Sağlık ve Temizlik İçin Mucize Çözüm: Elma Sirkesi

Hali hazırda elma sirkesi mutfaklarda sık sık kullanılan bir üründür ancak asırlar boyunca elma sirkesi pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. Elma sirkesini özel kılan şey içeriğindeki elma asididir. Ayrıca içeriğinde bol miktarda C vitamini, kalsiyum, potasyum ve sodyum da bulunmaktadır. Sağlıklı yaşamdan temizliğe kadar her alanda kullanılabilen elma sirkesinin faydalarına gelin hep birlikte bir göz atalım.

Elma sirkesi vücut direncini artırır!

Elma sirkesi önemli bir C vitamini kaynağıdır ve bunun yanı sıra vücudun ihtiyacı olan pek çok vitamini de içermektedir. Vücudun güçlenerek hastalıklarla mücadele etmesi yönünde de önemli bir katkı sağlamaktadır. İçeriğindeki kalsiyum sayesinde elma sirkesi iskelet ve kemik yapısını güçlendirmektedir.

Sindirim sistemine oldukça faydalı!

Elma sirkesi, suda çözünebilen ve pektin olarak da bilinen lifler içerir. Bu lifler sayesinde de bağırsaklarda meydana gelebilecek spazmları yatıştırır. Bunun yanı sıra ishal tedavisinde de son derece etkilidir ve bunun için elma sirkesini su ya da meyve suyu ile karıştırarak içebilirsiniz.

Elma sirkesinin hazımsızlığı giderici özelliği de vardır. Hazımsızlık sorununuzu kökten çözmek istiyorsanız bir bardak elma sirkesi ve bir çay kaşığı balı karıştırarak içebilirsiniz. Ayrıca bu karışım gastrit ağrılarını da dindirmekte ve bağırsakların harekete geçmesini sağlamaktadır.

Ter ve vücut kokularını giderir

Ter ve vücut kokusu pek çok kişinin muzdarip olduğu bir konudur ve elma sirkesi bu noktada etkileyici bir çözüm haline gelebilir. Vücut kokularını emici özelliğe sahip olan elma sirkesi, koku yaratan bakterileri ortadan kaldırarak cildin pH seviyesini ayarlar. Aynı zamanda ayak kokusunu giderme konusunda da elma sirkesinden yararlanabilirsiniz. En fazla şikayet edilen konulardan bir tanesi olan koltuk altı kokusunu gidermek için elma sirkesiyle koltuk altınızı ovalayabilirsiniz.

Soğuk algınlığı ile savaşır

Öksürük, boğaz ağrısı ve bu gibi rahatsızlıklar ile mücadele eden elma sirkesini ılık su ve bal ile birlikte gargara yaptığınız takdirde şikayetlerinizi azaltabilirsiniz. Aynı zamanda kendinize güveniyorsanız bu karışımı içebilirsiniz. Karışımı içmek daha hızlı etki gösterecektir. Genel anlamda solunum yolları rahatsızlıklarına iyi gelen sirke sinüslerin temizlenmesine de yardım eder ve sinüzit için son derece faydalıdır.

Diş iltihabı ve kötü nefes kokusunu giderir

Asidik özelliği sayesinde sirke kötü nefes kokusu ve diş iltihabı ile mücadelede oldukça etkilidir. Diş etlerine yerleşmiş olan bakterileri ortadan kaldıran sirke aynı zamanda sarı lekeler ile de savaşır ve daha beyaz dişlere kavuşmanıza yardım eder.

Kan şekerini dengeler

Antiglisemik özelliğe sahip olan sirke kan şekeri seviyesinin sağlıklı düzeyde tutulmasını sağlar. Midenin sindirme işlemini daha sağlıklı yapmasını sağlayan sirkeyi bir bardak su içerine üç kaşık şeklinde tüketebilirsiniz.

Kilo vermeye yardım eder

Elma sirkesinde bulunan asetik asit kilo vermek isteyen kişiler için oldukça etkili bir çözümdür. Aynı zamanda asetik asit metabolizmayı da düzenler. Her sabah ya da gün içerisinde su ile bir miktar sirkeyi karıştırarak içmek sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi sağlayacaktır.

Kanser hücreleri ve enfeksiyon ile savaşır

Elma sirkesinin kanser hastalıklarının oluşmasını önlemek için vücuttaki alkalinite oranını arttırdığı kanıtlanmıştır. Bu oranın artışı ile vücuttaki toksinler de rahatlıkla atılabilir. Bu şekilde vücut çok daha sağlıklı bir hale gelir ve kanser riski azaltılmış olur. Aynı zamanda çeşitli hastalıklarda meydana gelebilecek enfeksiyon riski de elma sirkesiyle azaltılabilir.

