Ana Sayfa / Ana Sayfa / Saç Ekimi Hakkında Herşey

Saç Ekimi Hakkında Herşey

Saç Ekimiyle ilgili merak edilen tüm sorular Med Hair kurucusu Dermatolog Dr. Serkan Aygın’a sorduk.

1. Saç nakli hangi yaş grubunda uygulanır?

Hasta sistemik olarak sağlıklı ise 70-75 yaşa kadar yapılabilir. Alt yaş sınırı olarak 20 yaşındaki bir kişiye de saç nakli yapılabilir. 20 yaş grubundaki bir kişi için iyi bir ekim planlaması yapılarak ve mevcut saçlarını korumak için etkili bir tedavi ile destekleyerek ekim uygulanabilmektedir.

2. Kadınlara saç ekimi uygulanabilir mi?

Saç problemi yaşayan bayanlarda saç ekimi işlemine karar vermeden önce mutlak ön görüşme ve saç analizi yapılmalı, trikogram denilen analiz cihazı ile kontrol edilerek saç ekimi işlemine uygun olup olmayacağı konusunda karar verilmelidir.

3. Saç ekimi sonucunu etkileyen,  kişinin kendisine ait şartlar nelerdir?

 • Kişinin yaşı
 • Kişinin açıklık- kellik derecesi
 • Kişinin ensesindeki saç yoğunluğu

4. Baş üzerindeki hangi bölgeye ekim yapılabilir?

Kişinin baş üzerindeki tamamı dökülmüş olan bölgeye ve saçlarının tüy haline gelmiş olduğu alanlara ekim uygulanabilmektedir.  Saçların normal kalınlığı ortalama 100 mikrondur (mm’nin 1/10). Bu kalınlık 20-25 mikron altına indiğinde “tüy”olarak kabul edilir ve bu alanlara ekim uygulanabilir.

5. Seans sayısı neye göre belirlenir?

Erkeklerde Hamilton sınırlandırmasına göre 6 evre vardır (A dan F’ ye kadar). A-B-C evrelerinde tek seans yeterlidir. D-E-F evrelerinde 2 seans gerekmektedir.

Hamilton saç dökülmesi evreleri

Hamilton saç dökülmesi evreleri

6. Bir seansta en fazla kaç greft saç nakli yapılabilir?

Bu sayı kişinin ensedeki (iki kulak arasındaki bölge) saç yoğunluğuna bağlıdır. Donor (verici) ense bölgesi zayıf olan bir kişide bir seansta 2000 greft (yaklaşık 4500 saç teli) çıkarıldığı gibi; donor ense bölgesi çok kuvvetli olan kişilerde bir seansta 4500 greft (yaklaşık 10.000 saç teli) alınarak ekim işlemi gerçekleşebilmektedir.

7. Enseden toplanan köklerden kaç saç teli çıkar?

Ensede saçlar 1-4 kök içeren folliküler ünite denen gruplar halinde çıkar. Bu gruplar kullanılan uçların kalınlığına göre 1’li, 2’li,3’lü gruplara göre toplanır. Doğal saç dizilimine göre  baş üzerinde dağıtılırlar.

8. Saç ekimi yapan bir ekibin, ense bölgesinden saç köklerini çıkarırken dikkat etmesi gereken detaylar nelerdir?

Saç köklerinin ense bölgesinden ayrılırken, köklerin çıkarıldığı derinin ve çıkarılan saç köklerinin zarar görmemesi çok önemlidir. İşlemi yapan ekibin,  deneyimli olması gerekmektedir.

9. Enseden saçları çıkarırken kullanılan uçların çapları ne olmalıdır?

Med Hair Klinik olarak kullanmış olduğumuz uç kalınlıkları 0,6 – 0,7 mm. kalınlığındadır. Bu kalınlığın altında uç kullanılması, saç köklerinin zedelenmesine neden olabilmektedir.

10. Fue tekniği ile bir kişiye kaç seans saç ekimi işlemi yapılabilir?

Kişinin ense bölgesindeki saç yoğunluğuna göre 3 seans hatta 4 seans saç nakli uygulanabilmektedir.

