Selülite Neden Olan Temel Hatalar

Pek çok kadın için ortak bir problem olan selülit, kişilerin kendine olan güveninin sarsılmasına neden olabiliyor. Özellikle yaz aylarında bikini ve mayo giyerken sıkıntı yaratan ve kadınları sürekli havluyla kamufle olmaya sürükleyen selülitler aslında çok basit hatalar nedeni ile meydana geliyor. Peki, selülite neden olan temel hatalar neler?

Selülite neden olan küçük ama önemli hatalar

Öncelikle pek çok kişi selülitlerin fazla kilolar ile ilgili olduğunu düşünüyor ancak bu kesinlikle yanlış. Zira selülit cilt altı dokusunda meydana gelen bölgesel bir metabolik bozukluktur. Bu bozuk görüntüye neden olan yapı ise fibröz bantlardır. Fibröz bantlar kadınlarda ve erkeklerde farklı yapıda olduğu için genel olarak erkeklerde selülit oluşmaz. Ancak kadınların büyük bir çoğunluğunda ergenlik sonrasında selülit oluşumu baş gösterir. Yani bu durumun zayıflık ve şişmanlıkla bir alakası yoktur.

Gün içerisinde selülite neden olan basit hatalar arasında ilk olarak hareketsizlik yer alır. Hareketsizlik hali hazırda insan sağlığı için oldukça olumsuzdur ve selülitlerin oluşmasında da büyük bir paya sahiptir. Ancak güzel görünmek adına yapılan pek çok şey de selülit oluşması nedenleri arasında yer alır. Örneğin sıkı giysiler ve topuklu ayakkabılar selülit oluşumuna katkı sağlayan etkenler. Bunun nedeni ise kan pompalanmasının azalmasına sebebiyet vermeleri.

Beslenme tarzı insanları her koşulda etkileyen bir faktördür ve düzensiz ya da sağlıksız beslenme nedeni ile selülit oluşumuna neden olunabilir. Yağ, karbonhidrat ve tuzu aşırı tüketmek, dengesiz beslenmek ve yeterince lif almamak selülitin en büyük nedenleri arasındadır. Bunun yanı sıra sigara ve alkol kullanımı ile birlikte doğum kontrol hapları da listeye eklenebilir.

Selülit gerçekten de baş belasıdır ancak üzülmeye gerek yok, selülitten kolayca kurtulmak mümkün. İşte selülit için etkili çözüm önerileri!

Selülit çözümü

İlk olarak hayatınızın her anında yapmanız gereken şeyi yapmalı ve düzenli beslenmeye başlamalısınız. Bu noktada özellikle su tüketiminin önemli olduğundan bahsetmekte fayda var. Zira yeterli sıvı tüketimi sayesinde vücuttaki toksinler kolaylıkla atılabilir. Bu noktada turp, kereviz, çilek, maydanoz ve greyfurt gibi besinler gönül rahatlığı ile tercih edilebilir. Su tüketimi ise günde 1,5 ila 2 litre olmalıdır.

Beslenmede dikkat edilecek bir diğer unsur ise düşük kalorili ve yüksek lifli besinleri tercih etmek olacaktır. Bu şekilde vücutta biriken toksinleri atmak çok daha kolay hale gelmektedir. Sigara, alkol, çay, kahve ve asitli içeceklerin tüketiminin azaltılması selülitle savaşırken son derece yardımcı olabilir.

Son olarak elbette spor yapmak bu noktada son derece önemli. Pek çok kişi zamanı olmadığı için spor yapamadığından şikayet ediyor olsa da günlük basit egzersizler ile bu sorunu aşmak mümkün. Gün içerisinde yapılacak yürüyüşler bile vücudunuzu zinde tutmaya ve sizi selülitten uzaklaştırmaya yardımcı olacaktır. Zira uzun kısa demeden her gün düzenli olarak yürüyüş yapmalısınız.

Eğer imkanınız ve zamanınız varsa düzenli olarak spor yapmak da bu noktada size büyük fayda sağlayacaktır. Eğer bir spor salonuna yazılamıyorsanız evde düzenli bir şekilde yapacağınız kolay egzersizler ile selüliti engelleyebilirsiniz. Bu noktada yüzme, tenis ve jimnastik gibi sporların tam bir selülit düşmanı olduğuna da değinmekte fayda var.

Sonuç olarak selülitin oluşması da yok olması da sizin elinizde. Eğer sağlıklı ve düzenli beslenmeyi hayat tarzı haline getirir, uyku düzeninizi oturtur ve düzenli olarak egzersiz yaparsanız selülitlerin yanınıza bile yaklaşamayacağını bilmelisiniz!

(Visited 198 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Kusursuz Gelin Saçı için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir gelin için düğün günü her şeyin eksiksiz ve göz alıcı olması çok önemlidir. Buna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.