Ana Sayfa / Sağlık / Reflüyü Önlemenin Yolları

Reflüyü Önlemenin Yolları

Reflü ve mide ekşimesini önlemenin yolları:

1. Az yemek çok öğün.

2. Mide dolu olursa, mide ile yemek borusu arasındaki kaslara fazla baskı olur ve yediğiniz yemeklerin bir kısmı yemek borusuna geri kaçar. Midenizi fazla doldurmayın.

3. Asitli yiyecek ve içeceklerden kaçının.

4. Yatmadan 2-3 saat önce kesinlikle yemek yemeği bırakın.

5. Uyku esnasında başınızın yüksekte olmasına dikkat edin. Düz yatmak yemek borusu ile mide arasındaki kaslara baskı yapar ve başın yüksekte olması bu baskıyı azaltır. Başınızı birkaç şekilde yukarıda tutabilirsiniz. Yatağınız ile bazanın arasına yatağın baş kısmını yükseltecek kitap gibi sert çizimler koyun.

6. İdeal kilonuza inmeye ve onu korumaya dikkat edin. Fazla kilo karın bölgesindeki baskıyı arttırır ve bu baskı midedekilerin yukarı çıkmasına sebep olur.

7. Bel bölgesini sıkacak kemer gibi aksesuarlardan kaçının. Ayrıca iç çamaşırlarınızın da sizi sıkmadığından emin olun.

8. Sigara içmeyin. Nikotin özofagus alt sfinkterini rahatlatır ve ayrıca midenin daha fazla asit salgılamasına neden olur.

9. Alkol içmeyin.

10. Rahatlayın. Stresin mide ekşimesi ile alakalı olduğunu kanıtlayan çalışmalar olmamasına rağmen, stresin mide ekşimesine sebep olabilecek durumlara çanak tuttuğu bilinmektedir. Bu bakımdan rahatlayın ve stresten kaçının.

 

 

(Visited 468 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Sağlıklı Yaşam için Doğal ve Doğru Nefes

Günümüz koşullarında beslenme ve diğer günlük rutinler gitgide farklılaşıyor. Daha hızlı yaşamaya bu nedenle hazır …

Bir yorum

  1. Reflü basit gibi gözükür uyku sırasında yakalarsa da sizi baya ürkütür ciddiye alınmalıdır. Artık çok insanda var ve bu konuda bilgilendirmek gerekiyor güzel yazı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.