11. Seanslar arasından ne kadar zaman geçmesi gerekmektedir?

Daha önce ekim işlemi yapılmamış ikinci bölgeye ekim yapılması için seanslar arasında 4-5 aylık bir sürenin geçmesi yeterlidir. Köklerin çıkarıldığı ense bölgesinin yeni bir seansa hazırlanabilmesi için bu süre yeterlidir.

12. Daha önce saç ekimi yapılmış bir bölge üzerine tekrar saç ekimi yapılabilir mi?

Aynı bölge üzerine saç yoğunluğu sıklaştırmak arka saçlar ile saç yoğunluğunu orantılamak istiyor ise kişi, tekrar aynı bölge üzerine saç ekimi yaptırabilir.

13. Ekim yapılan bölgeye tekrar ne zaman saç ekimi yapılabilir?

Daha önce saç nakli yapılmış bölge üzerine tekrar sıklaştırmak için yapılacak olan saç ekimioperasyonunun üzerinden 12-13 ay yani 1 yıllık sürenin geçmesi gerekmektedir. Bu süre içerisinde, daha önce aynı bölgeye ekilmiş olan saçlar çıkmaya devam etmektedir. Yapılan işlem sonucunu 1 yıl içerisinde gösterir. 1 yılın sonunda seyrek olduğu düşünülen alana gerekli görülürse sıklaştırma yapılabilir.

14. Saç ekiminden sonra ensede var olan saçların azaldığı fark edilir mi?

Deneyimli bir ekip tarafından yapılan saç nakillerinde, 2. ve 3. Seanslardan sonra dahi ense bölgesinde rahatsızlık veren bir görüntü ve seyrelme gözlenmez.  Başın geneli üzerinde orantılı bir saç yoğunluğu ortaya çıkar.

15. Saç ekiminde doğal görüntüyü sağlayan faktörler nelerdir?

 • Uygun ön saç çizgisinin belirlenmesi
 • Tatmin edici saç yoğunluğunun sağlanması
 • Kişinin, orijinal saç açısının ve saç yönlerinin korunarak saçların nakledilmesi.

16. Ekilen saç açıları nasıl olmalıdır?

Doğal görüntüyü sağlamak için 35- 40 derecelik açılar ile saçlar ekilmelidir.

17. Saç ekimi sırasında saç uzunluğu ne olmalıdır?

Fue tekniği ile yapılan saç nakli sırasında donor bölgedeki saçların 1 numara kadar kısaltılması önemlidir. Donor bölgede orantılı saç toplamak ve o bölgede orantısız saç eksiltmemek için saçların kısaltılması gerekmektedir.

18. Bayanlarda ya da saçını uzun kullanan kişilerde saçların kısaltılması gereklimidir?

Fue tekniği ile yapılan saç nakli sırasında saçların fazla sayıda toplanması ve enseden toplanan saçların, diğer mevcut saçlar ile orantılı yoğunluğu sebebi ile saçların kısaltılması önerilir.  Fakat saç uzunluğu saç ekimine engel değildir.  İki kulak arasındaki saçlı alandan bir güvenli bölge tespit edilerek saç kısalığı belli olmayacak şekilde aradaki saçlar kısaltılır ve bu bölgeden sağlıklı saçlar toplanabilir.

19. Santimetrekareye kaç greft (kök) ekilebilir ?

Santimetrekareye 30-35 greft (60-80 saç teli) ekilebilir. Ekilecek olan alan büyüdükçe, santimetrekare başına greft sayısı da düşecektir. Bu nedenle; tatmin edici sıklığı sağlamak için, ekim yapılacak alanı, saç analizi ile önceden iyi belirlemek önemlidir.

20. Saç ekimi sırasında herhangi bir ağrı ya da acı oluyor mu?

İşlem sırasında lokal anestezi uygulanmaktadır. Lokal anestezi sırasında hasta hafif bir yanma hisseder. Bunun dışında işlem; tamamen lokal anestezi ile uyuşan bölge üzerinde gerçekleşmekte ve kişi herhangi bir his duymamaktadır.

