Saç Ekiminin Zararları

Saç ekimi, saçsızlık problemi yaşayan kişiler için adeta bir mucize olmuştur. Genetik olarak ya da sonradan saçsızlık ile karşı karşıya kalan kişiler için en ideal çözüm şüphesiz ki saç ekimi olacaktır. Genel olarak bakıldığında bu sorun daha çok erkeklerin başına gelmektedir. Özellikle otuzlu yaşlarda pek çok erkeğin saçı dökülmeye başlamaktadır. Bu sorunu yaşayan pek çok erkeğin de saçlarını tamamen kazıttığını görmek mümkündür. Bazıları ise bu işe bir çözüm bulmak için saç ekimini tercih etmektedir.

Saç ekimi nedir?

Saç ekimi, vücudun uygun bir noktasından alınan kulların saçsız bölgelere entegre edilmesi işlemidir. Aslında bunu bir nevi organ nakli olarak da düşünebiliriz. Saç ekimi işlemi için öncelikle saçların neden döküldüğü tespit edilmelidir. Sonrasında da ekilecek olan saçların hangi bölgeden alınacağına karar verilmelidir. Bu işlem için kullanılacak olan kıllar vücudun en güçlü bölgesinden alınmalıdır. Bu şekilde saç ekimi işlemi sonrasında herhangi bir risk yaşama ihtimali azaltılmaktadır.

Saç ekiminin uzman kişiler tarafından yapılması gerektiği kesinlikle unutulmamalıdır. Bunun yanı sıra işlemin hijyenik bir ortamda gerçekleşmesi de önemlidir. Bu şekilde işlem esnasında oluşabilecek riskler ortadan kaldırılmakta ve sonrasında yaşanabilecek tersliklerin de önüne geçilmektedir. Saç ekimi nedeni ile ortaya çıkan yan etkiler de tamamen geçicidir.

Saç ekiminin zararları nelerdir?

Saç ekimi uygulaması sonrasında ilgili bölgede bazı alerjik reaksiyonların oluşma olasılığı vardır. Olası alerjiler bölgede kaşıntı ile kendini gösterir ve bu kaşıntı tamamen geçicidir. Bunun yanı sıra uygulama sonrasında kişinin ağrı hissi yaşaması olasıdır. Uygulamayı yapan doktorun reçete ile verdiği ağrı kesiciler kullanılırsa sorun kontrol altına alınabilir.

Saç ekimi sonrasında bölgede ödem oluşma ihtimali de vardır. Bu ödem şişlik ile kendini gösterir ve bu da kalıcı bir durum değildir. Bunun yanı sıra kanama ihtimali de mevcuttur ve bu ihtimal kaşıma ya da dokunma nedeni ile oluşur. Bu nedenle kanamanın enfeksiyon yaratması riski fazladır ve oldukça dikkatli olunmalıdır.

Saç ekimi uygulaması anestezi ile uygulanan estetik bir operasyondur. Anestezi riskli bir uygulama olduğu için işlem öncesi ve sonrasında bazı sorunlar yaşanabilir. Bu nedenle uygulamayı yapan doktorun uzman olmayışı pek çok farklı riski beraberinde getirebilir. Yani uzmanın ve işlemin yapılacağı yerin titiz bir şekilde araştırılması gerekir.

Saç ekiminde dikkat edilmesi gereken unsurlar

Saç ekiminde deriye müdahale edilmektedir ve bu nedenle pek çok risk mevcuttur. Saç ekimi oldukça ciddi bir operasyon olduğu için işlem sonrasında bölgenin hijyenine özen gösterilmelidir. Aksi takdirde enfeksiyon riski ortaya çıkar. Enfeksiyon da çeşitli rahatsızlıklara neden olabilir.

Saçların ters yöne ekilmiş olması şekil bozukluklarını da beraberinde getirir. Eğer saçlar taranan tarafın tersi yönde çıkmaya başlıyorsa işlem yanlış ya da hatalı yapılmış demektir. Bu da estetik anlamda farklı sorunlara sebep olur. Yani işlemin tamamen anlamsız hale gelmesi bile mümkündür.

Saç ekimi yapılan bölgede uyuşma hissinin olması normaldir ancak bu his uzun bir süre devam ederse mutlaka ilgili doktor ile görüşülmelidir. Aynı zamanda saç ekimi öncesinde kişinin kullandığı tüm ilaçlar doktoruna bildirilmelidir. Özellikle kalp ve yüksek tansiyon rahatsızlığı olan kişilerin bu detayı kesinlikle atlamaması gerekir. Aksi takdirde hayati riskler bile oluşabilir. Saç ekimi sonrasında saçları uzmanın önerdiği şekilde ve önerdiği zamanlarda yıkamak gerekir. Bu önerilere uymamak da pek çok riske neden olabilir.

(Visited 94 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Kusursuz Gelin Saçı için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir gelin için düğün günü her şeyin eksiksiz ve göz alıcı olması çok önemlidir. Buna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.