Saç Dökülmesi Nedenleri ve Tedavisi

Saç dökülmesi pek çok kadının yaşadığı bir sorundur ve bu sorunun hem fizyolojik hem de psikolojik sebepleri vardır. Günde 100 tel saçın dökülmesi normal olarak nitelendirilmektedir. Saç dökülmesinin normalden fazla olup olmadığını anlamak için çekme testi uygulayabilirsiniz. Bu teste göre 20 ila 30 tel saçı tutarak çekmelisiniz. Eğer elinizde kalan saç teli sayısı beşten fazlaysa saç dökülmesinin yoğun olduğu söylenebilir. Peki, saçlar neden dökülür?

Fiziksel stres

Kaza, ameliyat, ciddi bir hastalık ya da fiziksel travma sonucunda oluşan fiziksel stres saç dökülmesinin nedenleri arasında yer almaktadır. Saç bir yaşam döngüsüne sahiptir; uzar, bekler ve sonrasında dökülür. Ancak eğer stresli bir dönemden geçiyorsanız bu döngünün bozulduğuna şahit olabilirsiniz. Bu süreçte saçlarınız normalden fazla dökülebilir.

Duygusal stres

Tıpkı fiziksel stres gibi duygusal stres de saç dökülmesinin nedenlerindendir. Ancak bu çok sık karşılaşılan bir durum değildir. Duygusal anlamda gergin ve stresli olduğunuz bir dönemde saçlarınızın fazlaca döküldüğünü görebilirsiniz ancak stresle başa çıkmayı öğrendiğiniz takdirde bu sorunu da kökten çözebilirsiniz.

Fazla A vitamini

A vitamini desteğini fazla alırsanız ya da A vitamini içeren bir ilaç kullanmak zorunda kalırsanız saçlarınız dökülebilir. Ancak bu çözümü olmayan bir sorun değildir. Bu vitamini normal seviyelerde almaya başlarsanız sorunun çözüldüğünü ve saçlarınızın yeniden sağlıklı bir şekilde uzamaya başladığını rahatlıkla göreceksiniz.

B vitamini eksikliği

Pek çok rahatsızlığa sebebiyet veren B vitamini eksikliği, saç dökülmesi nedenleri arasında da yer alır. Birçok sebze ve meyve, balık ve et gibi gıdalar B vitamini deposudur. Bu gıdaları düzenli olarak tüketmek B vitamini eksikliğini giderebilir ve saç dökülmesinin de önüne geçebilir. Her durumda olduğu gibi bu durumda da sağlıklı ve düzenli beslenmek son derece önemlidir.

Anemi (Kansızlık)

Demir eksikliğinden kaynaklanan anemi de saç dökülmesine neden olabilir ancak hızlı bir şekilde düzeltilebilir. Halsizlik, el ve ayaklarda soğukluk, soluk cilt ve baş ağrısı anemi belirtileri arasında yer alır. Basit bir test yaptırarak durumunuzu öğrenebilir ve eğer ihtiyacınız varsa demir takviyesi alarak hem aneminin hem de saç dökülmesinin önüne geçebilirsiniz.

Ani kilo kayıpları

Ani kilo kayıpları vücut için fiziksel bir travma olarak nitelendirilebilir. Gerekli durumlarda kilo kaybetmek elbette vücut için yararlıdır ancak ani şekilde kilo kaybetmek saç dökülmesine sebebiyet verebilir. Özellikle günümüzde pek çok kişi bilinçsiz bir şekilde diyet yapmakta ve kısa sürede kilo vermektedir. Bu kişiler vücudunu strese sokar ve sonuç olarak da mineral ve vitamin eksiklikleri ortaya çıkabilir. Tüm bunlar da saç dökülmesinin önünü açabilir. Bu konuda oldukça dikkatli olunmalı ve dengeli beslenilmelidir.

Saç dökülmesi nasıl engellenir?

Genetik anlamda saç kaybını durdurmak ve yeni saç çıkarmak kozmetik ürünleri ile mümkün değildir. Günümüzde yeni saç çıkaran mucize bir ürün mevcut değildir. Ancak düzenli uygulamalar ile saç derisinin sağlığı iyileştirilebilir ve saç kaybının da önüne geçilebilir. Bu esnada saç kalitesinde de ciddi bir artış sağlanabilir.

Erkekler için genellikle saç dökülmesinin bir çözümü yoktur ve pek çok kişi saç ekimi alternatifini değerlendirmektedir. Zira genetik nedenlerle pek çok erkek kel kalma riski altındadır. Ancak bu durum kadınlar için geçerli değildir. Kadınlar sadece aşırı saç dökülmesi sorunu ile karşı karşıya kalabilir. İstisnai durumlar dışında kadınların kel kalması neredeyse imkansızdır.

Kadınlarda görülen saç dökülmesini önlemek için pek çok yol tercih edilebilir ancak ezbere ürünlerin kullanılmaması gerekir. Her kozmetik dükkanında görülen ürünlerin kullanılması saça daha fazla zarar verebilir. Bu nedenle doktor tavsiyesi üzerine bu ürünler kullanılmalıdır. Bu noktada saç maskesi, şampuan, serum ve saç kremi gibi pek çok kozmetik ürünü satışa sunulmaktadır. Ancak bunların bilinçsizce kullanılmaması gerekmektedir.

Saç dökülmesiyle savaşan kadınlar doğal yollara da başvurabilir. Evde yapılabilecek pek çok saç maskesi ve bakım kürü sayesinde saç derisinin eski sağlığına kavuşması sağlanabilir ve daha güçlü saçlara sahip olunabilir. Elbette tüm bu ürünler saç derisi tipine göre hazırlanmalı ve kullanılmalıdır.

(Visited 117 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Su Toplaması Nasıl Tedavi Edilir?

Ayakta su toplaması sık görülen ve rahatsız edici durumlardan bir tanesidir. Yeni alınan ayakkabıya ayağın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.