21. Fue tekniği ile saç ekimi işlemi ne kadar sürede tamamlanır?

Saç nakillerinde geçen süre tamamen kişinin ihtiyacı olan saç nakline bağlıdır. Ortalama 2500- 3000 greftlik bir işlem 7-8 saatlik bir sürede tamamlanmaktadır. Kişinin ihtiyacına göre bu süre azalabilmekte yada artabilmektedir.

22. Fue tekniği ile yapılan bir operasyonun aşamaları nelerdir?

 • Saçların donor alandan toplanması
 • Toplanan köklerin tel yoğunluğuna göre ayrıştırılması ve sayılması
 • Ekilecek saçların yerleştirileceği doğal saç yönlerine eşit kanalların açılması
 • Toplanan saçların açılan kanallara yerleştirilmesi

23. Operasyon süresinde kişinin herhangi bir refakatçi’ ya ihtiyacı var mıdır?

Saç ekimi operasyonu; kişinin tüm operasyon süresince kendi ihtiyaçlarını karşılayacağı, kimseden destek görmeye ihtiyaç duymayacağı bir işlemdir.

24. Saç ekimi sırasında kişi kendi acil ihtiyaçlarını karşılayabilir mi?

İşlem süresince kişi kendisi için verilecek molalarda temel ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Bu molaların sıklığı kişinin talebine göre değişiklik göstermektedir. Kişi, işlem sırasında ekip ile sıcak diyaloglar kurarak operasyon stresinden uzaklaşmakta, saçların enseden toplanma aşamasından sonra; tv izleyebilir, herhangi bir şeyler okuyabilir pozisyonda olarak; tamamen kendinde olacağı bir süreç geçirmektedir.

25. Saç ekiminden sonra yaraların iyileşme süresi nedir?

Operasyon sonrasında ekim alanında ve donor alanda kırmızı kabuklanmalar görülür. 8-9 gün içerisinde kabuklar tamamen dökülür ve deri normal görünümüne kavuşur.

26. Farklı bir şehirden saç ekimi için gelen bir kişi ne kadar süre kontrol altında tutulmalıdır?

Kişinin işlem ve sonrası kontrolleri için yalnızca 3 gün kalması yeterlidir (örneğin pazartesi günü operasyonu gerçekleşen bir hasta Çarşamba günü öğleden sonra şehirden ayrılabilir).

27. İşlem sonrasında kontrollerin prosedürleri nedir?

Saç ekiminden bir gün sonra, ilk pansuman doktor tarafından yapılır. Kökler kontrol edilir. Özel serumla kökler beslenerek yıkama işlemi yapılır. Kişiye dikkat edilmesi gereken konular üzerinde hatırlatmalar yapılır. Bu işlem operasyon sonrasında 2 gün devam eder.

28. Saç ekiminden sonra nasıl yıkama yapılır?

2 hafta süresince her gün bir kez yıkama işlemine evde devam edilir. İlk 2 hafta, yıkamalarda reçete edilen şampuan kullanılır. İlk 2 hafta, 50 dk. reçete edilen losyon uygulanarak derinin normal görünüme kavuşması hızlı bir şekilde sağlanır.

29. Saç ekiminden sonra nasıl bir şampuan kullanılmadır?

Saç ekiminden sonra 3. gün itibari ile yaraların hızlı iyileşmesi için önerilen bir şampuan kullanılır.2 haftanın sonunda hasta kendi eski şampuanını kullanabilir.

30. Ekilen saçlar dökülür mü?

Ekilen saç telleri 2–3 hafta sonra, saç kökleri damarlanmaya başlamadığı için geçici olarak dökülmeye başlayacaktır. 1–2 ay içinde ekilen saçların % 40–70‘i dökülür.

31. Saçlar ne zaman çıkmaya başlar?

Saç ekiminden sonra dökülen saçlar 2–3 ay içinde çıkmaya başlayıp, 6–10 ay içerisinde arzu edilen sonucu yansıtmaya başlayacaktır.

