Ana Sayfa / Sağlık / Ses Kısıklığına Çözümler

Ses Kısıklığına Çözümler

Ses terapisi

Konuşurken sesiniz her zamankinden farklı mı çıkıyor veya kısıldığını mı hissediyorsunuz? Ses kısıklığından müzdaripken sesiniz gergin ve çok rahatsız edici bir biçimde çıkıyor olabilir. Ses kısıklığı genel olarak ses tellerinin zorlanaması sonucunda meydana gelir. Olası önlemleri sıralamak gerekirse:

1. Hemen sigara içmeyi bırakın. Sigara içmek ses kısıklığının bir numaralı nedenidir. Sigarayı bırakınca sesinizin çok kısa bir sürede normale döndüğünü göreceksiniz.

2. Susuz kalmayın. Eğer boğazınız kuru kalmışsa ses kısıklığı baş göstermeye başlayacaktır. Gün içinde bol su için. Ayrıca alkol ve kafein içeren içeceklerden sakının.

3. Sesinizin tonunu ayarlayın. Yüksek sesle veya bağırarak konuşmak ses kısıklığına yol açabilir. Yüksek sesle ve uzun süre konuşmamaya çalışın.

4. Beslenmenize dikkat edin. Bazı besinler ses kısıklığını tetikler. Baharatlı yiyeceler ses tellerinizdeki yıpranmayı azdıracaktır.

5. Konuşmayın. Eğer sesiniz kısılmış ve kendinizi çok rahatsız hissediyorsanız bir süre konuşmamayı tercih edin. Mecbur kaldığınız takdirde ise konuşmalarınızı kısa ve sesiz bir şekilde devam ettirmeyi deneyin.

(Visited 338 time, 1 visit today)

Bir makale daha?

Sağlıklı Yaşam için Doğal ve Doğru Nefes

Günümüz koşullarında beslenme ve diğer günlük rutinler gitgide farklılaşıyor. Daha hızlı yaşamaya bu nedenle hazır …

Bir yorum

  1. maçlardan sonra ki en büyük sıkıntı :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.