Saç Bakımında Doğru Yıkamanın Önemi

Eski dönemlerde bazı topluluklar saçların insanın yaşam gücünü dengeleyen bir unsur olduğunu düşünüyordu. Günümüzde ise saçlar pek çok insan için daha büyük bir psikolojik ve sosyal anlam taşıyor ve bu insanlar güzelliklerinin büyük bir kısmını saça bağlıyor. Saçları ile fazla ilgili olan kişilerin ki bu günümüzde oldukça yüksek bir oran, saçları sağlıksız ya da bakımsız göründüğünde ruh hali oldukça düşük oluyor. Bu durum özgüveni düşürüyor ve bazı sosyal problemler ortaya çıkarabiliyor.

Bu nedenle neredeyse herkesin ve özellikle kadınların saçlarına her an bakım yapmaya hazır olduğunu söyleyebiliriz. Ancak elbette bunun için ciddi uğraşlar gerekebilir. Zira herkesin saç tipi farklı olabilir ve saç bakımının da saç tipine göre yapılması gerekir. Ancak saç bakımındaki en önemli detaylar şüphesiz ki sağlıklı beslenme ve düzenli bir hayattır. Özellikle son yüzyılda ekolojide görülen bazı bozukluklar saçları da olumsuz etkilemiştir. Ancak hayatı belirli bir düzene oturtmak çok da zor olmayacaktır ve herkesin yapabileceği bir iştir.

Saç hakkında genel bilgiler

Öncelikle saçlar hakkında genel bir bilgi verelim. Bir insanda bulunan saç miktarı ortalama olarak 100 ila 150 bin arasında değişiklik göstermektedir. Sarışınların esmerlere göre daha ince telli saçlara sahip olduğu tahmin edilmektedir. Bunun yanı sıra saçlar bir günde ortalama olarak 0,35 mm uzamaktadır ve kökünden ayrılan bir saçın ömrü 2 ila 6 yıldır. Bu sayının 20 yıla kadar çıkması da mümkündür.

Tıpkı cildimiz gibi saçlarımız da zaman içerisinde büyür ve gelişir. Biyolojik anlamda saç uçları ölü sayılmaktadır ve canlı olanlar sadece saç kökleridir. Eğer saçlar köklerini kaybederse canlılığını da kaybedecektir. Saçın yapısı tırnaklarımızın da ana maddesi olan keratinden oluşurken rengi de melanin adı verilen bir pigmentin oranına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Siyah ve kahverengi saçlarda melanin oranı fazla iken sarı saçlarda bu oran oldukça azdır.

Saç bakımında saç yıkamanın önemi

Saçları doğru yıkamak son derece önemlidir. Zira yanlış şampuan ya da saç kremi kullanımı saçların yıpranmasına, solmasına ve canlılığını kaybetmesine neden olabilir. Bu nedenle öncelikle saçınızın yapısını belirlemeli ve sonrasında uygun şampuan seçimini yapmalısınız. Genelde karşı çıkılan sık saç yıkama işlemi doğru şampuan seçildiği takdirde zararlı olmayacaktır.

Saç tipine göre bakım önerileri

Yağlı saçlar: Genel olarak yağlı bir cilde sahip olan kişilerin saç yapısı da yağlıdır. Yağ hücrelerinin fazla aktif olması saçlara da yansır ve bu nedenle saç sürekli yağlanarak parlar. Bu tür saçların her gün yıkanması gerekebilir. Zira saçtaki yağ toz ve kiri çekerek saçların hızlı kirlenmesine sebep olur. Ayrıca oldukça güçlü bir şampuan kullanılması gerekmektedir. Yıkama sonrasında da saçların sirke ya da limon suyu ile durulanması yağ asit oranını dengeleyecektir.

Normal saçlar: Normal saçlar dolgun görünümlü ve sağlıklı saçlardır. Bu hem iyi bir bakımın hem de iyi bir bünyenin sonucu olarak kabul edilebilir. Normal saç tipine sahip olan kişilerin iyi bir şampuan ile saçlarını kirlendikçe yıkaması yeterli olacaktır.

Kuru saçlar: Kuru saçlar genel olarak ince telli ve kırıkları olan saçlardır. Yağ hücreleri yetersiz olduğu için saçlar sürekli kurur. Düşünülenin aksine bu saç tipi sık sık yıkanmamalıdır. Saçları nemlendirmek adına bakım kremi kullanılması ve saç derisine krem ile masaj yapılmalıdır.

Şampuan kullanırken dikkat edilmesi gerekenler:

  • Saç tipine uygun bir şampuan kullanmalısınız.
  • Kurutma makinesi kullanımından olabildiğinde kaçınmalısınız.
  • Şampuanı direk şişeden kullanmamalı, elinize yeterli miktarı aldıktan sonra kullanmalısınız.
  • Saç diplerinize dikkatli bir şekilde masaj yapmalı ve saçlarınızı iyice durulamalısınız.
  • Suyun ılık olması saçlarınıza daha yararlı olacaktır.
  • Şampuanı uzun süre saçınızda bekletmemelisiniz.
  • Saçlarınızı biraz kuruttuktan sonra taramalısınız ve sık dişli taraklardan uzak durmalısınız.
  • Saçınızı kuruladığınız havlunun mutlaka temiz olmasına dikkat etmelisiniz.

Saçlarınızı doğru bir şekilde yıkadıktan sonra dikkat etmeniz gereken şeylerin başında saçlarınıza bilmediğiniz kimyasalları uygulamamak gelmektedir. Bu kimyasallar saçınızın geri dönüşü olmayan bir şekilde zarar görmesine ve sağlığını kaybetmesine neden olabilir. Bu konuda gerekli özeni göstermelisiniz.

(Visited 72 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Kusursuz Gelin Saçı için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir gelin için düğün günü her şeyin eksiksiz ve göz alıcı olması çok önemlidir. Buna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.