32. Ekilen saçları kaybetme riski var mıdır?

Saç ekiminde ekilen saçlar kalıcıdır. Ekip deneyimli ise ve yeterli özen gösterilirse ekilen saçlarda tutmama diye bir ihtimal yoktur. Bir daha dökülmez, çünkü genetik olarak dökülme özelliği olmayan kafanın arka bölgesinden alınan saçlar kullanılmaktadır. Ensedeki saçın kalıcılık özelliği taşındığı yerde de korunur. Bu nedenle saçlar enseden güvenli donor(verici) bölgenin içinden toplanmalıdır.

33. Saç ekimi sonrasında eski saç yoğunluğuna ulaşılabilir mi ?

Hiçbir zaman saçlar dökülmeden önceki sıklıkta olmazlar. Çünkü, saç ekimi yöntemleriyle zaten var olan baş üzerindeki saçlar çok daha büyük bir boşluğu örtmek için yer değiştirirler. Alan büyüdükçe saçın cm2′deki sıklığı azalmaktadır. Açık alan küçük olunca daha sık, geniş olunca daha seyrek olarak görüntü vermektedir. Saç nakli; orantısız olan saç dağılımını, kişiye daha iyi bir estetik görünüm kazandırarak sağlamaktır.

34. Saç ekiminde Fue tekniği dışında bir alternatif teknik var mıdır?

Şu an için dünyada saç ekiminde Fue tekniği dışında yeni bir yöntem söz konusu değildir ancak, ileriki yıllarda kök hücre tedavisi ile saç çoğaltma yöntemi hayatta geçirildiği takdirde saçlı bölgeden alınan bir kaç adet saç teli gerekli ortamda binlerce çoğaltılabilecek ve saçsız alana ekilecek duruma getirilecektir. Fakat bu konu hakkında birçok araştırma olmasına rağmen hayatta geçirilememiştir.

(Visited 1.163 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Bahar Yorgunluğu İçin Bazı Öneriler

Kışın bittiğinde yükselen güneş, renklenen yaşam alanları ve canlanan doğa bahar aylarının habercisi. Bahar ayları …

16 yorumlar

 1. Kerem diye arkadaşım var onun işine yarar bu yazı o da kel kaldı teşekkürler =)

 2. Selam arkadaşlar bir çoğunuz saç ekimini nereye yatırdınız acı oluyormu ağrı oldumu gibi yazılar yazmış bende saç ekimi yaptırdım ve size bir faydası olacağını düşünerek kendi tecrübemi paylaşmak istedim
  Ben 2 ay önce Mega Hair Trans saç ekim merkezinde saç ektirdim. Önce saç analizim yapıldı ücretsiz sonucum iyi oluncada saç ekimim gerçekleştirildi en başta iğneden dolayı 10 dk kadar bir ağrı oldu ama çok sancılı bir ağrı değil bu derler ya tatlı bir acı tatlı bir ağrı onun gibi sonra geçti hemen ensemden alındı saç köklerim yani bizzat kendi saçlarım ekildi ekim boyunca çok rahattım hiçbir sorun acı yaşamadım saç ektirmek isteyen arkadaşlara önerebilirm mega hair transı tabi hayata kel olarak devam etmek istemiyorsanız :)

 3. merhaba arkadaşlar burada berat beyin tavsiyesi üzerine bende Mega Hair Transa saç ekimi yaptırdım 2 gün oldu daha çok yeni 5 gün önce aradım görüştüm Gülten hanımı hemen randevu aldım saç analizim yapıldı aradından ekimim gerçekleşti bende çok memnun kaldım biraz şişliklerim var tabi oda 1 haftaya kalmaz geçermiş iyiki bu formu takip etmişim teşekkür ederim berat beye ve ekibiyle birlikte Gülten Ünveren hanıma :)

 4. merhaba saç ekimi yaptırmak istiyordum ama birtürlü nerede yaptıracağıma karar verememiştim youtube dan videoları izledim Gülten Ünveren hanımın anlattıklarını dinledim bende Gülten hanıma ekim yaptırmaya karar verdim aradım konuştum randevu aldım ekim merkezine gittim saç analizi yapıldı bana analiz sonucumdan sonra ekimim yapıldı herşey çok yolunda gitti çok memnun kaldım saçlarım çıkıncada burdan bilgi vereceğim

