.
Günumüzde çok ilerlememiş bulunan rahim kanserleri, cerrahi müdahaleyle tam şifaya kavuşturulabilmektedir.
Rahim ağzı kanseri
Tüm özellikleriyle rahim kanserinden farklıdır. öncelikle, yaşlılarda değil gençlerde görülür. ikinci önemli farkı, rahim kanserine oranla oldukça habis karakterde olmasıdır. Fakat bu kadar habis olmasına rağmen önemli bir özelliği de erken yakalanıldığında yine rahim kanser

i gibi tamamen tedavi edilebilmesidir. Ancak rahim kanserine oranla çok daha erken teşhis şarttır.
Rahim ağzı kanserinin belirtileri, genç bayanlarda yine rahim kanserinde olduğu gibi et suyu renginde akıntı ve çeşitli şekillerdeki kanama bozukluklarıdır. (Adet harici kanamalar, reglin uzaması, şiddetli olması, cinsel birleşmeden sonra kanamalar gibi haller ile kendini gösterir.)
Daha geç belirtileri ise tüm kanserlerde olduğu gibi zayıflama, kansızlık, yorgunluk ve halsizliktir.
Rahim ağzı kanserinde en önemli nokta şudur: Kanama ve akum gibi rahatsızlıklar ortaya çıkğında kanserin teşhis edilmiş olması erken sayılmaz.

Rahim kanseri ve Rahim ağzı kanseri ile ilgili bilgilendirici görseller Başka bir deyisle, rahim ağzı kanserinin erken dönemde farkedilmesini sağlayacak belirtiler yoktur. İlk belirtilerle doktora gelen kadınlarda kanser az veya çok ilerlemiştir. O halde, bu tehlikeli kanserden nasıl korunacağız? İşte bu noktada düzenli olarak bir kadın doğum hekimine muayene olmanın önemi açığa çıkmaktadır. Konunun uzmanları her yıl düzenli olarak muayene olmak gerektiğini vurgulamaktadırlar. Muhtemel bir rahim ağzı kanseri ancak bu şekilde erken dönemde yakalanabilmektedir.

Rahim ağzı kanseri et suyu engindeki bir akıntı ve çeşitli kanama bozukluklarıyla kendini gösterir.



Rahim iltihabı, adet kanamasının uzaması, şiddetli kanama ve ara kanamalarla ortaya çıkar…

(Visited 482 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Kusursuz Gelin Saçı için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir gelin için düğün günü her şeyin eksiksiz ve göz alıcı olması çok önemlidir. Buna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.