Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Sarımsağın faydaları saymakla bitmez sanırım. Son yüzyılın doğal ilacı olarak karşımıza çıkan sarımsak tam bir vitamin deposu. Belki onlarca faydası olan bu mucizevi sebzenin öne çıkan birkaç faydasını sıralamak gerekirse:

Sarımsak ile güzel saçlara sahip olun!

Sarımsakta bulunan allicin (antibakteriyel özelliği olan, keskin kokulu, yağsı sıvı) saç kayıplarını önlemede çok önemli bir rol oynamaktadır. Sarımsağı ince ince kestikten sonra kafa derinizi ovalayabilirsiniz. Hatta bu uygulamaya başlamadan önce hazırlamış olduğunuz sarımsağı biraz zeytinyağında gezdirirseniz elde edeceğiniz sonuç çok daha başarılı olacaktır. Not: Kafanızın sarımsak kokacak olması büyük ihtimal canınızı sıktı ancak yatmadan önce bu uygulamayı yapıp sabah kalkınca kokulu bir şampuan ile başınızı yıkarsanız kokudan eser kalmayacaktır.

sarımsak-saç

Sarımsak akneleri temizler!

Sarımsağın faydaları sıralandığında; yüzdeki aknelere olan faydası atlanmamalıdır. Sarımsak kesinlikle ciltte istenmeyen lekeleri kovmakta bir savaşçı gibidir. İçinde yer alan antioksidanlar sayesinde aknelerin içindeki tüm bakterileri öldürmektedir. Bir diş sarımsağı soyup sivilceli bölgeye sürerek bu tedavi yöntemini uygulayabilirsiniz.

Sivilce Üzerine Sar?msak

Soğukalgınlığı!

Sarımsağın faydaları arasında en çok bilinen kuşkusuz soğuk algınlığına çok iyi gelmesidir.İçerisinde barındırdığı antioksidanlar bağışıklık sisteminizi güçlendirdiği için hastlalıklara olan bağışıklığınız artacaktır. Özellikle salgın dönemlerinde iki üç diş sarımsağı sütte kaynatıp yerseniz bünyeniz çakı gibi olacaktır :) Ayrıca pişmiş sarımsağın kokmadığını belirtmemize gerek yok sanırım.

sarımsak-grip

Kilo kontrolü

Sarımsağın faydaları saymakla bitmiyor sanırım :) Gelelim herkesin müzdarip olduğu bir konuya, kilo vermek. Bir çok diyet reçetesinde sarımsak yer almaktadır çünkü yapılan araştırmalar göstermiştir ki bol sarımsak tüketimi yağların depolanmasına izin vermediği gibi yağ yakımına direkt katkıda bulunuyor.

sarımsakla-kilo-vermek

Sivrisinek

Özellikle sıcakların başlaması ile bazı bölgelerde sivrisinekler iyice yaygınlaşmaya başladı. Nedeni tam olarak bilinmese de sivrisinekler sarımsak sevmiyor! Eğer sivrisinekler canınıza tak ettiyse yatmadan önce sarımsak yemeniz veya baş ucunuza bir iki diş bırakmanızı öneririz. Aslında kesin çözüm vücudunuza sarımsak sürmek ama o kadar da değil galiba :)

sarımsak-sivrisinek

Bitkilerinizi sarımsakla koruyabilirsiniz

Hayvanlar sarımsaktan pek fazla haz etmezler dolayısıyla sarımsağı kaynatıp suyunu soğuttuktan sonra bir spreye doldurup bitkileriniz üstüne sıkabilirsiniz. Sarımsak kokusu hayvanları bitkilerinizden uzak tutacaktır.

bitki-sulama-sarımsak

Balık tutmak

İnanılır gibi değil ama balıklar sarımsağın kokusuna hemen gelirler. Balığa çıktığınızda yeminize süreceğiniz sarımsak tutacağınız balık sayısını gözle görülür bir biçimde arttıracaktır. Rast gele :)

balık-sarımsak

 

(Visited 539 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Takma Kirpik Kullanma Kuralları

Bakışları belirginleştirmek birçok kadın için önemlidir. Bu nedenle hacim verici rimellerden sonra takma kirpik veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.