Cilt için bulunmaz bir tedavidir

Ciltteki gözenekleri açarak ölü hücrelerden ve yağlardan kurtulmayı sağlayan sirke aynı zamanda cilt lekelerinin giderilmesinde de kullanılabilir. İçeriğinde yer alan kükürt sayesinde cilt lekelerine savaş açan elma sirkesini su ile seyrelterek yüzünüze uygulayabilirsiniz.

İltihap ve sedef hastalığı için de bir tedavi yöntemi olan elma sirkesi, sivilce ve benzeri sorunlara karşı da son derece etkilidir. Vücudun pH seviyesini düzenlediği için bu noktalarda da etkili olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra ciltteki yağ oranı da elma sirkesi sayesinde dengelenebilir.

Saç bakımında sıkça tercih edilebilir

Saçlara sağlıklı ve parlak bir görüntü kazandıran elma sirkesinin aynı zamanda saçları beslediği de bilinen bir gerçektir. Doğrudan saça uygulanabildiği gibi aynı zamanda maske ya da kür şeklinde de uygulanabilen sirke, kısa zamanda daha sağlıklı ve daha parlak saçlara kavuşmanızı sağlayabilir.

Aynı zamanda elma sirkesi saçta oluşan şampuan ya da saç kremi kalıntılarını kolayca temizleyerek oluşabilecek parazitlere karşı önlem alır. Haftada bir kez saçların son durulama suyuna sirke karıştırmak bu noktada oldukça yararlı olacaktır.

Evcil hayvanlarda da elma sirkesi kullanılabilir

Evcil hayvanların temizliği kolay bir iş değildir ancak biraz sirke yardımı ile bu kolay hale getirilebilir. Hayvanların kendilerini temizlediklerini göz önünde bulunduracak olursak sirke ile tarama yöntemi sayesinde hem iç hem de dış parazitlere karşı kendinizi koruyabilirsiniz. Üstelik bu şekilde hayvanların tüylerinin daha parlak ve canlı olmasını da sağlayabilirsiniz.

Mantarla savaşır!

Son derece ciddi bir cilt rahatsızlığı olan mantar bulaşıcıdır. Hatta insanlardan hayvanlara ya da hayvanlardan insanlara bile mantar bulaşabilir. Bu noktada pek çok tıbbi seçenek olsa da sirke en doğal ve en hızlı çözüm olacaktır. Mantar olan noktalara pamukla sirke sürmek mantarın kısa sürede geçmesini sağlayacaktır.

Temizlik elma sirkesinden sorulur!

İnsan ve hayvan sağlığı konusunda aranan bir alternatif haline gelen elma sirkesi, temizlik konusunda da pek çok hünere sahiptir. Bulaşık makinesinden fayanslara, çamaşırlardan su lekelerine kadar pek çok konuda sirkeden yardım alınabilir. İşte elma sirkesinin temizlikteki yeri!

  • Bulaşık makinesinde ya da elde yıkanan bulaşıkların parlaması için kullanılabilir
  • Otomobildeki cam suyunun içerisine bir miktar sirke karıştırmak camların buğulanmasını önler
  • Kirli fayansların üzerinde yaklaşık bir saat bekletilen sirke mükemmel bir temizlik sağlayabilir
  • Çamaşırlardaki pek çok lekeden kurtulmak için çamaşır makinesine deterjan atarken bir miktar da sirke eklenebilir
  • Mikrodalga ya da normal fırın, tezgah, kahve makinesi, çatal kaşık, lavabo ve kesme tahtalarını temizlemek için elma sirkesinden yararlanılabilir
  • Mutfakta pişen balık kokusunu hem fırın ya da ocaktan hem de bulaşıklardan çıkarmak için sirke birebirdir
  • Özellikle banyo ve tuvaletlerde çok sık oluşan su lekeleri ile savaşmak için sirke kullanılabilir
  • Ahşap, halı, tuğla, yer tahtası, cam eşyalar, kumaşlar, yataklar ve akla gelebilecek pek çok nokta ve eşya sirke ile kolayca temizlenebilir
  • Vazo çiçeklerinin ömrünün kısa olmasından yakınan kişiler sirke ve bir parça şeker sayesinde çiçeklerin ömrünü uzatabilir
(Visited 146 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Su Toplaması Nasıl Tedavi Edilir?

Ayakta su toplaması sık görülen ve rahatsız edici durumlardan bir tanesidir. Yeni alınan ayakkabıya ayağın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.