Sağlıklı Yaşam için Doğal ve Doğru Nefes

Günümüz koşullarında beslenme ve diğer günlük rutinler gitgide farklılaşıyor. Daha hızlı yaşamaya bu nedenle hazır yemekleri tüketmeye, daha hızlı olması için araçla seyahat etmeye çok alıştık. Bu nedenle artık daha çabuk yoruluyor, daha hızlı yaşlandığımızı hissettiğimiz zamanlar oluyor. Bunu fark eden çoğu kişi de sağlıklı yaşam sırlarını araştırarak, günümüz koşullarını kendisi için daha iyi hale getirmeye çalışıyor. Ama nasıl?

Son zamanlarda yoga ve pilatese olan ilgi arttı ve bu sayede insanlar aslında sağlıklı yaşama ne kadar kolay adım atabildiklerini gördü. Nasıl mı? Yoga ve pilatesin temelinde uygulanan nefes egzersizleri sayesinde…Daha doğrusu doğru tekniklerle nefes alıp vermeyi öğrenmek vücuda, organlara giden oksijen miktarının artmasına yol açıyor. Günlük hayatımızda hiç farkında olmasak da çok yorgun hissetmek, depresyona eğilimli olmak, halsiz hissetmek, zihnimizden ve organlarımızdan doğru faydalanmamak gibi sorunlarla karşılaşmamızın nedeni de nefes alırken doğru nefes almamaktan kaynaklanıyor.

Böyle olduğunuzu fark ediyorsanız hemen doğru nefes tekniklerini öğrenmeye çalışmalısınız. Eğer doğru nefes almayı öğrenirseniz hem cildinizin hem de organlarınızın zamanla daha iyi çalıştığını fark edeceksiniz.

Yanlış Nefes Alma Nelere Yol Açar?

  • Mat ve sağlıksız görünen cilt yapısı
  • Kırışıklık ve yaşlılık belirtilerinin arttığı cilt yapısı
  • Sürekli halsiz, yorgun, depresif hissetme
  • Oksijenin gerektiği şekilde organlara iletilmemesi

Sağlıklı Yaşam için Doğru Nefes Nasıl Alınır?

 Nefes egzersizlerinin temeli, her yerde rahatlıkla uygulayabileceğiniz, stresli, heyecanlı olduğunuz anlarda bile size hemen iyi gelecek bir nefes tekniği: Eşit nefes alıp verme. İçinizden dörde kadar sayarak nefes alıp, aynı şekilde dörde kadar sayarak nefes vermelisiniz.

Başlangıç seviyesindeki bir başka nefes egzersizi de karından nefes alıp verme. Bir el göğüste, diğer el karın üzerinde dururken burundan nefes alacaksınız. Fakat nefes alırken göğsünüzü değil, diyaframınızı şişirmelisiniz. Diyaframdan nefes aldığınızda zaten göğsünüze kadar ulaştığını da fark edeceksiniz. Tansiyon, çarpıntı gibi rahatsızlığı olan kişiler bu nefes egzersizini günde 10 dakika uygulayarak bu sorunla başa çıkabilirler.

Bu iki nefes tekniğini bir süre düzenli olarak uyguladığınızda sizde kendinizi ne kadar iyi hissettiğinizi fark edecek ve doğru nefes alışverişine alışmaya başladığınızı göreceksiniz. Bunun ardından biraz daha orta seviye nefes tekniklerini deneyebilirsiniz.

(Visited 55 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Takma Kirpik Kullanma Kuralları

Bakışları belirginleştirmek birçok kadın için önemlidir. Bu nedenle hacim verici rimellerden sonra takma kirpik veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.