 5. Selam saç ekimi hakkında araştırma yapıyordum youtube den Gülten Ünveren hanımın videolarına denk geldim benim metale alerjim var Gülten hanımın kullandığı aletlerin hepsinin cam uçlu özel aletler olduğunu öğrenince videoda çok güzel bilgiler vermiş kendisi bende Gülten hanıma ekim yaptırmaya karar verdim kısa bir zaman içerisinde ekimimi yaptırdım herşey çok güzel geçti çok memnun kaldım

 6. Merhaba arkadaşlar bende fue yöntemi ile saç ekitirenlerdenim. Ben de sizler gibi saçlarımı Mega Hair Trans’da Gülten Ünveren hanıma ektirdim. 4000 gretfs saç ekildi bana. İhtiyacımın da üzerinde bir ekim oldu. Çok memnun kaldım. Ekim kordinatörüm ve ekibi çok hassas davrandılar büyük bir titizlikle geçti operasyonum. 8 saat sürdü ekimim ve çok rahat bir ekim oldu. Ben çok memnun kaldım ekim yaptırmak isteyen diğer arkadaşlara da tavsiye ederim.

 7. Merhaba benim saç ekimimi Gülten Ünveren hanım yaptı. Bayanlar için saç ekimi yapılırmı diye çok araştırdım. Mega Hair Trans da yapıldığını öğrenince şansımı denemek istedim. Ekimim sapphire blade saç ekimi yöntemi ile oldu. Özel implanter kalemleri kullanıldı. Güler yüzlü pozitif insanlarla karşılaşınca çok rahatladım çünkü kendimi çok kasarak gitmiştim. Herşeyden çok memnun kaldım. Şuan 3. aydayım yeni yeni çıkmaya başladı saçlarım. Sonucumu sabırsızlıkla bekliyorum. Herkese tavsiye ederim. Ben memnun bir şekilde ayrıldım.

 8. Selamlar ben Almanya Munihden Sadık. Saç ekimi için İstanbul’a geldim. Ekimimi Gülten Ünveren hanıma yaptırdım. Gülten hanımı youtubedeki videolarından buldum. Birkaç videosunu izlemiştim ve sonra instagram hesabından ekimleri yapılan hasta fotoğraflarını inceledim. Çok başarılı buldum. Ekimimide kendisine yaptırdım. Özel imlenter kalemleri ile yapıldı ekimim. Çok temiz steril bir ortamdı. Hastaya olan ilgi de çok güzeldi. Havaalanı transferi konaklama derken herşeyden çok memnun kaldım. Herkese tavsiye ederim.

 9. Selamlar saç ekimi operasyonumu Mega Hair Trans da yaptırdım. Güzel bir ekim oldu. Saçlarım beklediğimdende güzel sonuç verdi. Bende burada paylaşmak istedim. Çok memnun kaldım ekim yaptırmayı düşünen herkese gönül rahatlığı ile tavsiye ederim

  https://i.hizliresim.com/yzbVgM.png
  https://i.hizliresim.com/6y3mdk.png
  https://i.hizliresim.com/ROdQ2o.jpg

 10. Merhaba ben saç ekimimi Mega Hair Trans’da yaptırdım. Fue yöntemi ile yapıldı ekimim. Ekimden çok memnun kaldım. Fransa’dan geldim ben saç ektirmeye Mega Hair Trans’ıda youtubeden buldum. Gülten hanımın videolarını izledim. Çok başarılı buldum yapılan ekimleri. Benim ekimimde öyle oldu çok başarılı bir ekim geçirdim çevremdeki arkadaşlarım dahil saç ekimine ihtiyacı olan tüm arkadaşlara tavsiye ederim.. İlgilerinden dolayı ekim koordinatörüm Gülten Ünveren hanıma ve transfer işlemlerimi kolaylaştırdığı için Güneş hanıma çok teşekkür ederim.

 11. Merhaba ben Mega Hair Trans ekibiyle 7 ay önce tanıştım çok korkularım vardı ekimimin nasıl olucağını anlattılar bana bi nebze rahatladım. Operasyon 8 saat sürdü çok güzel geçti korkulacak hiçbir şey yokmuş bunu anladım. Keşke daha önceden yaptırsaydım diyorum bu zamana kadar boşa zaman kaybetmişim. Saç ektirmek isteyen tüm arkadaşlara gönül rahatlığı ile tavsiye ederim. Teşekkür ederim mega hair trans ailesi

 12. Saç ekimi operasyonumu Mega Hair Trans da yaptırdım. Fue yöntemi ile oldu ekimim. 3500 grefts ekildi. Köklerim ensemden alındı. Oldukça başarılı bir ekim geçirdim. Tüm ekip çok titiz ve ilgili davrandı. Ekim sonunda saç ekimi garanti belgesi verildi bana. Saçlarım 2. ayda çıkmaya başladı. Hızlada uzamaya devam ediyor. Fotoğraflarıma linklerden ulaşabilirsiniz. Herkese tavsiye ederim.
  https://i.hizliresim.com/D7DBLo.jpg
  https://i.hizliresim.com/8YzPGn.jpg

 13. Mega Hairtrans saç ekimi merkezi ile 9 ay önce tanıştım. Ekimimi burada yaptırdım. Başta saç analizim yapıldı ardından fue tekniği ile saçlarım ekildi. Köklerim ensemden alındı. Steril temiz bir ortamda özel cam uçlu aletler ile ekimim yapıldı. Aldığım hizmet çok güzeldi. Güler yüzlülüğünden dolayı Mega Hairtrans sahibi Gülten Ünveren hanıma ve Mega Hairtrans doktorlarına çok teşekkür ederim. Öncesi ve sonrası fotoğraflarımı linklerden inceleyebilirsiniz. Saç ektirmek isteyenlere tavsiye ederim.
  https://i.hizliresim.com/dB4PRX.jpg
  https://i.hizliresim.com/JDdavQ.jpg

 14. Megahaittrans ailesine yapılan saç ekiminden dolayı çok teşekkür ediyorum gerek doktorlarımız gerek hemşire arkadaşlarımız İstanbula girişimden itibaren herşeyimle ilgilendiler saç ekimim gayet başarılı geçti ben şahsım adına çok memnun kaldım. saç ektirmeyi düşünüpte ektirmek isteyen arkadaşlar çok düşünmenin bir anlamı yok gelin görün deneyin derim başta doktorumuz Gülten hanım olmak üzere herkese ekibe çok teşekkür ederim.

 15. Am anfara wat ich exhem nervos, da ich icht wuste, was auf mich zukommen wird. Doch afs die Prozedur anfing, meikte ich in Rutzester Zeit, dass alles im Rahmen des Eitioglichen war. Das gesamte Personal war sehr locker, auffalorend, hiffsiech undrelt, so dass ich mich sehr wahe dabei gefuh habe. Die entscheidung war definitiv hichtig! Ich werde es auf ieden Fall weiterempehlen

 16. BEN 2011 DE İLK SAÇ EKİMİNİ GERÇEKLEŞTİRDİM,İLK BİRKAÇ AYLIK ENDİŞELERİMDEN SONRA . GERÇEKTEN MEMNUN KALACAĞIM SAÇ DOLGUNLUĞUNA ERİŞTİM,BUGÜN İTİBARİ İLE TEKRAR MEGA HAİR DESTEĞİNE İHTİYAÇ DUYDUM FAKAT BU BENİM BİRAZDA TİTİZ VE SAÇIMI ÖNEMSEDİĞİMDEN KAYNAKLANIYOR / BU YAPILAN SAÇ EKİMİNİN YETERSİZLİĞİNDEN DEĞİL)…MEMNUN OLDUM Kİ BUGÜN TEKRAR GELDİM ….UMUDUM ŞU Kİ BİR DAHA SAÇ SORUNUNU KÖKÜNDEN ÇÖZÜP SADECE TEŞEKKÜR İÇİN MEGA HAİRİ ZİYARET ETMEK….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.